Dudak çatlaması için ne yapılmalı? Evde, bitkisel çözümler nelerdir?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Özellikle soğuk havalarda hassas dudakların çatlaması sonucu evde uygulanabilecek bitkisel çözümleri sizleri için araştırdık. Çatlamış veya kuru dudaklar, dönem-dönem ağrılı olmakla beraber pek de çekici olmayan genel bir sorundur. Yaygın semptomları ise; kuruluk, kızarıklık, çatlama, dökülme, hassas veya acıyan dudaklardır. Başlıca nedenlerini kabaca da söylemek gerekirse; vitamin eksikliği, alerjik reaksiyon, dehidratasyon, sigara, dudakları aşırı yalama, aşırı güneşe maruz kalma ve soğuk-sert havalardır.

Bu yaygın dudak görünen dudak çatlamalarından kurtulmak için bir çok ticari ürün eczanelerde satılmaktadır. Ancak; bu ürünlerin yanı sıra, sizlere sunacağımız yöntemlerle hem paradan tasarruf edebilir hem de rahatlıkla bu çatlayan kuru dudaklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Dudak kuruması ve çatlaması nasıl geçer?

Dudak kuruluğu, beraberinde ağrı ya da yanma yapan çatlamayı da getirdiği için bu gibi durumlarda yapılması gereken basit yöntemlerden bahsetmek istedik. Müdahale edilmemesi durumunda dudaklarınızda git-gide daha da acıyan bir durum haline gelen çatlamaları ya da kurumaları engellemek için aşağıda belirteceğimiz doğal ve bitkisel yöntemlerle evde çözüm bulabilirsiniz.

Dudak çatlaması için ne yapılmalı? Şekerli bal!

Kurumuş dudaklarınızdaki ölü hücreleri arındırmak ve doğal yumuşak haline daha hızlı bir şekilde kavuşmasını sağlamak için şekerli balı deneyebilirsiniz. Yaygın olarak kullanılan şekerli bal, aynı zamanda dudaklarınızda hızlı bir şekilde iyileşmeyi de sağlayacaktır. Yapmanız gerekenler;

  1. Bir çay kaşığı balla, iki çay kaşığı şekeri iyice karıştırın. Hazırlamış olduğunuz bu karışımı dudaklarınıza uygulayıp bir kaç dakika bekletin.
  2. Bekletme esnasında; parmaklarınızı kullanarak çatlamış bölgelere masaj şeklinde uygulayın.
  3. Bir kaç dakika sonra da ılık suyla durulayın.

Balı ayrıca şekersiz olarak ta kullanabilirsiniz. Ancak kullanmanız gereken balın organik olduğuna özen gösterin. Çünkü organik bal, aynı zamanda iyileştirici ve antibakteriyel özelliklere sahip mükemmel bir nemlendiricidir.

Dudak çatlamasına ne iyi gelir? Bitkisel bir çözüm olan gül yaprağı!

Bahçenizdeki gül de çatlamış dudaklardan müzdarip olduğunuz zaman sizi bu dertten kurtarabilen harika bir yardımcıdır. Bu yöntem aynı zamanda dudaklarınızı doğal rengine dönüştürmede yardımcı olurken, nemlenmesini de sağlayacaktır. Yapmanız gerekenleri, aşağıda sizler için listeledik;

  1. Bir avuç gül yaprağını, ılık bir suyun içinde iyice yıkayın. Yıkamış olduğunuz yaprakları ise; bir kaç saat normal süt içerisinde bekletin. ( Süt ürünleri ile sıkıntı yaşıyorsanız, sütün yerine gliserin kullanabilirsiniz. )
  2. Bu karışımla beraber gül yapraklarını karıştırarak macun haline getirin.
  3. Ardından kuru dudaklarınıza günde iki ila üç kere ve yatmadan her gece uygulayın.

Dudak kuruluğuna hindistan cevizi yağı!

Evet, Hindistan cevizi yağı, özellikle soğuk veya kuru havaların neden olduğu çatlamış, kurumuş dudakları iyileştirmeye yardımcı olabilecek doğal bir nemlendiricidir. Dudaklarınızı nemli tutmak için günde birkaç kez saf Hindistan cevizi yağı sürmeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda, alternatif olarak ta zeytin yağını kullanabilirsiniz.

Dudak çatlaması ve yanmasına süt kremi!

Süt kreminin yüksek yağ içeriği, onu mükemmel bir doğal dudak nemlendiricisi yapmakta ve çatlamalarla beraber oluşan yanmalara da çare olmaktadır. Bunlar için yapmanız gerekenler; günlük bir şekilde, dudaklarınıza süreceğiniz taze süt kremi 10 dakika bekletmek ve ardından dudaklarınızı ılık suya batırılmış pamuklu bir top ile nazikçe yıkamak.

Tabii ki de önerdiğimiz bu yöntemler bilgi amaçlı olup, uygulamanız sonrasında yanma, çatlama ya da kuruluğun devam etmesi halinde doktorunuza danışmayı unutmayınız.

Reactions

2
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.