Ayak kokusuna evde ne yapılabilir? Bitkisel ve doğal kesin çözümler neler?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Diğer insanların yanında olduğunuzda; zaman-zaman çorap ya da ayak kokunuzdan dolayı ayakkabılarınızı çıkarmaktan endişelendiğiniz ya da çekindiğiniz anlar olmuştur diye tahmin ediyoruz. 🙂 Neticesinde; bu gibi kokuların sebeplerini, bitkisel çözümlerini, özellikle de evde tedavi uygulamalarını araştırmak ta en doğal yol olacaktır ki bu tür kokulardan kurtulmak için en doğru yerde olduğunuzu şimdiden söylemek isteriz!

Çünkü Trendun, farklı bir sitedir!

Yaşadığınız ve rahatsız olduğunuz bu ayak kokularından hızlı bir şekilde kurtulmanız için en ince ayrıntısına kadar sizlere detaylı bir araştırma yaptık ve uzun süren bu araştırma sonucunda da; (bir çok sitenin yanı sıra) belirttiğimiz kaynaklar, ilaçlar, bitkiler, ev yapımı solüsyonlar ve kremler gibi alternatif seçeneklerden bahsetmeye gayret ettik. Sadece bunlarla da kalmadık, kokularla ilgili en çok merak edilen sorularınızı da yanıtlamaya özen gösterdik. Hatta ayak kokularınızın yanı sıra, özellikle geceleri bacak ağrıları çekiyorsanız bu yazımızı da incelemenizi öneririz.

Genel olarak yaşadığınız bu durumun, çoraplarınız içinde olan ayaklarınızın terlemesi ve bunun sonucunda oluşan bu terlerin buharlaşamaması sonucu çıkan kokulara neden olan bakteriler ve ölü deri hücreler olduğunu biliyoruz. Ancak; bütün bunlara istinaden, nedenlerini ve dikkat edilmesi gerekenleri kısa-kısa belirtmemiz gerekirse ( -ki gerekir ) sizlere ön bir bilgi vermek adına nedenlerinden de bahsetmek istedik.

Ayak kokusu neden olur ve nasıl giderilir?

En çok merak edilenlerin başında; ayak kokularının nedenleri ve nasıl giderileceğine dair, pratik olarak yapılması gerekenler geliyor. Dediğimiz üzere; ön bir bilgi vermek için sizlere nedenlerinden ve kısa notlarla yapılması gerekenlerden bahsettik. Daha sonrasında da; yazımızın diğer bölümlerinde, evde uygulayabileceğiniz bir çok çözüm bulacaksınız. O halde; şimdi bu pis kokuların nedenlerinden bahsedelim. 🙂

