Baş ağrısı yapmayan şarap var mıdır? Nasıl içmeliyiz?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Bir çoğumuz baş ağrısı yapmayan şarapları araştırmaya başlamış olmalıyız ki yaşadığımız şu ağrılardan arınalım. Baş ağrısı çok sık karşılaşılan ve bir o kadar da sinir bozucu hale gelebilen vücudumuzun bize yaşattığı durumlardan biridir. Özellikle şarap içtikten sonra başımız ağrıyorsa ilk akla gelen bu ağrıyı yapmayan bir şarap bulabilmektir.

 

Amerika’da yer alan Illinois Üniversitesi, bu konuda fazlasıyla bir araştırma haline girmiş, DNA oynamaları yaparak, besleyici olan bileşenleri yükseltip, diğer bir yandan toksik bileşenlerinde oranını düşürerek baş ağrısına sebebiyet vermeyen şarabı yaptıklarını söylemişler.

 

Ancak karşılaştığımız bu ağrının bir çok nedeni olabilir. Eğer başınız gerçekten şarap içtikten sonra ağrıyorsa bilmeniz gerekenler aslında şunlardır;

 

Bol bol su içmek!

 

Şarapla beraber alınan su, ağrının etkisini azaltmakla kalmıyor, sindirimini de rahatlatıyor. Uzmanlar alınan alkol sonrası, vücudun ciddi oranda suya ihtiyaç duyduğunun altını çizerken yanlış noktaya değinmiyorlar. Vücudun bu zorlu serüveni, başa çıkamadığı durumlarda baş ağrısına neden olabilecek en önemli noktalardan birine sebebiyet veriyor.

 

Şekerden uzak, huzura yakın olmak!

 

Alkolle beraber tüketilen şeker vücudun dengesini aşırı derecede tetiklediği için ağrıya resmen kucak açmanızı sağlıyor. Acayip derece yaşadığımız ve bildiğimiz bu olay şarap içen sizlere, baş ağrısı yapmayan bir metot daha!

 

Histamin ve şarap ilişkisi!

 

Özellikle kırmızı şaraplarla olan histamin ilişkisi vücudunuzda farklı reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Histamine alerjiniz olabilir ve şarapta da bol bol bulunan bu kimyasal bileşik ağrıya neden olabilir.

 

Peki ya tanen? O da nedir demeyin!

 

Nebbiolo, Cabernet Sauvignon ve Tempranillo şarapları yüksek derecede tanen içerir. Sıkı durun, eğer fazla çay tüketimi sonrası başınız ağrıyorsa, hali hazirda siyah çayda da tanen bulunduğu için bazı insanlarda ağrıyı tetikleyebilir.

 

Uzun lafın kısası; baş ağrısı yapmayan şarabın olduğunu düşünmek ilginç bir yaklaşım olsa da, siz yine de bu yazdıklarımı düşünün isterim. İçinizin daha da rahatlayacağı aşikar. 🙂

 

Afiyetler olsun!

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.