Anne sütünün gelmesi için yapılması gerekenler neler?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

İlk dört ila altı haftalık emzirme, özellikle ilk kez anne olduğunuzda emzirme başarısı için kritik bir öneme sahiptir. Bu, siz ve bebeğiniz her şeyi anladığınızda ve bir rutin bulurken büyük rol oynar. Aynı zamanda güçlü ve sağlıklı bir anne sütü sağlamanın zamanıdır.

İlk Birkaç Haftadan Sonra Anne Sütünün Korunması ve Artırılması
Eğer birçok yeni anne gibi iseniz, ilk birkaç haftadan sonra bile bebeğiniz için yeterince anne sütü yapmaktan endişe ediyor olabilirsiniz. Bu yaygın bir korku olsa da, yeterince anne sütü üretemeyen az sayıda anne var. Anne sütü tedarikiniz düşük ise, genellikle birkaç kolay adımla doğal olarak arttırılabilir. Emzirme tekniğiniz ve emzirmeyi sağlamak, daha çok anne sütünün sağlıklı bir şekilde beslenmesi ve sürdürülmesi için gerekli en önemli iki eylemdir.

Anne Sütünün Doğal Şekilde Sağlanması, Korunması veya Arttırılması
Sadece anne sütünü yeterince yapabildiğinizden, bunun otomatik olarak gerçekleştiği anlamına gelmez. Sağlıklı bir anne sütünü tedarik etmek ve sürdürmek için yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Güçlü ve sağlıklı bir anne sütünü sağlamanın veya anne sütü tedarikinizi doğal olarak artırma yollarını bulabilirsiniz. Bitkiler veya ilaçlar gibi alternatif tedavilere bakmadan bunları deneyin.

Bebeğinizin Duruşunu Değerlendirin
Bebeğinizin göğsünüze düzgün bir şekilde oturduğundan emin olun. Bebeğinizi doğru şekilde yerleştirmek, tedarikinizi arttırmanın en etkili yoludur. Zayıf bir tutuş, genellikle annenin anne sütünü tedarik etmesinin mümkün olduğu kadar çok olmamasına sebebiyet verebilir. Uygun bir pozisyon olmadan, bebeğiniz sütü göğsünüzden çıkaramaz. Bununla birlikte, bebeğiniz doğru bir şekilde yerleştirildiğinde ve sütü göğsünüzden boşaltırken, vücudunuz daha fazla üretmeye teşvik eder. Bebeğiniz için doğru pozisyonu nasıl belirleyeceğinizden emin değilseniz, doktorunuzla görüşün ya da bir emzirme danışmanına başvurun.

Emzirmenin Önemi
Vücudunuz, arz ve talep yasalarına dayanarak anne sütü yapar. Talebi artırın ve arzı artıracaksınız. Bebeğiniz göğsünüzü emdiği sürece, ne kadar çok emzirirseniz, o kadar çok bedeninize daha fazla anne sütüne ihtiyacınız olduğunu söylersiniz. Bebeğinizin doğmasından sonraki ilk birkaç hafta içinde, her iki veya üç saatte bir onu emzirmelisiniz. Son beslemenin başlangıcından bu yana 3½ saatten fazla geçtiyse, bebeğinizi uyandırmalısınız. Emzirme seanslarının sayısını ve uzunluğunu artırarak, bir süredir iyi emziren daha büyük bir çocuğunuz olsa bile, anne sütü tedarikinizi doğal olarak artırabilmeniz gerekir.

Meme Sıkıştırma Yöntemi
Sıkıştırma, bir bebeğin emzirirken daha fazla anne sütü almasına yardımcı olmak için kullanılan bir tekniktir. Aynı zamanda bir göğüs pompası kullanırken göğüsten daha fazla anne sütü almanın bir yolu. Çocuğunuz emziriyorsa, göğüs kompresyonunu kullanmanıza gerek yoktur. Bununla birlikte, uykulu bir bebeğiniz veya emmesi güçlü olmayan bir bebeğiniz varsa, göğüs sıkıştırma, anne sütünü akıtarak bebeğinizin içmesine neden olabilir.

Göğüsleri Uyarmak
Bebeğinizi emzirmeyi bitirdikten sonra göğüslerinizi uyarmaya devam etmek için bir göğüs pompası veya el tekniği kullanın. Ekstra stimülasyon vücudunuza daha fazla anne sütüne ihtiyacınız olduğunu söyleyecektir. Anne sütünüzü el ile nasıl elde edeceğinizi öğrenmek faydalı olabilir. Birçok anne, daha doğal olduğundan ve hiçbir şeye mal olmadığından göğüs pompası kullanmak yerine el kullanmayı tercih ediyor. Emzirmenin ilk birkaç günü sırasında, el daha rahat olabilir ve daha fazla anne sütünün bir göğüs pompasından daha fazla çıkarılmasına yardımcı olabilir. Ancak, bu bir beceridir, bu yüzden öğrenmek için biraz zaman alabilir.

