Baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve halsizlik için neler yapılmalı?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Üst solunum enfeksiyonlarında muhtemel olarak görülen baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve halsizlik gibi durumların, aynı anda ortaya çıkabilmesi ile birlikte, farklı zamanlarda ayrı ayrı olarak ta görülebilir. Günlük hayatımızda sıkça karşılaşılan bu rahatsızlıkların, iyileşememe ve daha ileri safhalara nüksetmesi gibi şeylerin engellenmesi için öncelikle doktorunuz ile görüşünüz.

Sağlık dengesini alt üst edebilen, yorgunluk ve bitkinlik yaratabilen Rinit, halk arasında bilinen adıyla soğuk algınlığı, bunun yanısıra sinüzit, bronşit ve farenjit durumları da, malesef baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve halsizlik gibi belirtileri de ortaya çıkarabilmektedir. Genellikle belirti ya da belirtilere göre ilaç tedavisi önerilebilir. Tedavi esnasında, sprey veya şurup kullanımın yanısıra, ek olarak veya tek başına serum da etkili olabilmektedir.

Özellikle dinlenmek ve bunun yanında bol olarak sıvı tüketmek oldukça gerekli bir ihtimaldir. Grip hastalığının ise, daha ağır bir tempoda seyretmesi ve konu ile ilgili bir hekim kontrolü dışında kendi başınıza alacağınız ilaç, antibiyotik gibi çözümler, o an bedeninizi neyin veya nelerin iyileştirebileceği önceden tahmin edilemediği için çeşitli yan etkileri veya iyileşememe gibi durumları ortaya çıkarabilir. Aksi halde ciddi bir etki görülmemesi için size en yakın sağlık merkezine gitmeniz gayet önemli.

Başlıkta da yazdığı üzere, hayat kalitesini bozabilen bu tür belirtilerin arasında ise sinüzitin rölü, süreci takip edebilme açısından önem taşımakla birlikte, halsizlik ve/veya baş ağrısı yaptığı da görülmüş, dikkat eksikliği, odaklanamama gibi kusurların da baş göstermesi olasılığının arttığı gözlemlenmiştir.

Burnumuzda bulunan sinüs boşluklarının çeşitli mikrop, bakteri veya virüsler yoluyla iltihap yapması, ayrıca spesifik olarak eklenen belli başlı etkenlerin, akut veya kronik sinüzit olarak adlandırıldığı hatta körlüğe neden olabilecek kadar riskli bir durum oluşturabildiği, bunun yanında endoskopik yöntemlerin de kullanıldığı, ameliyat ile tedavi yöntemine de başvurulabildiği bilgisini de gözardı etmemek uygun olacaktır. Farkında olmadan aşırı sıcak veya soğuk havalarda bulunmak ve dengeli nem oranının mevcut olması gibi irrite edici durumlardan uzak kalmak yerinde olacaktır.

Eğer sadece baş ağrısı probleminden şikayetçiyseniz, bir doktora gitmeden önce direkt olarak ağrı kesici ilaçlar kullanmanız tam olarak fayda sağlamayabilir. Bu nedenle öncelikle baş ağrınızın ne kadar şiddetli olduğu ve yeniden ortaya çıkma sıklığını belirlemek, tedavi için doktorunuza verebileceğiniz cevaplar açısından önemlidir. Fakat alternatif tedavi yöntemlerine de başvurmak duruma göre faydalı olabilir de olmayabilir de, Yine de aküpresür, refleksoloji gibi baskı tekniklerinin uygulaması hakkında bilgi sahibi olmak, zencefil gibi bu konuda şifa verici etkisi olabilen bitkileri araştırmak, en basitinden faydalı bitki ya da bitkilerin, hangi gıdaya hangi uygun dozda eklenebileceğini belirlemek önem taşımaktadır. Meditasyon, reiki gibi teknikler de doğru uygulandığı takdirde, şifacı iç enerjinin baş ağrısını azaltabilip dindirebildiği mümkündür.

Halsizlik konusuna gelince, gündelik hayatta sık karşılaşılan bir durum olabilmekte ve gencinden yaşlısına kadar birçok bireyin, çeşitli kaynaklar dolayısıyla, bu yazıda da daha önceden bahsedildiği gibi, hayat kalitesini bozabilen bir şikayettir. Nedenlerini iyi araştırmak gerekebilir. Özellikle devamlı olarak her gün halsizlikten yakınıyorsanız, yeterli su tüketmek, sabahları uyandığınızda ılık bir duş almak hatta uyku ve uyanma saatlerinizi yeniden düzenlemek ve buna uymak, geceleri ise yiyecek ve içecek tüketiminden kaçınılması, kesinlikle sigara içilmemesi, alkollü ve/veya kafeinli içecekler uzak durulması yorgunluk nedenlerini belirlemek açısından yerinde bir davranış olacaktır.

Her gün yeterli beslenme değerlerine sahip bir kahvaltı yapmak ve tüketimi daha da kaliteli hale getirmesi açısından sebze, meyve yemek, hem sağlığınızı korumak hem de iyileşmeniz için doğru bir karardır. Her ihtimale karşı, konu hakkında uzman bir hekime danışmak oldukça faydalı olur.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.