  • Öncelikle; çok bilinenin aksine ayak kokusu, sadece sıcak yaz aylarında değil, yılın herhangi bir zamanında, kış aylarında bile oluşabilir. Bu sebeple; sorununuza geçici çözümlerden ziyade, kalıcı ve kesin çözümler bulmaya yönelin.
  • Hamile kadınlarda görülen ayak kokusu, sürekli değişen hormonları sebebiyle daha da yaygın gerçekleşmektedir. Bir yandan, çocuklarda da oluşan ayak kokuları aynı nedenden kaynaklanır. Bu yüzden normal karşılanabilir. Aşağıda belirteceğimiz ve evlerinizde rahat bir şekilde uygulayabileceğiniz bitkisel çözümleri de incelemenizi öneririz.
  • Gün içerisinde, genellikle ayakta duran ya da yürüyüş halinde olan kişilerde de ayak terlemesi fazla olduğundan dolayı ayaklarda koku gerçekleşir. Haliyle; mümkün olduğu kadar dinlenmeli, ayakkabı ve çorap gibi ayaklarınızı çevreleyen ürünleri dikkatlice seçmelisiniz.
  • Tahmin edileceği gibi ayakkabılar ve çoraplar, ayaklarınızın havasız kalmasına sebebiyet verir ve nem içerisinde olan ayaklarınızın kokmasına neden olmaktadır. Bu nemli koşullar, özellikle ayaklarda kokuya sebep olan bakteriler için muazzam bir koşuldur. Ek bir bilgi olarak; bu bakteriler, terde bulunan lösin maddesinden izovalerik asit üretirler. Bu izovalerikler, kokunun ana nedenlerinden biridir. Yani, yukarıda da belirttiğimiz üzere; ayakkabı ve çorap seçimleri önemlidir.
  • Hiperhidroz olarak ta bilinen ve terlemeye sebebiyet veren bir rahatsızlığınız var ise, anormal bir derecede ter atacağınız için, bu rahatsızlık ayak kokularına da sebep olabilir. Bununla ilgili doktorunuzla görüşmeli ve tedavi yöntemlerine başlamalısınız.
  • Hijyen eksikliği de ayak kokularının önemli nedenlerinden biridir. Ayaklarınızın düzenli olarak yıkanmasına ve çoraplarınızın sık sık değiştirilmesine ve hatta terlik kullanıyorsanız, onun da temizlenmesine dikkat etmeniz önemli olacaktır. Çünkü pis ayaklarda biriken bakteriler, günden güne büyüyerek ayak kokularına sebebiyet veren en güzel ortamlara sahip olmaktadırlar. En popüler nedenlerden biri olan hijyene önem vermeniz doğrultusunda, kısa bir süre içerisinde ayak kokusundan kurtulmanız muhtemel olacaktır.
  • Monosodyum glutamat, kafein, sıcak içecekler, acı soslar, köri ve kimyon gibi baharatlar ile alkol terlemeyi tetikleyeceği hararet yapan gıdaların da aşırı tüketilmesi kokulara neden olabilir. Beslenme alışkanlıklarınıza da dikkat etmeniz gerekecektir.

Ayak kokusuna evde bitkisel ve doğal çözümler!

Şimdi geldik en çok merak edilen çözüm yöntemlerimize. Trendun ailesi olarak; aşağıda, sizler için listelediğimiz doğal ve bitkisel çözümler doğrultusunda; ayak kokusuyla ilgili, evinizde rahatça yapabileceğiniz tedavi yöntemlerini bulacaksınız. Çoğu evde veya markette kolayca bulabileceğiniz bu malzemelerle, kokulardan kısa bir sürede kurtulabilirsiniz ve misafirlik olsun, günlük yaşantınız olsun, ayaklarınızı sevmeye başlayacaksınız.

Ayak kokusuna kesin çözüm, evde çözümdür!

Tabii ki de size önerdiğimiz yöntemlerden ziyade ayak kokuları devam ediyor ve başa çıkalamaz hale geliyorsa, kesin çözüm için doktorunuza gidilmesini öneriyoruz. Haliyle; doktorlarınızın, aile hekimlerinizin vereceği ilaçlar ve önerileri uygulayacağınız yöntemleri de evde uygulayacağınız için böyle bir başlık vermek istedik. Bu vesile ile capcanlı sitemizi de slogan eşliğinde sizlere bir kere daha tanıtmış olduk. 😉 Şimdi gelelim sorularınız ve önerilerimiz eşliğinde ayak kokusuna evde çözüm yöntemlerine.

Çay ayak kokusunu giderir mi?

Evet, giderebilir! Çayın ayak kokusuna faydası, çayda yer alan tannik asitler, ayaklarınızdaki kokuya neden olan bakterileri etkisiz hale getirerek gözeneklerinizi temizler ve ayaklarınızın daha az terlemesini sağlar. Yapmanız gereken ise; 15 dakika boyunca bir bardak su içinde iki çay poşetini kaynatmak ve ardından poşetleri çıkarıp iki litre su ile seyreltmek.

Hazırladığınız bu karışımı sonrasında soğumaya bırakıp, ardından ayaklarınızı 15-30 dakika masaj yapar şekilde ıslatmak. Bu yöntemi, ayaktaki kokunuz gidene kadar günlük olarak tekrar etmeniz yeterli olabilir. Rahatlatıcı etkisini de göreceğiniz bu çay sizi aynı zamanda gülümsetecektir. 🙂

Ayak kokusuna bitkisel yağlar; lavanta yağı!

