Balgamlı öksürüğün nedenleri ve evde söktürücü bitkisel çözümleri!

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Öksürük, vücudumuzda çok rastlanan ve yaygın olan bir refleks eylemidir. Solunum sistemindeki yaşadığınız tahriş edici maddeler ya da nedenlere tepki olarak vücudumuzun koruma mekanizmalarından da biridir. Akut bir öksürük üç haftadan az sürebilirken, kronik olanlar sekiz haftadan da uzun sürebilir. Bu yüzden, özellikle yaşadığınız balgamlı öksürükler için iyi tespitlerde bulunmalısınız ( 1 ).

Öksürüklerin bir çok türü vardır. Kuru öksürük, balgamlı öksürük ya da nefes kesen, boğulacakmış hissiyatı yaşadığınız öksürükler olmak üzere genel olarak üç türünden bahsedebiliriz. Öksürüğünüzün tedavileri, türüne göre farklılık gösterebilir. O yüzden, sizlere bu yazımızda; balgamlı ya da hafif ıslak halde gerçekleşen öksürüklerinizden bahsedeceğiz.

Balgamlı veya üretken de denilen bu öksürükler, sizlerin de fark edeceğiniz üzere; vücudunuzun, yani bağışıklık sisteminizin normalden fazla mukus ürettiğini gösterir. Bu durum hem yetişkinlerde, hem de çocuklarda ve hatta bebeklerde de görülebilen ve can sıkıcı bir hal almanıza sebep olmaktadır ( 2 ).

Balgamlı öksürüklerinizin evde çözüm yöntemlerini sizlere anlatmadan önce dilerseniz nedenlerinden bahsedelim. Sizlerden aldığımız güzel destekler ve sorularla beraber Trendun ailesi olarak; her yazımızı büyük bir titizlikle hazırlamaya devam ediyoruz.

Balgamlı öksürüğün nedenleri ve belirtileri nelerdir?

Erişkinlerde akut öksürük olarak ta bilinen bu durum, en sık bakteriler veya virüsler gibi mikroorganizmaların neden olduğu soğuk algınlığı, grip gibi enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Öksürükleriniz sırasında vücudunuzun normalden daha fazla mukus üretmesine neden olabilecek bir diğer nedenler arasında; bronşit, kistik fibroz, zatürre, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ve astım gibi farklı sağlık sorunları olabilir.

Çocuklarda ya da bebeklerde görülen öksürükler ise, genellikle viral bir enfeksiyondan ya da astımdan da kaynaklanabilir. Çocuklarda balgamlı öksürük, yabancı bir cisimden, sigara dumanından veya başka çevresel tahriş edici maddeleri teneffüs etmekten de kaynaklanabilir ( 3 ).

Nefes borunuzda sıkışmış bir maddeden dolayı da öksürük gerçekleşebilir. Yeme alışkanlıklarında da genelde sık görülen durumlardan biri olan bu durumda; özellikle yutulan ve sıvı ile tüketilmeyen kuru, büyük lokmalar sonucunda da oluşabilir. Kısık öksürüklerle göğsünüzde ağrılara da neden olabilen bu öksürük, genelde çok aşırı olmayacak sıvı tüketiminden sonra kaybolur.

Sigara içiyorsanız ve yakın zamanda sigaranızı değiştirseniz, vücudunuzun tepkisi olarak ta öksürmeniz gerçekleşebilir. Sigara yaşadığınız öksürmelerin, özellikle balgamlı öksürmelerin en büyük nedenlerinden biridir ve bu durumda sigarayı haliyle azaltmanızı ve mümkünse bırakmanızı öneririz.

Balgamlı öksürüğün belirtileri arasında ise; nefes alırken veya öksürdüğünüzde, (hışıltılı olarak öksürmelerden bahsediyoruz) nefes darlığı, göğüs ağrısı veya sıklığında ve hafif şekilde çınlama sesi yaşanmaktadır.

Yaşanılan bu öksürük; boğaz ağrısı veya soğuk algınlığı ile beraber sabahları daha kötü bir hal alabilir ve işinizi, uykunuzu etkileyebilir. Sadece bu durumla kalmayan ve sıklıkla yaşanan öksürükler çevrenizi de rahatsız edebilir.

Balgam söktürücü yöntemler için evde ne yapılır?

İlginçtir ki; reçetesiz satılan ilaçların (OTC) etkisi ile ilgili yapılan bir araştırmada, başarılı olarak çok az kanıt gözlemlenmiştir. Neyseki sizlere, evlerinizde uygulayabileceğiniz balgam söktürücü doğal ve bitkisel yöntemlerden detaylı bir şekilde bahsedebilecek tedaviler vardır ( 4 ).

