Dövme yaptırmak isteyenlere tavsiyeler! Neden yapılır ve kimler yaptırır?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Dövme yaptırmak istediğinize göre yaptığınız bu araştırma fazlasıyla aklınızdaki soruları yanıtlayacak nitelikte olacağını umut ederiz. Çünkü dövme yaptırmak isteyenler için en detaylı tavsiyeleri vermek için araştırma yaptık ve tek tek uzmanlara danışarak güzel bir liste çıkardık.  Her şeyden önce dövme yaptırmak için araştırma şarttır. Dövme hakkında bilinmesi gereken bir çok şeye hazırlanıp bu kararı vermek en önemlisidir. Çünkü sizin de bildiğiniz üzere; bu karar, kalıcı bir karar olacaktır.

 

Tavsiyelere başlamadan önce; yaptırılacak olan dövmenin tarzını yalnız bu zamanki bakış açınızla değil, aynı zamanda yaşlandığınızdaki sizle de uyuştuğuna emin olmak. Uzun süre taşıyacağınız bu dövme ya dövmenin tarzını kafanızda kararlaştırdıktan sonra sizin için oluşturduğumuz önerilere geçebiliriz;

 

Shutterstock

 

Dövmecide aranılan özellikler nelerdir?

Her şeyin başında. Dövmeyi yaptıracağınız kişinin nasıl biri olduğu hakkında bir araştırma yapmanız gerekecek. Önemli kriterlerden biri de tecrübesi ve elinin işe olan yatkınlığıdır. Uzun süredir bu işi ve detaylı çalışmaları yapan birinin de son işlerine dikkat etmekte inanılmaz fayda var. Çünkü tecrübe sadece dövmecinin iyi olduğunu kanıtlamayabilir. Belirli bir yaş sonrasında dövme sanatçılarında da el titremeleri ve detay kaçırmalar görülebilir. Bütün bu tecrübe ve el yatkınlığı araştırmaları yapıldıktan sonra dövme sanatçısının tabiki stüdyosunun yeterli derece steril olup olmadığıdır. Sağlık bakanlığı tarafından ilgili belgeleri alıp almadığı da kontrol edilmesi gereken dövme stüdyolarında bakmanız gereken ilk şeylerdir.

 

Shutterstock

 

Dövme yaptırmak iş görüşmesinde ya da iş alımlarında sıkıntı yaratır mı?

Öncelikle; iş kariyerinizdeki pozisyonunuzu düşünmeniz gereken bir sorudur bu soru. Kurumsal bir alanda, insan içinde olan bir mesleği tercih ediyorsanız, çeşitli firmalar görünen yerlerde olabilecek dövmeleri bir dezavantaj olarak görebilir. Örneğin; yüze yapılan bir dövme sunum açısından bir çok sektörde farklı düşüncelere sebep olabilir. Aslına bakarsanız; toplumun bu tür düşünceleri aşması gerektiğini düşünüyoruz. Gelişmiş ülkelerde, dövmeye sahip olup ta bir çok çalışma alanında yer alan kişilerin olduğu bir gerçek.

 

Shutterstock

 

Dövme yaptırdıktan sonra sildirme işlemi kolay mıdır?

Yaptıralacak dövmeye karar verilirken, her ne kadar sonra sildirebilseniz de ( – ki düşünüldüğü gibi kolay değildir, belirli seansları vardır ve %100 bir sonuç için çeşitli kriterler de gerekli olabilir. ) siz yine de sonrasını düşünüp iyice karar verin. Herhangi bir acelenizin olmadığını düşünün. Yarın yaptırmak zorunda olmadığınız bir şey olarak düşündüğünüzde ve uzun yıllar kalacağını tahmin ettiğiniz bir şey olunca ne kadar araştırma yaparsanız o kadar faydanıza olacaktır. Yani; dövme yaptırmadan önce sildirmeyi düşünmeniz şu an için mantıklı değildir.

 

Shutterstock

 

Dövme yaptırdıktan sonra dalga geçirme korkusu nasıl atlatılır?

Yaptırmak istediğiniz dövmeyi, öncelikle yakın arkadaşlarınıza göstermeye başlayacağınız şüphesiz. “Bu dövmeyi yaptırmak istiyorum! Ne düşünüyorsun?” Diyeceğinizi tahmin ediyoruz. Çevrenizin mutlaka tepkilerini ölçün. Ama unutmayın ki; yaptıracağınız dövme sizi yansıtan bir dövme olacaktır. Bu nedenle; çevreniz için değil kendiniz için yaptırmanız daha doğru olacaktır. Karakterinizle özdeşleşen bir dövme seçimi yaparsanız, sizi tanıyan çevreniz tarafından da herhangi bir şaşkınlık ifadesi ile karşılaşmazsınız. Ancak sürpriz nitelikteki çalışmalar için çevrenizin önerilerini önceden almanız sonrasına hazırlıklı olmanız yani bir adım önde olmanız anlamına gelecektir.

