Baş ağrısı zencefil ile geçer mi? Nasıl uygulanmalı?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Zencefil, baş ağrısında kullanılabilen, bir çok derde deva bir bitkidir. Faydaları ise saymakla bitmez. Toz veya tane olarak edinebilen zencefil hakkında bir çok araştırma olmakla birlikte, prostaglandin sentezi için de bir engelleme yeteneğine sahip olduğundan, özellikle migren gibi problemlerde, neredeyse ağrı kesiciler kadar etki sağlayabilmektedir.

İçinde bulunan antioksidanlar sayesinde ise bağışıklığı arttırdığı için, bir çok hastalıkta tedavi edici özelliğe sahiptir. Zencefilde  anti inflamatuvar yani iltihap karşıtı özelliği bulunduğundan, baş ağrısı harici kullanımda da oldukça faydalıdır. Toz veya tane yerine, taze zencefil kökünden edinebilecek parçaları da çayınıza ekleyebilmeniz mümkün. Taze zencefili, kıyılmış şekilde 1 ya da 2 yemek kaşığı ekleyerek gün içerisinde 2 veya 3 kez tüketebileceğiniz şekilde sıcak suyunuza ekleyip demleyebilirsiniz. İçtikçe faydasını görebilirsiniz.

Zencefilin yanına limon da kullanmak, özellikle migren kaynaklı baş ağrısı rahatsızlığı için oldukça etkili bir tedavi yöntemi olabilir. Örneğin iki adet limonu kabuğu ile, ve soyulmuş zencefili de keserek, beraber miksere ekledikten sonra 2 litre suyu ve saf şeker otu özünü de koyun. Orta hızda 2 dakika mikserde karıştırdıktan sonra süzebilir ve tüketebilirsiniz. Sabah 2 bardak, bir kaç saat sonrasında 3 bardak içebilirsiniz. Öğleden sonra ise 3 bardak ve yatmadan önce de 1 bardak tüketmek üzere günlük kürünüzü tamamlayabilirsiniz.

Başka tercih edebileceğiniz bir yöntem ise, kaynayan suya birkaç kök zencefil parçası, ardından da birkaç damla zencefil yağı eklemek ve oluşan buharı tenefüs etmektir. Ancak unutmamak gerekir ki, hamile kadınlarda herhangi bir şikayetten dolayı tüketilen zencefilin, yaklaşık olarak 4 günü geçmeyecek şekilde, günde 1 gram kullanılması bile, kusma ve mide bulantısını azaltabilir.

Zencefilin nadir de olsa, mide ekşimesi, ishal rahatsızlıkları gibi yan etkileri bulunmaktadır. Özellikle, mevcut olarak kan sulandırıcı bir ilaç kullanmanız durumunda zencefil kullanmak risklidir ve kullanılması önerilmez.

Bir diğer tüketim yöntemlerinden biri ise, 4 yemek kaşığı yoğurda 1 tatlı kaşığı toz zencefil koyduktan sonra karıştırıp yemektir. Sonuç olarak zencefilin faydaları oldukça kuvvetli olabilir ancak, tüm bunlara rağmen nadir yan etkileri de düşünüldüğünde veya mevcut bir başka tedavi görmekteyseniz, bu aşamada doktora tekrar görünmeniz ve baş ağrısı konusunda tıbbi destek almanız doğru ve yerinde olacaktır.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.