Sağlıklı Yaşam Tarzı Değişikliklerini Yapın
Bunu fark etmeyebilirsiniz, ancak her gün yapabileceğiniz şeylerin bir kısmı anne sütü tedarikinizi etkileyebilir. Anne sütü sağlığınıza müdahale edebilecek şeyler arasında sigara, doğum kontrol hapı, stres ve yorgunluk kombinasyonu bulunur. Günlük rutininizde birkaç değişiklik yaparak, anne sütü tedarikinizi doğal olarak artırabilirsiniz.

Her Beslenmede Daha Uzun Emzirme
Yenidoğanda her iki tarafta en az 10 dakika emzirilmelidir. Eğer uyuyakalırsa, devam etmek için onu nazikçe uyandırmaya çalışın. Bebeğinizin göğüste geçirdiği daha fazla zaman, aldığınız daha fazla uyarım anlamına gelir.

Her İki Göğüsten Emzirmek
İlk birkaç hafta boyunca, her besleme sırasında her iki taraftan emzirmek, daha güçlü bir anne sütünü tedarik etmeye yardımcı olacaktır. Sadece bebeğinizi beslediğiniz her zaman emzirmeye başladığınız emziği değiştirdiğinizden emin olun, çünkü ilk meme genellikle daha fazla uyarım alır. Eğer her zaman aynı tarafta başlarsanız, o meme daha fazla süt yapabilir ve diğerinden daha büyük olabilir. İlk birkaç haftadan sonra, üretmekte olduğunuz anne sütü miktarı ile kendinizi rahat hissettiğinizde, her beslemede her iki taraftan da emzirmeye devam edebilirsiniz.

İyi Yiyin
Bebeğiniz için, zayıf bir diyette hala tam bir anne sütü temin edebilirsiniz, ancak emzirirken biraz daha iyi yemeye çalışmak iyi bir fikirdir. Emzirmek ve anne sütü yapmak, iyi miktarda enerji gerektirir. Böylece sağlıklı bir süt tedarikini inşa etmek ve korumak için vücudunuza iyi dengelenmiş yemekler ve sağlıklı atıştırmalıklar ile yakıt verin. Hatta çok ihtiyaç duyulan ekstra kaloriyi elde etmenize yardımcı olmak için günlük diyetinize yulaf ezmesi, koyu yeşil sebzeler ve badem gibi süt takviye edici yiyecekler ekleyebilirsiniz.

Bol miktarda sıvı tüketin
Anne sütü yaklaşık yüzde 90 sudan oluşur, bu nedenle her gün yeterli sıvı almayı unutmayın. Yaklaşık 6 ila 8 bardak su veya süt, meyve suyu gibi diğer sağlıklı sıvıların içilmesi sizi nemlendirmek için yeterli olmalıdır. Eğer susamış hissediyorsanız, daha fazla için. Eğer başınız dönüyorsa ya da baş ağrınız varsa veya ağız kuruluğu yaşıyorsanız, bunlar yeterince sıvı tüketmediğiniz anlamına gelebilir.

Biraz dinlenmeye çalışın
Tükenme ve stres, süt beslemenizi olumsuz yönde etkileyebilir. Yoğun bir yeni anne olduğunuzda, rahatlamak için zaman bulmak zor olsa da, bu çok önemlidir. Bebek uyurken kestirmeye çalışın ve yardım istemeniz gerektiğini bilin. Dinlendiğinizde ve strese girmediğinizde, vücudunuz bu ekstra enerjiyi sağlıklı bir anne sütü tedariği haline getirebilir.

Süt Sağlığını Azaltan Şeylerden Kaçının
Sağlıklı bir anne sütü tedariğinin kurulmasında birçok şey bulunabilir. Bebeğinizin doğumundan sonraki ilk altı hafta içinde doğum kontrol haplarını başlatmak, özellikle de östrojen içeren bir yöntem, anne sütünü daha da zorlaştırabilir. Çok fazla kafein tüketmek, alkol almak veya sigara içmek gibi diğer faktörler de yapabileceğiniz anne sütü miktarını etkileyebilir. Bu nedenle, doktorunuza, özellikle doğum kontrolü olmak üzere yeni ilaçlara başlamadan önce emzirdiğinizi söyleyin. Bebeğiniz ve anne sütü tedariğiniz üzerinde olumsuz etki yaratabilecek şeylerden uzak durmaya çalışın.

Kendinize İnanın
Annelerin çoğu, bebekleri için sağlıklı bir anne sütünü tedarik edebilme ve koruyabilme şansına sahip olabilir. Sık sık emziriyorsanız ve bebeğiniz yeterince anne sütü alma belirtileri gösteriyorsa, gayet iyisiniz demektir. Korku ve güvensizliğin, sizi alt etmesine izin vermemeye çalışın. İşlerin iyi gittiğine dair bir onay istemek için korkmayın veya utanmayın. Doktorunuz, emziren bir destek grubu, bir emzirme danışmanı veya başka bir anneyle konuşmak, zihninizi rahatlatmanız ve sağlıklı bir anne sütünü ve emzirmeyi başarılı bir şekilde sağlamanız için doğru yolda gitmeniz için gereken şeyler olabilir.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.