Burun tıkanıklığını açan şeyler evde nasıl hazırlanır? Tedavi yöntemleri nelerdir?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Burun tıkanıklığı ve ayrıca sinüs basıncının birçok nedeni vardır: soğuk algınlığı, grip ve alerji birkaç nedendir. Tetikleyiciler ne olursa olsun, bu belirtiler de size ulaşabilir. Bu tıkanıklık hissine neden olan nedir? Soğuk algınlığınız veya alerjiniz olduğunda, nazal geçişlerinizi kaplayan zarlar iltihaplı ve tahrişli olur. Alerjen gibi tahrişe neden olan şeyleri temizlemek için daha fazla mukus yapmaya başlarlar. Daha iyi hissetmek ve daha kolay nefes almak için bazı ipuçlarını kullanabilirsiniz.

Evde Tedavi Yöntemi 
Nazal geçişlerinizi ve sinüslerinizi nemli tutmaya odaklanın. İnsanlar bazen kuru havanın burun akıntısını temizlemesine yardımcı olabileceğini düşünmelerine rağmen, aslında tam tersi bir etkiye sahiptir. Kurutmak onları daha fazla tahriş edecektir.

Nazal pasajlarınızı nemli tutmak için şunları da yapabilirsiniz:

-Nemlendirici veya buharlaştırıcı kullanın.
-Uzun duş alın veya buharlı (ama çok sıcak olmayan) bir sudan buharla nefes alın.
-Bolca sıvı tüketin. Bu, tıkalı sinüslerin önlenmesine yardımcı olabilecek mukusunuzu inceler.
-Nazal serum kullanın. Tuzlu su ve burun geçişlerinin kurumasını önlemeye yardımcı olacak.
-Burun irrigatorü veya ampul şırıngası deneyin. Sulama solüsyonunu oluşturmak için kaynatılmış ve soğutulmuş distile, steril su veya H2O kullanın. Her kullanımdan sonra sulama cihazını durulayın ve havalandırın.
-Yüzünüze sıcak ve ıslak bir havlu koyun. Rahatsızlığı hafifletebilir ve burun geçişlerinizi açabilir.
-Geceleri, birkaç yastık üzerinde yatın. Başınızı yüksek tutmak, nefes almayı daha rahat hale getirebilir.
-Klorlu havuzlardan kaçının. Nazal pasajlarınızı tahriş edebilirler.

Ayrıca burun tıkanıklığını açan şeyler evde hazırlanabilir. Örneğin, yaklaşık 10-20 dakika boyunca okaliptüs yağı ve ılık su karışımının solunması ile de tedavi mümkün olabilir. Aynı şekilde okaliptüs yağı olmadan nane yağı ile de ikame edilebilir. Bu, tıkalı bir burnun temizlenmesinde oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bunun yanısıra sıcak suda bir çay kaşığı sofra tuzunu karıştırın ve bir damlalık yardımıyla çözeltiyi burun deliklerine dökün. Bu, mukusun incelmesini doğrudan etkileyecek ve sonunda nihayet temiz nefes alabileceksiniz.

Sarımsak ta faydalı olabilen şeyler arasındadır. Kaynar suda 2 ila 3 diş sarımsağı ezerek bir sarımsak çorbası hazırlayabilir ya da sadece karanfil de eklenebilir. Tıkanık bir buruna çözüm yolu olarak hızlı bir rahatlama için günde en az iki kez sarımsak veya karanfil kullanmak faydalı olabilir. Bunun haricinde, soğan gerekli vitamin ve minerallerin bir güç merkezi. Sağlığa yararlı özellikleri ile yüklü ve tıkalı bir burundan kurtulmak için büyük yardım sağlayabilir. Soyulmuş bir soğanı 5 dakika koklamak, burun tıkanıklığını tedavi etmede ve kolay nefes almayı kolaylaştırmada da etkili olabilir.

Diğer yandan bir bardak ılık su ile 2 çay kaşığı elma suyu sirkesi karıştırın ve günde en az 3 kez tüketin, isterseniz bir çorba kaşığı bal ekleyin. Bu, sıkışık bir burun ve diğer sinüsle ilgili sorunlardan kurtulmak için etkili bir rahatlama sağlayabilir. Ayrıca limon da etkili olabilir. Bu keskin çözüm yolu da, burun tıkanıklığını tedavi edebilir. 2 yemek kaşığı limon suyu ve yarım çay kaşığı karabiber tozunu, biraz tuz ile karıştırın ve bu karışımı burnunuza uygulayın, birkaç dakika bekletin ve sonucun etki edip etmediğini gözlemleyin.

