Bakımevinde kalan yaşlılar için yeni bir hobi: Tavuklar!

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Tavuklar, yaşlıların yalnızlık ile savaşmaları için artık bakım evlerine gidiyorlar. Bakımevi sakinlerinden biri: “Dünyanın en saçma fikri olduğunu sanıyordum. Ama sonrasında neden bununla ilgilenmediğimi düşündüm ve yaptığım en iyi şey” diyor. Sakinler, tavukları beslemek, yumurtaları toplamak ve kümesleri korumakla sorumlu. Hatta bazıları bile kendi uzmanlıklarını tavuklarla paylaşmak için onları oto gösterileri olduğunda yanlarına alıyor. Bir diğer bakımevi sakini ise kısaca şöyle anlatıyor: “Adanmış olmanız gerekiyor. Baktığınız hayvanlar varken yatağa uzanıp “Bugün kalkmayacağım” diyemiyorsunuz.”

“Bu kesinlikle topluluğu birbirine daha da yakınlaştırdı.” diyor bir başka sakin.  2011 yılında hayata geçirilen HenPower programı, yaşlı insanların daha sonraki yıllarda aktif kalmalarını teşvik ederek, yalnızlık ve depresyonla mücadele etmeye başladı. Sakinlerden bir diğeri ise:  “Yani, eşim dokuz yıl önce öldü. Hayatımda hiçbir şey kalmadı gerçekten. HenPower programı olmasaydı tamamiyle hiçbir şeyim olmayacaktı”.

Yalnızlık, özellikle yaşlı insanları etkileyen ve büyüyen bir sağlık salgını. Ama HenPower gibi programlar büyük bir etki yaratıyor. 12 aylık bir çalışma, HenPower’ın sağlığı ve morali iyileştirdiğini, depresyonun ve bazı ilaçlara duyulan ihtiyacın azaldığını keşfetti.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.