Dış kaynak (Outsourcing) kullanımının iş gücündeki artıları ve eksileri!

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Günümüzün dünyasında rekabet etmek, yaşamda istediğiniz şeyi elde etmek ve hedeflerinize ulaşmak anlamına gelecektir. Bu, şirketlerin artık müşterilerin seçeceği, işinde bir numara olmak için diğer şirketlerin üstünde olmaya çalıştığı iş dünyasında da geçerlidir. Ancak, ekonomideki dalgalanmalardan dolayı, şirketler bugün artık kendilerine bağlı olamayabiliyor. Şirketlerini daha da rekabetçi hale getirmek için yardıma ihtiyaçları var. Bu nedenle, bugün şirketler iş süreçlerini veya en azından iş süreçlerinin bir kısmını diğer ülkelerde dışarıdan temin etmekte.

Dış kaynak kullanımı, bugün gelişmekte olan ülkelerin en büyük endüstrilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ayrıca, çok para kazanma fırsatıyla, dış kaynak işinde olmak istemeyen kim? Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avrupa ülkelerindeki şirketler artık iş süreçlerini ya da en azından iş süreçlerinin bir kısmını Hindistan, Filipinler, Çin ve Meksika gibi gelişmekte olan ülkeler gibi dış kaynaklardan temin etmeyi düşünüyor. Bunun nedeni, bu ülkelerdeki işgücü oranlarının, şirket içinde olduğundan daha ucuz olduğu düşünülmesi.

Örneğin, yazılım geliştirme endüstrisinde, işin yapılması için şirket yetenekli BT uzmanlarını işe almak zorunda kalacak. Kendi BT uzmanlarını işe alırlarsa, yazılımı geliştirmek için onlara çok yüksek bir profesyonel ücret ödeyeceklerdir. Ancak, dışarıdan işe alınan işleri kabul eden diğer ülkelerdeki BT şirketlerine dış kaynak sağladıklarında, eşit yetenekli BT profesyonellerinin işini, ülkenizde ödemek zorunda olduğunuz fiyatın bir kısmına yapacaklarını göreceksiniz. BT uzmanınıza vermeniz gereken tüm şirket avantajlarından bahsetmeyin bile.

Daha net bir resim elde etmek için nasıl çalıştığına dair ayrıntılı bir örnek vermek gerekebilir. Eğer ülkenizdeki bir BT uzmanı bir proje için 500 dolarlık bir ücret alırsa ve bu projelerin en az 1,000 tanesine ihtiyacınız varsa, bunu yapmak için 500,000 dolar harcayacaksınız. Bununla birlikte, dışarıdan temin ederseniz, o ülkedeki eşit derecede yetenekli BT uzmanının yalnızca maliyetin bir kısmını alacağını bekleyebilirsiniz. Örneğin proje başına sadece yaklaşık 100 almak gibi. Yani, 1,000 tane projeye ihtiyacınız varsa, dışarıdan temin ederseniz tüm projeleri tamamlamak için sadece 100,000 dolar harcayacaksınız. Az ya da çok, işi bitirmek için 400,000 dolar tasarruf edeceksiniz. Ve, bu çok büyük miktarda bir para.

Dış kaynak kullanımından elde edebileceğiniz diğer bir avantaj da, şirketinizin yoğun iş yükünü bölebilmeniz. Bu nedenle, şirketiniz önemli konulara daha fazla odaklanabilecek. Dış kaynak kullanımı şirketinizi serbest bırakabilir ve daha yüksek bir seviyeye çıkarabilir. Dış kaynak kullanımında kullanabileceğiniz başka avantajlar da vardır. Operasyonel maliyetlerde çok fazla para biriktirmekle kalmaz, aynı zamanda şirketinizin daha önemli şeylerle uğraşması için zaman kazanabilirsiniz, aynı zamanda şirketinizi büyütebilirsiniz, çünkü çok daha fazla müşteri tatmin edersiniz.

Dış kaynak kullanımı ile çok fazla para tasarrufu sağlayabileceksiniz ve şirketiniz daha az önemli işlerden kurtularak kaynaklarını çok daha verimli kullanacak ve çok önemli projelere daha fazla odaklanacaktır. İş sürecinizi dışarıdan temin etmeyi planladığınız şirketin zamanında yapmasını ve doğru şekilde yapmasını sağladığınızdan emin olun. Kaliteden emin olarak, müşterilerinizi tatmin edeceksiniz.

Burada dış kaynak kullanım hizmetlerinin avantajlarından bazılarını ve şirketlerin işlerini dışarıdan temin etmeyi düşünmelerinin nedenlerini görüyorsunuz:

• Daha düşük personel maliyetleri
• Şirketin daha önemli faktörlere odaklanmasını sağlamak
• Diğer önemli kullanımlar için şirket binasında yer açımak
• Verimliliği arttırmak
• Bir şirketin işlerini etkili bir şekilde yönetme
• Nakit akışını azaltmak
• Serbest zaman yönetimi
• Artan şirket verimliliği

Bununla birlikte, dış kaynak kullanımının tüm avantajlarıyla birlikte, göz önünde bulundurmanız gereken dezavantajlar da vardır. Dış kaynak kullanımının sahip olacağı bazı dezavantajlar şunlardır:

• Yerel işlerin kaybı, özellikle müşteri hizmetleri ve teknik alanlarla ilgili işler
• Şirket yönetim üzerindeki doğrudan kontrolünü kaybetmek
• Kalite sorunları
• Bazı müşterilerin hayal kırıklığına ve öfkesine neden olabilecek yavaş yanıt süresi
• Yabancı aracıların bazen yerel tüketicilerin anlaması zor olabilecek farklı aksanları olabilmesi.
• Yavaş çözünürlük süreleri
• Memnuniyetsiz müşteriler veya bir şirketin ürünlerini boykot eden insanlar nedeniyle ürün satışlarının azaltılması

Bunlar dış kaynak kullanımının dezavantajlarından bazılarıdır. Ancak, hedefiniz ucuz emek ise, dış kaynak kullanımını kesinlikle düşünebilirsiniz. Ancak, bir dış kaynak şirketinin hizmetlerinin kalitesinin standartlarınızla eşit olması gerektiğinden emin olmalısınız. Örneğin, dışarıdan alınacak bir çağrı merkezine ihtiyacınız varsa, çağrı merkezi şirketinin çalışanlarının, işi yapmak için yeterli ve nitelikli olmalarını sağlamalısınız. Ayrıca akıcı bir dili anlaması kolay bir aksanla konuşabilmeleri gerektiğini de düşünmelisiniz.

Dış kaynak kullanımının firmanızdan yararlanabileceği birçok avantajı vardır. Bununla birlikte, dışarıdan önce, avantajları ve dezavantajları tartmanız ve dış kaynak kullanımının sizin için olup olmadığını bilmeniz gerekir.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.