Aynı derecede hızlı bir çare için domates suyunu deneyebilirsiniz. Bir bardak domates suyunu alın ve üzerine bir kaşık dolusu sarımsak ve bir çay kaşığı tuz ekleyin. Tıkanmış burnunuzu hafifletmek için günde en az iki kez bu suyu tüketin. Domatesler sadece burun geçişindeki iltihabı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda sinüslerinizi de açabilir. Burun tıkanıklığının tedavisi için çözüm yolları arasında fesleğen yapraklarının da tıbbi özellikleri iyi bilinmektedir. Bu harika bitki burun tıkanıklığını tedavi etmek için de kullanışlı olabilir. Tek yapmanız gereken birkaç taze fesleğen yaprağı toplamak ve sabahları 4-5 yaprak kahvaltıdan önce ve akşam yemeğinden sonra olmak üzere çiğnemek. Daha iyi sonuçlar için, bazılarını sabah çayınızla da birlikte tüketebilirsiniz.

Yüksek anti-inflamatuar özellikleri ile zencefil, tıkalı bir burun için en iyi tedavi yöntemlerinden biridir. Bunu bir kompres olarak kullanabilir veya çayınızla veya sadece bir bardak ılık suyla yapabilirsiniz. Zencefil, burun tıkanıklıklarını açmak için süper etkilidir. Bir zencefil kökü dilimleyebilir ve yaklaşık 15 dakika boyunca iki bardak su ile kaynatabilirsiniz. Demlemeye yeni bir yıkama bezi batırın ve 15 dakika boyunca yüzünüze hafifçe yerleştirin. Ayrıca burun deliklerinize 2 ila 3 damla hardal yağı koymak, tıkanmış bir burnu büyük oranda serbest bırakmanıza da yardımcı olabilir. Bununla birlikte, aynı zamanda, etkili sonuçlar için bu aşamaya azami özen ve dikkat gösterilmesi önemlidir.

Tabi ki bal da besinlerin bir güç merkezi. Sabah ve gece, ılık su, süt ya da çay eşliğinde iki tatlı kaşığı saf bal içmek büyük bir çare olabilir. Öyleyse, yatma rutininin bir parçası haline getirmeyi unutmayın. Diğer yandan bitkisel çay oldukça faydalı gelebilir. Papatya, böğürtlen, kekik, nane veya biberiye yaprağı gibi bitkilerden yapılmış bir bitkisel çay, tıkalı bir burnun iyileşmesi için mükemmel bir tedavi görevi görür. Düzenli olarak çayınızı bu bitkilerin bir çizgisiyle hazırlayın ve günlük olarak tüketin, tıkalı bir burunla mücadelede etkili olabilir.

Daha önce de belirtildiği gibi, sıvılar tıkalı bir burnu temizlemek için büyük bir çaredir. Sıcak çorbaların, özellikle 3-4 bardak sıcak tavuk çorbasının günlük alımının tedavide çok kullanışlı olduğu kanıtlanmıştır. Bir vejeteryan iseniz, aynı şekilde bol miktarda sarımsak ve zencefil ile bir sebze çorbası hazırlayabilirsiniz. Eğer bir baharat aşığı iseniz, şimdi en sevdiğiniz baharatlı yemeklere girme zamanı. Bu çare, bütün baharat bağımlıları için.

 

Kırmızı biberleri, yeşil biberleri, soğanı, sarımsakları düşünün ve hepsini yemeğinize ekleyin, mukusun incelmesine yardımcı olacaktır ancak ölçüyü kaçırmamakta fayda var. Baharatlardan bahsetmişken, burun aktısına da iyi gelen biber, tıkalı bir burnu da tedavi etmek için harika bir ilaç olabilir. Karabiber (1 çay kaşığı) ve kaynamış su ile bir çorba kaşığı baldan oluşan bir çözelti tüketebilirsiniz. Bu karışımı içmek, tıkalı bir burundan kurtulma ve muazzam bir rahatlama sağlayabilir. Tabi son olarak belirtmekte fayda var. Burun tıkanıklığını açan şeyler evde hazırlanabilir ancak bu tedavi yöntemleri çözüm yolu da olmayabilir. Bu yöntemleri denemeden önce konu hakkında uzman bir doktora danışmak ve bilgi almak oldukça önemlidir.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.