Dünya üniversite sıralaması Türkiye 2018 güncel listesi!

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Türkiye’deki belli başlı üniversiteler, dünya çapındaki listelere girmeye devam ediyor.  Tam olarak, 10 Dünya sıralamasının 6’sında yer alan 17 tane üniversite var. ODTÜ Enformatik Enstitüsü‘nün (URAP – University Ranking by Academic Performance) hazırladığı rapora göre, 10 sıralamanın 10’unda da yer alan üniversiteler sırayla şu şekilde sıralandı: Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi. Türk üniversitelerinin yer aldığı 10 sıralama kurumu; Webometrics, SCIMago, US News and World Report, QS, THE, Leiden (CWTS), CWUR, RUR, ARWU ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP Laboratuvarı’dır.

Bunun yanısıra, Times Higher Education World University Rankings 2018 sıralamasına göre ilk 10 üniversite belirlenmiştir ve güncel liste aşağıdaki şekilde hazırlanmıştır. 2018 yılına ait bu sıralamanın hesaplanması ise, PricewaterhouseCoopers (PwC) şirketi tarafından bağımsız denetime tabi tutuldu.

Listede Türkiye üniversiteleri sıralamaları incelendiğinde ise aşağıdaki şekilde görülmektedir:

 

Bu listenin yanısıra URAP tarafından hazırlanmış olan raporda ise, Türkiye’deki üniversitelerin 41 alan sıralaması arasından 25 tanesinde geçen yıl yer aldığı belirtiliyor. Bu yılda ise, açıklanmış olan 61 alanın 29 tanesinde tam 41 Türk üniversitesi yerini alıyor. Türkiye’de bulunan üniversitelerin URAP tarafından hazırlanmış sıralamasında, dünyada en fazla Türk üniversitesinin başarılı olduğu alanların başlıcaları, tıp ve mühendislik alanları olup, tıp alanı sıralamasında Türkiye’den 27 üniversite, mühendislik alanında ise sıralamaya 25 üniversite girdi.

ODTÜ 61 alanın 19’unda, İTÜ 15, İ.D. Bilkent 13, Gazi, Hacettepe, İstanbul 11’er, Ege ve Yıldız Teknik üniversiteleri 9’ar, Ankara, Boğaziçi ve Koç üniversiteleri 8’er alanda; Atatürk Üniversitesi ise 6 alanda dünya sıralamasına girmiştir. İTÜ, Mimarlık alanında sıralamada 90., Havacılık ve Uzay Mühendisliği alanında ise 112. ve İstanbul Üniversitesi de Diş Hekimliği alanında 120. olarak tam 61 alanda Türk üniversitelerinin bu yıl ulaştığı en iyi dereceleri almıştır. URAP araştırmasına göre, dünya sıralamasında ilk 20 üniversite aşağıdaki gibidir.

 

 

Reactions

1
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.

1 yorum, “Dünya üniversite sıralaması Türkiye 2018 güncel listesi!

  1. Pingback: Dünyanın en iyi 500 üniversitesi tam liste 2018 yılı! – Trendun

Yorumlar kapalı.