Konuyla ilgili herhangi bir sorunuz olursa da bizlere ulaşabilir, sizler için yep-yeni yazılar yazabilir ve ardından vermiş olduğunuz iletişim bilgisi ile sizin için hazırladığımız makale hakkında sizi bilgilendirebiliriz.

Bütün bunların yanı sıra; aşağıda bulacağınız yöntemler, yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda evde uygulayabileceğiniz, bitkisel ve doğal yöntemler olup, balgamlı öksürükleriniz için harika çözümler olacaktır. Yöntemlerde kullanmış olduğumuz tüm kaynaklara ise, yazının en altında ulaşabilirsiniz.

Balgam söktürücü doğal yöntem tuzlu su!

Evlerinizde uygulayabileceğiniz en popüler doğal yöntemlerden biri olan tuzlu-su, balgamlı öksürükleriniz için kolay ve pratik uygulamalardan biridir. Bununla ilgili; günde birkaç kez tuzlu su ile karıştırıp içmek öksürüğünüze iyi gelebilir. Çünkü tuz, balgamınızın solunum yolundan çıkarılmasına yardımcı olabilir. Sıcak su ise; boğanızınızdaki tahrişi azaltacaktır ( 5 ).

Ayrıca, tuzun antiseptik özelliği de, sonraki aşamalarda hasta olmanıza neden olabilecek bir enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olabilir. Tuzlu-su yöntemini hazırlamak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

Bir bardak ılık suya yarım ya da çeyren tatlı kaşığı tuz ekleyin. Ardından hazırlamış olduğunuz ulık sudaki tuzun iyice çözülmesine dikkat edecek şekilde karıştırın ve boğazınızdaki balgamı, tıkanıklığı geçirinceye kadar günde 2-3 kere gargara yapın.

Diğer bir balgam çıkarma yöntemi; buharlı soluma!

Çok klişe bir yöntem gibi görünebilir, ancak buharı solumak, öksürüğünüzün hızlı bir şekilde rahatlamasını sağlamak bambaşka bir etkili yoldur. Buhardaki ısı ve nem, mukusun yani balgamınızın kırılmasına ve çözünmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, fesleğen yaprakları veya özü ile buharı solumak, öksürüğünüzü ve soğuk algınlığınızı daha da hızlı bir şekilde gidermeye yardımcı olabilir ( 6 ).

Öncelikle yapmanız gereken; bir kaseyi sıcak bir suyla doldurmak. Suyumuza birkaç damla fesleğen, okaliptüs veya nane esansiyel yağı ekleyebilirseniz harika olabilir. Ardından kafanızı temiz bir havlu ile örtüp kasenin üzerine başınızı koymak ve buharı olabildiğince derin bir şekilde nefes alıp vermek. Bu yöntemi gün içerisinde 2-3 kere tekrarlayabilirsiniz. Ayrıca; sıcak bir duş esnasında da 5 dakika boyunca buharda nefes alıp verebilirsiniz.

Önemli not: Buhar soluma yöntemi; küçük çocuklar, hamile kadınlar veya yüksek tansiyon veya kalp gibi rahatsızlığı olan kişiler için uygun olmayabilir. Bu durumlardan herhangi biri ile karşı-karşıyasanız, diğer doğal yöntemlerimizi inceleyebilirsiniz.

Balgam söktürücü ilaç olarak ta bilinen Zencefil!

İster kuru, ister balgamlı öksürüklerden muzdarip olun, zencefil her ikisini de iyi gelecek doğal ilaç olarak ta popüler bir araç olan ilaçtır diyebiliriz. Güçlü bir balgam söktürücü olan zencefil, nefesinizde ferahlama ve balgam atma konusunda da size yardımcı olabilir. Teneffüs ettiğiniz havadaki aşırı duyarlılığı ve inflamasyon nedeniyle oluşan öksürük nöbetlerinin yoğunluğunu ve oluşum süresini de azaltacaktır ( 7 ).

Bununla da kalmayan zencefil, hızlı iyileşmeye yardımcı olan bağışıklık sistemini güçlendirici özelliklere de sahiptir. Yapmanız gereken; taze bir zencefili küçük dilimler halinde kesmek ve yarım su bardağında bir tencere ya da cezvede kaynatmak. Ardından kısık ateşte de 5 dakika daha demleyerek, süzdüğünüz zencefil tortularından sonra gün içerisinde 3 kere içmek.

Diğer bir yöntem ise; taze çekilmiş zencefil suyundan 1 yemek kaşığı ile bir çorba kaşığı bal karıştırmak ve bu karışımı 2 gün boyunca günde 2 kere almak. Son olarak ta; tüm bu söylediğimiz yöntemlerin yanı sıra, gün içerisinde zencefil çiğneyerek te öksürüğünüzün dinmesine katkıda bulunabileceğini belirtmek isteriz.