Yaşadığınız ayak kokularına bitkisel yağlarla çözüm bulmak için başvurulan en popüler yağlardan biri olan lavanta yağı, sadece ayaklarınızı güzel bir şekilde kokmasını sağlamaz, aynı zamanda kokulara neden olan bakterileri de öldürmeye yardımcı olur.

Akşamları, lavanta yağınızı ayaklarınıza birkaç damla sürün ve yatağa gitmeden önce masaj yaparak ovalayın. Ardından ayaklarınıza çorap geçirin.

Burada bir durumdan bahsetmek istiyoruz. Sanıldığının aksine, özellikle soğuk havalarda çorapla yatılması rahat bir uyku çekmenize neden olmaktadır. Bununla ilgili yapılan bir araştırmada; soğuk ayakları ısınması, kan damarlarının dilatasyonuna neden olan vazodilatasyona neden olmakta ve bu oluşumla, vücudunuzun ısınızın her yere dağılması sağlanmaktadır.

Ayak kokusuna ilginç ve doğal çözümlerden çikolata!

🙂 Biz de bu başlığı yazınca gülümsedik! Çünkü çikolata ve ayak kokusunu bağdaştıramadık. Ardından yapmış olduğumuz araştırmalar sonrasında ve özellikle; evde çözüm arayışlarımızda fark ettik ki bazı uzmanların yapmış olduğu araştırmalar neticesinde; diyetlerinde çinko tüketen kişilerin ayak kokularının ortadan kalktığına yönelik.

Tabi çinko tüketimi için önde gelenleri sıralayacak olursak; fasulye, yulaf ezmesi, deniz ürünleri, sığır eti, ıspanak, zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler, badem, mantar ve kaju diyebiliriz. Bunların yanında da çinko açısından zengin bir kaynak bitter çikolata geliyor. 🙂 Tatlı bir deneme sizin olsun.

Ayak kokusuna sirke ve karbonat ikilisi!

Öncelikle ayaklarınızdaki bu kokular için sirkeden bahsedelim. Özellikle, elma sirkesinin ayak kokusuna faydası, bakterilerin yaşayamayacağı asidik bir ortam yarattığı için kokulu ayaklardan kurtulabilmeniz için bir çok faydasının yanı sıra, önemli derecede de etkilidir diyebiliriz. Evde çözüm yollarında uygulayabileceğiniz bu kolay ve basit yöntemi üzüm sirkesi, nar sirkesi, ayva sirkesi gibi sirkelerle de deneyebilirsiniz. Ancak; kaynaklarımız doğrultusunda elma sirkesi öne geçiyor.

Karbonat ise; bu yöntemin bonusu! 🙂 Tabi kaynaklarımız eşliğinde ayrı deneyebilirsiniz. O halde; öncelikle elma sirkesi ile uygulayacağınız yöntemden bahsedelim.

Sıcak veya soğuk su dolu leğene ya da benzeri bir kapa yarım fincan elma sirkesi dökün ve öncesinde iyice temizlemiş olduğunuz ayaklarınızı içinde gezdirerek 15-20 dakika bekletin. Ardından ayaklarınızı durulayabilirsiniz. Elma sirkesindeki asit; ayak kokunuzu etkisiz hale getirebilir ve bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir.

Ayak kokusuna karbonat ve limon ikilisi!

Yine çok uygulanan ikililerden biri olan karbonat ve limon, ayak kokularında ayrı ayrı özelliklere sahip olduğu için limon yöntemini de ayrı bir şekilde anlatmak istedik. Karbonatın ayak kokusuna faydasına gelince; bir diğer adı da sodyum bikarbonat olan karbonat, ayaklarınızdaki bakterilerle savaşmak için etkin bir maddedir. Ayrıca vücudunuzun pH dengesinin sağlanmasına da yardımcı olan bir yöntem olarak günlük hayatta önemli bir yer tutmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz üzere; içerisine limon da eklenebilir. Çünkü limon asidik ve bakteri temizleme özeliklerine sahiptir ve artı olarak karışımımızı güçlendirecektir.

