Baş terlemesinin sebepleri ve nedenleri nelerdir?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Özellikle uyurken gece baş ve boyun terlemesi meydana gelebilmektedir. Buna bağlı olarak kas tutulmaları da beraberinde oluşabilir. Bu yüzden bulunan ortamın ısı derecesinin iyi bir şekilde ayarlanması önemlidir. Odanın ısısı makul seviyede olmasına rağmen yine de baş terlemesi gerçekleşiyorsa, bu bir ya da bir çok faktörden kaynaklanmaktadır.

Aldığımız gıdaların vücudumuza yaptığı etkiler arasında da terleme olası bir nedendir. İçecekler ve yiyecekler duruma bağlı olarak böyle bir tepki gösterebilir. Örneğin kafein tüketimi de bu belirtilerin kaynaklarından sadece bir tanesidir. Bunun haricinde doğumumuzdan beri kalıtsal olarak DNA kodlarımıza işlenen değerler, bu durumu genç yaşlardan beri devamlı olarak yaşamamıza sebebiyet verebilir.

Aslında vücudu soğutmaya yarayan terleme, vücut ısısını dengede sağlaması için gerekli olan birşeydir. Sağlıklı bir insanın terlemesi gayet normal olmakla birlikte, aşırı bir terleme mevcut ise ve özellikle gece uyku esnasında başınız ve boynunuzun terlediğinden rahatsızlık duymaktaysanız, mutlaka ilgili bir doktora danışarak bilgi almanız faydalı ve yerinde bir davranış olacaktır. Sinir sisteminin ufak bir dengesizliği de bu problemi tetikleyebilir. Kullanılan çeşitli ilaçlarda da eğer yan etkiler varsa veya D vitamini eksikliği gibi nedenlerin yanısıra, bazı şampuanlarla sık yıkanan saçların bile baş terlemesi yaptığı araştırmalarda test edilmiştir.

Diyabet hastalığının bilindiği üzere aşırı terlemeye de neden olduğu, ve bu yüzden şeker hastalarının gece uykularının bölünüp ter içinde uyanmalarına sebep verdiği bilinmektedir. Kaygı, stres bozuklukları, panik, heyecan gibi faktörler de baş terlemesi yapan diğer durumlardır. Sigara kullanımının ölümcül zararları saymakla bitmez ancak terlemeyi de buna masum bir etki olarak ekleyebiliriz. Ayrıca daha önce farkedilmeyen fiziksel haller, sağlıklı bir insanda doğal olarak bu etkiyi gösterebilir.

Tiroit bezlerindeki hormonların değerlerinin değişmesi ve artarak salgılanması durumunda, yine de aynı problem malesef meydana gelmektedir. Bu arada menopoz da baş terlemesi için yeterli belirtiler arasındadır. Aynı zamanda yetersiz sıvı tüketimi de, vücutta azalan su miktarının detoks veya terleme yoluyla toksinler ile beraber atılmasına olanak sağladığından dolayı, mutlak suretle en az günde 1.5 litre su içilmesi önlem olarak oldukça faydalı olabilir. Eğer fazla kilolarınız varsa, doğal olarak çeşitli aktiviteler yaparken baş, boyun ve sırt terlemesinin görülmesi doğaldır.

Özellikle alınan sıvı ve katı gıdaların tüketiminde aşırıya kaçmamak önem arzetmekte. Örneğin, soğan ve sarımsak tüketimi kötü ter kokusuna yol açacak ve sizi oldukça zor bir duruma sokacaktır. Baharatlı ve acılı yiyecekler tüketirken bunu da göz önünde bulunmak mümkün. Çünkü sıvı gıdalarda bulunan kafein, baş veya diğer bölgelerin terlemesine neden olabilecek etkenlerin başında gelebilir, örneğin çay ve kahve gibi içeceklerin tüketimi de buna neden olur. Tabi bir diğer önemli durum ise, öğünler arasında uzun aralıklar olması. Bu sayede kan şekeri seviyesinin de düşeceğini varsaydığımızda bu problem yine kendini göstermektedir. Çikolata tüketiminin de bünyeye göre bazı yan etkileri bulunabilmektedir. Baş, yüz, boyun, koltuk altı veya sırtta terlemeye neden olabileceği çeşitli vakalarda görülmüştür.

Bir dahiliye doktoruna gitmek ve bilgi almak oldukça önemlidir. Baş terlemesi görüldüğünde, bol bol ellerinizi, yüzünüzü ve kafanızı hemen yağdan arınmak için yıkayınız veya duş aldıktan sonra baş bölgenizi pudralayabilirsiniz. Koku önleyiciler de teri ve eğer varsa kokuyu da bir süre hapsedecektir. Terlemek, doğal bir reaksiyon olduğu kadar, vücuttaki salgıların bu yolla atılması anlamına da gelmektedir. Sağlıklı günler diliyoruz.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.