En keskin balgam söktürücü yöntemlerden biri de sarımsak!

Özellikle sarımsak, öksürük sırasında göğüslerinizde oluşan acılardan da kurtulmanızı sağlayan keskin bir tedavi yöntemi olabilir. Ayrıca öksürük sonrası çabuk bir rahatlama da sağlayan sarımsak, balgam söktürücü olarak popüler yöntemlerden biridir. Ayrıca; öksürükle beraber, balgamlı öksürüğünüze neden olabilecek enfeksiyonları temizlemede de etkili olan bağışıklık arttırıcı, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olması da cabası olabilir ( 8 ).

Yapmanız gerekenler arasında; ezilmiş bir diş sarımsağı, bal ile karıştırıp ( eğer karanfil varsa bir karanfille beraber ) günde 2-3 kez birer kaşık yemek. Ayrıca; kaynamış suya 1 çorba kaşığı kıyılmış sarımsak ekleyip, buhar yöntemi gibi de kısa süreli soluyabilirsiniz.

Balgam söktürücü meyvelerden ananas!

Meyve seçeneklerinden diğer bir geleneksel balgam söktürücü ilacımız ise; ananas suyunu bal, zencefil, tuz ve biraz acı biberle karıştırmak olabilir. Sert balgamlarınızdan kurtulmaya yardımcı olan bu karışım, eklenen bal ve zencefil ile de boğazınızın yatışmasını sağlar. Ayrıca; içerdiği anti-inflamatuar özellikler de etkili olurlar ( 9 ).

Karışımı hazırlamak için ihtiyacınız olan malzemeler; 1 su bardağı ananas suyu, 1 tatlı kaşığı kıyılmış zencefil, 1 çorba kaşığı bal, yarım tatlı kaşığı acı biber ve yarım tatlı kaşığı tuzdur. Yapacağınız bu karışımı da günde 3 kere içmeniz boğazınızda harika bir rahatlama ile balgamlarınızı sökmenizde yardımcı olacaktır.

Balgamlı öksürük için doğal şurup elma sirkesi!

Bir başka yazımızda da belirttiğimiz gibi; elma sirkesinin faydalarını saymakla bitiremiyoruz. Özellikle de; balgam söktürücü şurup olarak ta bilinen bu yöntem, göğsünüzdeki balgamın incelmesinde de etkili olmakta ve hatta daha iyi nefes almanızı da sağlamaktadır. Bununla da yetinmeyip bağışıklığınızı da güçlendirebilir ( 10 ).

Bu doğal, bitkisel olan balgam söken şurup için yapmanız gereken; filtre edilmemiş ve organik olan elma sirkenizi, 1 fincan ılık suyla beraber bal koyup iyice karıştırmak. Bu çözümü günde 2-3 kere bir hafta boyunca içmeniz faydalı olabilir. Alternatif olarak ta; yarım bardak su içerisine, yine filtre edilmemiş bir fincan elma sirkesi karıştırıp buhar soluma yöntemi gibi uygulamanız yardımcı olabilir.

Balgam söktürücü bitkilerden meyan kökü!

Meyan kökünün, önemli etkilerinden birisi de balgam söktürücü olarak yardımcı olması ve bu nedenle; özellikle balgamlı öksürüklerin bazı semptomlarını hafifletebilen özelliklere sahip olması dikkat çekicidir. Boğaz ağrılarının da yatışmasında etkili bir rol oynayan meyan kökü hakkında 2017 Yılında, Bioorganic & Medicinal Chemistry’de yayınlanan bir araştırmaya da göre; meyan kökü ve ana bileşenlerinin antitussif ve balgam söktürücü aktivitelerini ayrıca vurgulamaktadır ( 11 ).

Öksürüğünüz için yapmanız gereken; 1 bardak sıcak suya, yarım tatlı kaşığı eklemek. Ortalama 5 ila 10 dakika demledikten sonra da güzelce süzüp, süzülen karışıma da bal ekleyerek günde 2-3 kere içmek.

Bunun yanı sıra; bir bardak sıcak suya birer tatlı kaşığı meyan kökü ve zencefil tozu karıştırıp demledikten sonra günde 2 kere içebilirsiniz. Hatta boğazınızdaki tahrişi yatıştırmak için de, bazı meyan kökü içeren şekerler kullanabilirsiniz.

Önemli Not: Yüksek tansiyonu olan kişiler için Meyan kökü yöntemi tavsiye edilmez.

 

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır.
Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz.

Reactions

0
1
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.