Yine elma sirkesinde yapmış olduğumuz yöntem gibi, sıcak ya da soğuk ( Çok sıcak ya da soğuk değil. 🙂 ) su dolu bir leğene 2 yemek kaşığı sofra tuzu ve karbonat ilave ekleyin. Az bir miktar limon sonrasında da karbonat ve tuzun suda iyice çözülmesini sağlayın ve ayaklarınızı ortalama yarım saat bu suyun içinde dinlendirin. ( Dilerseniz sofra tuzu yerine İngiliz tuzu da kullanabilirsiniz. ) Dinlendirme işlemi sonrasında da ayaklarınızda mantar oluşmaması için güzelce durulayın.

Ayak kokusuna anında, anlık çözüm!

Ayaklarınızda yaşadığınız bu kokuların sadece terden kaynaklandığını düşünmeyin! 🙂 Çünkü ter, tek koku kaynağı değildir. Kokular, terle etkileşim içerisinde bulunan bu minik bakteriler sonucu ortaya çıkmaktadırlar. Peki bu bakterilerden anında ya da anlık olarak nasıl kurtulabiliriz? Bununla ilgili; %100 kesin sonuçlar olmasa da çeşitli kremler ya da merhemler mevcuttur.

Tek yapmanız gereken; yatağa gitmeden önce ayaklarınızı ve tırnaklarınızı Neosporin gibi ince bir antibakteriyel merhem ile masaj yapıp, merhemi yedirmek ve ardından üstüne çorap geçirip güzelce uyumak. Sabahında, bakterilerin yok olduğunu ve onunla birlikte ayak kokularınızdan da arındığınızı fark edebilirsiniz.

Ayak kokusu yaşayanların soruları ve cevapları

Yazımızda buraya kadar gelmişseniz, ayak kokuları hakkında artık baya bilgili olduğunuzu da kabul etmeniz gerekecektir. Bütün bu bilgilendirmelerimiz sonrasında. Ayak kokusu yaşayanların bizlere sormuş olduğu bazı soruları yanıtlamak ta istedik. Trendun, gerçekten yaşamakta olduğunuz bir çok probleme, işte bu denli ayrıntılı şekilde yaklaşmakta ve Trendun’a ulaşmanız için elinden geleni yapmaktadır.

Bizleri takip ederek destek olabilir, ( daha yep-yeniyiz. FacebookTwitter ve Instagram da bizi aratın! ) yeni yazılarımıza ulaşabilir ve hatta sağda bulunan WhatsApp düğmesinden arkadaşlarınıza bu yazıyı özel olarak paylaşabilirsiniz. 🙂 Teşekkürler! Şimdi sorularımızı yanıtlamaya geçelim.

Ayak kokusuna bebek pudrası önerisi nedir?

Evet, aslında ayak kokularınız için bebek pudrası da kullanabilirsiniz. Bunun için; önceden temizlediğiniz ayaklarınızı ılık suda 15-20 dakika bekletip kurulayın. Ardından, 1 kase bebek pudrası, 1 tatlı kaşığı şap tozu, 1 çorba kaşığı mısır nişastası ve 1 çorba kaşığı un haline getirilmiş lavantayı karıştırın ve son olarak ayaklarınızı bu karışıma iyice bulayın. Yaklaşık 20 ila 30 dakika ayaklarınızı bu şekilde dinlendirdikten sonra güzelce yıkayın. Bu yöntemi gün içerisinde uygulayabilirsiniz.

Ayak kokusu giderici toz önerileri nelerdir?

Çok sıkça merak edilenlerden biri de ayak kokusu için toz önerisidir. Aslına bakarsanız yukarıda da belirttiğimiz üzere; karbonatı, bebek pudrasını ya da nişastayı da toz olarak ayak kokularınız için kullanabilirsiniz. Hatta az da olsa, ayakkabılarınızın da kokmaması için karbonat deneyebilirsiniz. Lakin; ayak kokularınızın nedenlerinden yukarıda bahsetmiş olan bizler, öncelikle ayakkabı seçiminin doğru yapılması ( sıkmayan ve havadar olan ) taraftarıyız.

Ayak kokusuna ceviz yaprağı iyi gelir mi?

