Burun tıkanıklığına ne iyi gelir? Evde tıkanıklığı açan doğal çözüm yolları!

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Burnunuzdaki tıkanıklığı iyi gelen ve özellikle evde tıkanıklığı açabileceğiniz doğal çözüm yolları sizlere en ince ayrıntısına kadar araştırdık ve yaşadığınız bu tıkanıklığın nedenlerinden ziyade nelere de sebebiyet verdiğini sizlere anlatmaya çalıştık.

Öncelikle burnunuzda şişme olduğunda ve burun deliklerinizde yer alan mukus birikmesine yol açan burun tıkanıklığı sonucu nefes almakta zorluk çekildiğini, yaşanan bu problem genellikle; grip, soğuk algınlığı ya da alerjik reaksiyonlarla ilişkilendirildiğini biliyorsunuzdur.

Diğer bilinmesi gerekenin ise; bu burun tıkanıkları bir haftadan fazla sürdüğünde akut sinüzit, kuru hava, vücutta hormonal değişiklikler, hamilelik, saman nezlesi, mesleki astım stres, tiroid bozuklukları ve aşırı tütün dumanından da kaynaklanabileceğidir.

Burun tıkanıklığının yaygın semptomlarını da anlatmak gerekirse; şişmiş burun dokuları, sulu gözler, sinüs ağrısı, mukus birikmesi, kısık ses ve küçük baş ağrılarıdır. Ayrıca bazı tıkanıklarda burun akıntısı olabiliyorken, bazılarında görülmeye de bilir.

Çocuklarda ise; tıkalı bir burun sadece can sıkıcı bir durum olmaktan fazla bir durum alabilir ve uyku bozukluklarıyla beraber endişe verici de olabilir.

Bütün bunların doğrultusunda yaşanan bu tıkanıklığı sonucunda; kulak enfeksiyonları, huzursuz uyku vb. gibi diğer sorunlara neden olabileceğinden hemen tedavi etmek önemlidir.

İşte sizlere altın değerinde hazırladığımız bu öneriler doğrultusunda yaşadığınız tıkanıklığı temizlemek için birçok yolu olduğunu da eklemek isteriz. Bu yaygın durumu, zaten evde bulunan malzemelerinizi kullanılarak kolayca tedavi edebilir ve derin bir nefes alabilirsiniz.

Ev yapımı doğal burun spreyi

Elma sirkesi, burnunuzdaki tıkanıklığı gidermek için en hızlı ev yapımı ve doğal spreylerden biri olarak ta bilinir. Sıkışmış mukozayı sökmeye yardımcı olan ve tıkalı burunda harika bir rahatlama sağlayan doğal bir dekonjestan olarak çözüm olacaktır.

Ayrıca; içindeki potasyum da burun akıntısını kurutmaya yardımcı olacaktır.Bu ev yapımı sprey, çeşitli besinler açısından da zengin olması, genel sağlığınız ve bağışıklığınız için de iyi gelecektir. Sorulması gereken diğer soru da şu şekilde olacaktır;

Sirkeli su burun tıkanıklığına iyi gelir mi?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere elma sirkesi ile kullanılırsa evet, gelecektir. Aşağıda belirttiğimiz yöntemleri dikkatlice okumanızı ve uygulamanızı öneririz.

Yapmanız gerekenler; bir tavaya eşit miktarlarda su ve filtre edilmemiş elma sirkesi dökmek ve bu karışımı kaynattıktan sonra günde 2 ya da 3 kere solumak. (Bu soluma işlemini yaparken gözlerinizi kapattığınızdan emin olun, aksi halde gözleri yakar. )

Farklı bir yöntem olarak ta bir bardak ılık suya 2 yemek kaşığı çiğ, yani filtre edilmemiş olan bir elma sirkesi ve 1 çorba kaşığı da bal karıştırmak olduğunu söyleyebiliriz. Bunu da bir kaç gün sürecek şekilde günde 2 ya da 3 kere tekrar etmeniz yeterli olacaktır.

Burun tıkanıklığına 25 saniyede çözüm

Araştırmalarımız doğrultusunda; bazı kaynaklarda da belirtildiği üzere; burun tıkanıklığına herhangi bir madde ya da bitkisel çözüm getirmeden yapılan bazı hareketler haricinde 25 saniyede çözüm getirildiğini ve yorumlar sonrasında da bu uygulamayı yapanların memnun olduğunu fark ettik.

