Aşırı gaz çıkarmaya, midedeki ağrı ve sancılara evde bitkisel çözüm!

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Gaz çıkarmak sindirim sürecinin doğal bir parçası olmasına karşın, birçok insan başkalarının önüne gaz geçirme ihtimalinden endişelenebilir. Uygunsuz bir zamanda kontrol edilemeyen gaz çıkarma, sonrasında unutulmayacak anlara da neden olabilir. Çoğu insan, günde ortalama 10 kez çıkardığı bilinir. Yani gaz çıkarma ile ilgili endişelenecek bir durum yoktur. Ancak; midenizde aşırı gaz oluşumu yer alıyorsa bununla ilgili yapılması gerekenler olacaktır.

Midenizdeki bakteriler, bağırsağınızdaki karbonhidratlar sonrasında, ince bağırsağınızda düzgün bir şekilde sindirilmeyen gaz formlarına dönüşür. Bunlar genellikle; sebze, tam tahıllı ürün, fasulye, meyve ve bezelye (baklagiller, örneğin; patlıcan, mercimek vb. ) gibi yüksek lifli gıdalar neticesinde oluşabilir.

Yüksek lifli gıdalar tüketmeniz durumunda da vücudunuz muhtemelen aşırı gaz üretecektir. Aşırı gazın başka muhtemel nedenleri de; aşırı içmek, yemekleri iyice çiğnememek, baharatlı ve gaz oluşturan içecekler tüketmek, bakteriyel enfeksiyonlar, sindirim bozuklukları, fazla stres,  yutmada güçlük, gıda intoleransları, yapay katkı maddeleri ve kabızlık diyebiliriz.

Midenizde oluşan şişkinliklerle beraber, aşırı gaz çıkarma ile ilişkili semptomlar ise; kötü nefes, iştahsızlık, karında şişkinlik ve mide de keskin kramplar başlıcalarıdır. Vücudunuzdaki bu gazları atamama durumunda da ağrılar yaşayabilirsiniz. O yüzden gaz çıkarmanız sağlığınız açısından da önem teşkil etmektedir.

Sizler için hazırladığımız yazımızda, çıkardığınız bu gazları azaltabilir ve midenizi, bağırsaklarınızı rahatlatabilirsiniz;

Yetişkinlerdeki gaz sancısına, ağrısına ne iyi gelir? Evdeki bitkisel; hardal!

Sarı hardal, her evde bulunan ve gaz çıkarmada kullanılabilen basit ve etkili yöntemlerden biridir. Çünkü; midenizdeki asit seviyesini düşürmeye yardımcı olan ve gaz oluşumu ile beraber oluşan ağrılardan kurtulabilmek için hızlı bir şekilde rahatlama sağlayan asetik asit içermektedir. Bunun yanı sıra; sindirim sisteminize de yardımcı olan ve bağırsak sağlığınızı güçlendirmeye yarayan zerdeçal da içerir.

Bu durumla ilgili yapmanız gereken; bir tatlı kaşığı hardalı, bir çorba kaşığına koyup üstüne ılık su ilave edin ve kullanın. Etkisini hızlı bir şekilde gösterecek olan sarı hardal, sizi 5-10 dakika içerisinde rahatlatabilir. 

Sürekli gaz çıkarıyorum evde ne yapılır? Bitkisel çözüm ve özellikle; emziren anneler için tavsiye nedir?

Elma sirkesi bir çok şeyde kullanıldığı gibi; yaygın olarak hazımsızlık tedavisinde de kullanılabilir ve gaza sıkıntınıza yardımcı olabilir. Çünkü; elma sirkesinde bulunan yararlı enzimler, sindirim sisteminize yardımcı olur ve aynı zamanda daha rahat hissetmenize, fazla gazdan çıkarmaktan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda, mideyi rahatlatabilir ve sarı hardal gibi evinizde anında sonuç alabileceğiniz başka bir bitkisel rahatlama yöntemi olabilir.

Ek olarak; elma sirkesi, emziren annelerdeki gaz problemleri için güvenli ve faydalı olabilen yöntemlerden biridir.

Bu karışım için yapmanız gereken; bir bardak ılık suya 2 çay kaşığı filtre edilmemiş elma sirkesi eklemek, oda sıcaklığında soğutmak ve ardından günde 2 kere içmek olacaktır.

Aşırı gaz çıkmaya ne iyi gelir? Evde çözüm olarak bitkisel yöntem; zencefil!

Zencefil de, hazımsızlık için evde uygulayabileceğiniz etkili çözüm yollarından biri olabilir ve aynı zamanda bir gaz probleminizi gidermek için de oldukça etkili olan zencefilin antiemetik gücü, bağırsaklarınızda yer alan gazların dışarı atılmasına da yardımcı olabilir. Gaz çıkarma sıkıntılarınızda zencefilin gaz çıkarmanızı hızlandırabildiğini söyleyebiliriz ve bu da sizde rahatlamaya sebebiyet verebilir.

Zencefil çözümü ile ilgili; aşağıda sunduğumuz bir çok yöntemden size uygun olanı deneyebilirsiniz;

Yöntem 1: Eşit miktar olacak şekilde; zencefil, rezene ve kakuleyi karıştırıp içebilirsiniz.

Yöntem 2: Aşırı miktarda gaz çıkarmakla ilgili sorununuz var ise yemeklerden sonra düzenli olarak bir parça zencefil çiğneyebilirsiniz. Bunun yanı sıra; yemeklerinizde de kullanabilirsiniz.

Yöntem 3: Zencefil içmek, gaz oluşumunu kontrol altına alabilmenizi sağlayacağından, 1 buçuk bardağı suda 1 çorba kaşığı zencefili kaynatabilir, arından 10 dakika kısık ateşte demleyip günde 2 ya da 3 kere içebilirsiniz. Ek olarak; tadını ve etkisini arttırmak için de bal limon katabilirsiniz.

Sizlere sunmuş olduğumuz bu yöntemler bilgi amaçlı olup, gaz oluşumunuzla ilgili sıkıntılarınızın kesin çözümü içimi doktorunuza danışmayı unutmamalısınız.

Geçmiş olsun!

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.

1 yorum, “Aşırı gaz çıkarmaya, midedeki ağrı ve sancılara evde bitkisel çözüm!

  1. Pingback: Ayak kokusuna evde ne yapılabilir? Bitkisel ve doğal kesin çözümler neler? – Trendun

Yorumlar kapalı.