Bununla ilgili yapmış olduğumuz ufak bir araştırmayı sizle paylaşmak istedik. Ceviz yaprağının aslında bir çok faydası vardır. Tabi ayak kokuları için kullanmanız gerektiğinde; taze ceviz yaprağını kırın ve suda 7-8 dakika kaynatın. Ardından daha öncesinde ılık su ile doldurmuş olduğunuz bir leğene kaynatmış olduğunuz suyu dökün ve bu karışım içerisinde ayaklarınızı 15-20 dakika bekletin. Sonrasında kokunuzdan büyük ölçüde arınmış olabilirsiniz. ( Ayak kokularınızın yanı sıra, ayaklarınızda ve belinizde ağrılar yaşıyorsanız cevizi ekleyeceğiniz bu karışımı da incelemenizi öneririz. )

Ayak kokusuna aspirin iyi gelir mi?

Ülkemizde çokça yapılan hatalardan biri de antibiyotik ya da çeşitli aspirinlerle mevcut problemlerden hızlı bir şekilde kurtulmaya çalışmaktır diye düşünüyoruz. Zaten fazla aspirin kullanımı da sağlıya yararlı değildir.

Çünkü doğal yöntemlerle ve herhangi bir yan etki olmadan çeşitli yöntemleri deneyebilirsiniz. Aspirin ya da herhangi bir kimyasal ilaç kullanımı için ise; mutlaka bir doktora danışılması taraftarıyız.

Ayak kokusuna hangi sirke iyi gelir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere; başta elma sirkesi olmak üzere, üzüm sirkesi, ayva sirkesi ve nar sirkesi gibi sirkeler ayak kokusuna iyi gelmektedir. Özellikle elma sirkesinin diğer sirkelere nazaran, hem bakterilerin ölmesine hem de ayak kokusunun giderilmesine daha da yardımcı olduğu gözlemlenmiştir.

Evinizde ve marketlerde kolay bulabileceğiniz ve etkili olan elma sirkesini ayrıca salatalarınızda, yemeklerinizde de kullanıp bağışıklık sisteminizi günden güne daha da güçlü hale getirebilir ve söylendiği gibi; “Bir taşla iki kuş” vurabilirsiniz. ( Tabi, kuşlar candır. İncitmeyelim. )

Ayak kokusuna hangi bitki iyi gelir?

Sizlere belirtmiş olduğumuz yöntemlerde iyi gelen bitkiler arasında; çay, lavanta yağı, ceviz yaprağı önde gelenlerdir. Bunların dışında sebze, meyve gibi iyi gelen diğer yöntemleri de deneyebilirsiniz. Sizler için detaylıca hazırladığımız bu yazıda ayrıca karbonat, sirke gibi alternatif yöntemler de mevcuttur.

Bitkisel çözümler için sürekli güncellediğimiz platformumuzu takip etmeyi unutmayın. Her gün yeni araştırmalarla evde bulacağınız bu tür evde çözümler için bitkisel, doğal yöntemleri derleyip sizlere sunuyoruz. Ayrıca sorularınızı da olabildiği kadar yanıtlamaya özen gösteriyoruz ve ardından sizi bilgilendiriyoruz.

Ayak kokusuna hangi doktor bakar?

Ayaklarınızda yaşadığınız koku ve buna bağlı terlemeler ve cilt problemleri gibi durumlarda öncelikle aile hekimliği vasıtasıyla cildiye bölümüne başvurmanız gerekmektedir. Cildiye bölümüne başvurunuz sonrasında; ilgili doktor tarafından yapılacak olan tetkikler ile ayaklarınız detaylı bir şekilde incelenir ve kokuya neden olan sağlık sorunlarınız tespit edilmeye çalışılır.

Ayak kokusuna ayakkabı, çorap veya yaşam tarzından dolayı koku oluşmadığı tespit edilirse genelde; ayakta mantar veya aşırı terleme için muayeneler yapılmaktadır. Bunların dışında; aşırı terleme de görülüyorsa, bu durumda ise terlemenin nedeni araştırılır.

Sizlere belirttiğimiz bütün bu yöntemler bilgilendirme amaçlı olup, ayak kokularında yaşadığınız problemler devam ediyorsa ilgili doktora başvurmanızı öneririz ve umarız, sizler için hazırlamış olduğumuz bu detaylı çalışmayı beğenir ve paylaşarak destek olursunuz.

Geçmişler olsun! 🙂

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.