Tarafımızdan her ne kadar denenmemiş olsa da bu çözümü sizlerle paylaşmak istedik;

  1. İlk olarak dilinizin ucunu, ağzınızın içinde bulunan en yüksek noktasına kadar değdirin,
  2. Ardından orta ve işaret parmağınızı birleştirip kaşlarınızın ortasına yerleştirin ve ileri-geri şeklinde hareketler yapın.
  3. Bu iki adımı 20 saniye boyunca tekrar edin,
  4. Sonrasında nefesinizi tutun, burnunuzu tıkayın ve kafanızı çok geriye olmayacak şekilde arkanıza doğru yaslayın.
  5. Son olarak ta rahatsız olacak bir duruma geldiğinizde parmaklarınızı çekin ve sonucunu görün.

Bu işlemin gerçeklik boyutu nedir bilmiyoruz ancak Hürriyet, Sözcü, Milliyet gibi haber kaynaklarında yayınlandığı ve kullanıcı yorumlarına göre olumlu sonuçlar aldığını ekleyebiliriz.

Burun tıkanıklığını açan hareketler

Yukarıda bahsettiğimiz uygulama ile alakalı burun tıkanıklığını açan hareketleri sizlere tek tek resimli anlatım şeklinde de açıklamak istedik. Kısa sürede burun tıkanıklığının açıldığını belirten kişilerin de söylediği üzere; sizlere konu ile ilgili görselleri de sunmaya çalıştık. İlk olarak;

Görselde de görüldüğü üzere; yapmanız gereken ilk hareket dilinizin ucunu, ( ağzınız kapalı ya açık fark etmez ) damağınızın, yani ağız içindeki en yüksek yere değdirmeniz gerekecektir. Fazla zorlamayın, çünkü dilinizde ağrı başlayabilir. Ağzının içindeki en yüksek noktaya değdirdiğiniz dilinizi uygulama süresinde pozisyonu değiştirmeden sabit tutmaya çalışın.

Buradaki resimde de görüldüğü gibi; işaret ve orta parmağınızı kullanarak parmaklarınızı birleştirip kaşlarınızın ortasına dikey bir biçimde yerleştirin ve bu pozisyonda iken yukarı ve aşağı olmak üzere; masaj yapar gibi, ileri ve geri olarak hareket ettirin. Bu uygulamayı yaparken masaj yaptığınızı da düşünebilirsiniz.

Bu iki hareketi yapacağınız süre ortalama 25-30 saniye kadar olacaktır. Yani çok uzun bir süre yapmanız gerek yok. Bütün bu işlemlerden sonra yapmanız gereken diğer adım ise derin bir nefes alıp görselde de belirtiği gibi burnunuzu kapamak. Uzmanlar bu işlemi yaparken beyninizin yaşama içgüdüsünü harekete geçirdiğini ve burundaki tıkanıklığı gidermek için çeşitli faaliyetlere girdiğini söylüyorlar. Ancak bununla alakalı kanıtlanmış bir kaynak henüz bulamadığımızı da sizlere belirtmek isteriz. Alternatif olarak burun tıkanıklığının yanı sıra, baş ağrısı, halsizlik ve burun tıkanıklığı da yaşıyorsanız bu yazımızı incelemenizi öneririz.  ( Trendun olarak, sizlere daima en kaliteli ve doğru bilgileri, kaynaklarıyla sunmaya çalıştığımızı biliyorsunuzdur. )

Tüm bu işlemler sonrasında da; başınızı arkaya çok yaslamayacak şekilde uzatmanız ve kendinizi rahatsız hissedene kadar beklemeniz gerekecektir. Bu süre de ortalama 20-25 saniye sürmektedir. Ardından parmaklarınızı çekip, kafanızı normal hale getirebilirsiniz ve sonucunda burnunuzun ( yorumlarda belirtildiği üzere ) tıkanıklığını açan bu hareketlerin faydasını umarız görmüş olursunuz.

Alternatif olarak; burun aktısına da evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözümleri inceleyebileceğiniz bazı kaynakları da değerlendirmeniz etkili olabilir.

Bütün bunlara rağmen, ciddi olduğunu düşündüğünüz burun tıkanıklığınız var ise aile doktoruna görünmenizi öneririz.

Geçmişler olsun.

Reactions

0
3
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.