 

Shutterstock

 

Dövme yaptırırken hangi mürekkep kullanılmalı?

Dövme sanatçısına sormanız gereken sorulardan biri daha! Kullandığı mürekkepler mutlaka steril olmalı ve renkleri iyi bir şekilde ortaya çıkarmalı. Kendisinin size söylemiş olduğu mürekkep markasını ve türünü internettten araştırmanız, öncelikli görevlerinizden biri olmalı. Yanlış mürekkeplerin kullanılması sonucu ortaya çıkacak bir çok enfeksiyonu unutmamak gerekir.

 

Shutterstock

 

Dövmede kullanılacak yazı tipi önerileri nelerdir?

Yazı olarak düşünülen bir dövme ise; en büyük sıkıntılardan biri de yazının tipi yani fontu diyebileceğimiz tarzıdır aklımızı dolduran. Bu konuda genellikle el yazısı tercih edilse de siz yine de 1001 Fonts gibi ya da DaFont gibi sitelerden yardım alabilirsiniz. Bu tür siteler, yaptırmak istediğiniz dövmeyi bir metin olarak yazmanıza izin veriyor ve ardından fontları görmenizi sağlıyor. Gayet başarılı oldukları şüphesiz olan bu sitelerle aklınızda yazı tipi konusunda pek bir sıkıntı kalmıyor.

 

Shutterstock

 

Yaptıralacak dövme ne tarafa doğru bakmalı sorusundaki algı değişikliği!

Bazı dövmeler belirli taraflardan bakıldığında farklı görülebilir ve bu tarz dövmeleri yaptıracak kişilerde hangi yönden daha iyi görüneceğini uzun süre düşünmek durumunda kalırlar. Her taraftan görülmesinin uygun olacağı dövmeler her ne kadar tercih edilse de bazı spesifik dövmeler için perspektif te önem taşır. Bu gibi soruları en iyi dövmeciniz, yani dövme sanatçınız seçtiğiniz dövmeye göre size önerisini söylecektir. Kendisini dinlemenizi öneririz.

 

Shutterstock

 

Dövme en iyi vücudun hangi bölgesinde olur?

En popüler sıkıntılardan biri daha. Bu konuda da bir tavsiye verilmesi gerekirse, seçmiş olduğunuz desene ya da yazıya göre en iyisini tekrar dövme sanatçınızdan alabileceğinizi unutmamalıyız. Çünkü yaptırılan dövmelerin en büyük geri dönüşleri kendilerine yapıldığı için kimlerin, hangi dövmeleri hangi taraflarına yaptırdıklarını ve kimlerin memnun olduğunu daha iyi bilen taraftırlar aynı zamanda.

 

Shutterstock

 

Dövme acısını azaltmak için alkol ya da herhangi bir şey tüketmeli mi?

Şüphesiz dövme biraz acıtır evet. Bu acıyı da önlemek için akla ilk gelen alkol tüketilip tüketilmemesidir. Tabii ki alkol kanı sulandırdığı için hemen kafa elenmesi gereken bir gıdadır. Uzmanlar bu konuda en iyi suyu tavsiye ediyor. Aç ya da tokluk olarak değil normal şekilde başlamanızı. Uykunuzu aldığınız bir gün, enerjinizin düşük ve vücudunuzun da yorgun olmadığı zamanlarda yaptırılması durumunda, çeşitli molalarla en güzel şekilde atlatabileceğiniz dönem olacağını unutmamakta fayda var.

 

Shutterstock

 

Dövme fiyatları ne kadardan başlar? En ufak dövmeler ortalama ne kadardır?

Burada bir sanattan bahsedildiği için her şeyden önce fiyatlar, dövme sanatçısının işçiliğine ve detaylandırmasına göre, seans-seans değişim gösterebilir. Bunu unutmamak lazım. Ardından en çok yanılgıya düşünülen olay ise; yani küçük dövmenin ucuz olabileceği yanılgısını da ortadan kaldırmakta fayda var. Sonuçta ufak dövmelerin işçiliğinin de çok olabileceği, hatta bazı detaylandırmaların daha da zor olabileceği unutulmamalıdır. Bu gibi durumlarda dövme yaptıracak kişiye, yaptırmışken büyük ve içine sinecek şekilde cesaretlendirilmesi en güzel yöntemlerden ve tavsiyelerden biri olacaktır.

 

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.