Android P ne zaman çıkacak? 2018 Android güncellemesi ve tarihi!

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Oreo‘dan sonraki en büyük Android güncellemesi olan Android P, bu yaz daha sonra planlanan kamuya açık çıkışından önce son beta önizlemesini dün, yani 25 Temmuz 2018 Çarşamba günü aldı. Android P Beta 4  (Geliştirici Önizleme 5) olarak sunulan yeni beta önizlemesi, genel sürüm için sahneyi hazırlamak üzere son sistem davranışları ile birlikte bir sürüm adayı oluşturuyor. Google ayrıca, geliştiricilerin resmi Android P sürümünün gelişinden önce testlerini gerçekleştirmeleri gereken “her şeyi” de sundu. Bu ayın başlarında yayınlanan önceki Geliştirici Önizlemesine benzer şekilde, en yeni beta güncellemesi başlangıçta Google Pixel cihazları için tasarlanmış olup, Android Beta programına kayıtlı olan kullanıcılar için de geçerli. Bunun yanısıra şimdilik hangi cihazlarda çalışacağı da açıklandı: Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel, Pixel XL ve ayrıca Essential PH‑1Nokia 7 PlusOnePlus 6OPPO R15 ProSony Xperia XZ2Xiaomi Mi Mix 2SVivo X21.

“Beta 4, bu yaz daha sonra resmi Android P platformunu başlatmadan önce son önizleme kilometre taşı. Uygulamalarınızı test etmek ve güncellemeleri yayınlamak için bu fırsatı kullanın, Android P’ye geçiş yapan kullanıcılara harika bir deneyim sunduğunuzdan emin olun!” diyen Android’in Mühendislik  Başkan Yardımcısı Dave Burke, yeni beta sürümünü yayınlarken bir blog gönderisinde bu şekilde yazdı.

Android P’nin herkese açık sürümü için program şu ana kadar bir gizem. Ancak, Eylül ayında bir süreye ulaşması bekleniyor. Android Oreo lansmanının zaman çizelgesiyle eşleşebilmesi muhtemel görünüyor. Bu arada Google, Android P API’lerini (API düzeyi 28), Google Play hizmetleri sürümü 12.4.46 ve en son Android Geliştirici Önizlemesi’ni kullanarak Temmuz Android güvenlik düzeltme eki sağladı. Android P Beta 4 için sürüm notları Android Geliştiricileri sitesinde de mevcut bulunmakta.

Özellikle, Google geçmiş Android P beta sürümlerinde güncellenmiş bir bildirim panelini, farklı renk modlarında bir görüntüyü görüntülemek için yeni Renkler menüsünü, yenilenen emoji tasarımını, bildirimler için hızlı yanıtı ve orijinal parmak izi kimlik doğrulamasının yanında Face ve Iris kimlik doğrulaması ekleyerek yeni bir Güvenlik API özelliği getirdi. Önceki sürümlerde yeni bir navigasyon sistemi ve Adaptive Battery, Uyarlamalı Parlaklık, Uygulama Eylemleri, yenilenmiş Hızlı Ayarlar, Dilimler ve Android Dashboard gibi geliştirmeler de yer aldı.

Geliştiriciler, en son Android P Geliştirici Önizlemesi’nde, Android API’sine resmi API 28 SDK‘sını ve araçları indirerek veya Android Studio 3.2‘nin en son sürümünü kullanarak yeni özelliklerin ve API’ların eklenmesinden yararlanabilir. Google Play’in beta testi özelliği, geliştiricilerin uygulamalarını kitlelere açık hale getirmeden önce küçük bir beta test kullanıcı grubuna sunmalarına yardımcı olmak için de kullanılabilir.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.