Dünyanın en iyi atları hangi ülkede bulunur? Nelerdir?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Atlar yarış, araba sürmek, ticaret yapmak ve çok daha fazlası için kullanılan çok yönlü bir hayvandır. Genellikle hızları için bilinen bir zerafet hayvanı. At yarışı, yarış için güçlü bir kas atına ihtiyaç duyan en eski ve popüler sporlardan biri. Farklı türlerde atlar vardır ve her birinin kendi uzmanlığı vardır. Bazıları hıza sahiptir ve bazıları zekaya sahiptir. Ancak, iyi yetiştirilmiş bir at herkes tarafından uygun fiyatlı olmayan bir fiyata geliyor. Bir atın fiyatı yaş, boy, hız ve dayanıklılıklarına göre belirlenir. İşte 2018’de dünyanın en pahalı on en iyi at ırkını gösteren bir liste.

10. Clydesdale

İskoçya’dan çıkan Clydesdale, çok güçlü kaslara sahip atların popüler bir cinsidir. Kolayca eğitilebilirler. Genellikle küçük bir yüksekliğe sahiptirler ama iyi yarışçılardır. Bu ırklar özellikle zariflikleri ve zarafetleri ile bilinir. Normal bir Clydesdale’ın fiyatı 2,000-5000 $ arasındadır. İyi eğitimli bir Clydesdale, piyasada daha fazla talep edildiğinden daha pahalıya mal olabilir. 2018’de, Clydesdale beşinci en pahalı at ırkıdır.

 

9. Shetland Pony

İskoçya’nın kuzeydoğusunda, Shetland adalarından çıkan bu ırkların aldatıcı bir görünümü vardır. Son derece güzel ırklar ve masum görünüyorlar ama kötü mizaçlarıyla ünlüler. At binmeye başlamak isteyen yeni başlayanlar için genellikle yüksek talep görüyorlar. Çoğu gün kötü bir mizaca sahip olduklarından dolayı binmek için biraz riskli olabilirler, bu yüzden kişilerin profesyonel bir evcil hayvana sahip olmaları tavsiye edilir. Bu ırkları eğitmek çok zordur, bu yüzden iyi eğitimli bir Shetland Pony oldukça pahalı olabilir ve 2018’de dördüncü en pahalı türdür.

 

8. Appaloosa

Atların üçüncü en pahalı türü Amerika’dan çıkan Appaloosa’dır. Bu ırkların, onları olağanüstü koşucular yapan güçlü bir bacağı vardır. Aynı zamanda onları hızlı bir öğrenen yapan keskin bir beyne de sahipler. Bu iyi niyetli atların ortalama fiyatı 5.550 dolardan fazla. İyi eğitilmiş bir atın fiyatı daha fazladır, ancak bu atların satın alındıkları fiyata karşılık gelen düşük bir bakım ihtiyacı vardır.

 

7. Friesian

Hollandalı Friesian, eskiden savaşlarda kullanılan en eski ırklardan biridir. Yüksek zekalarıyla da bilinirler. Bu ırklar renklerinden ve zarafetlerinden kolayca ayırt edilebilir. Özellikle sürüş için kullanılan güçlü bir bacağa sahiptirler. Bu atlar iyi huylu ve akut bir keskinliğe sahip. Onlar tüm at sevenler için popüler seçimler arasındadır  ve 38,500 $ gibi yüksek bir fiyata satılmaktadır.

 

6. Thoroughbred

İngiliz olan Bu atlar ortalama 157-173 cm yüksekliğe kadar büyürler. Bu cins olağanüstü hızları ile bilinir. At yarışı için popüler bir seçimdir, çünkü daha hızlı ilerlemelerine yardımcı olan küçük bacakları vardır. Onlari evcilleştirmek için çok kolaydir ve yarış için iyi eğitilmiş olabilirler. Her zaman yarışçılar için yüksek talep görüyorlar ve bu da onları 2018 yılında en pahalı at ırklarından biri haline getiriyor.

 

5. Morgan

Çok yönlülüğü ile bilinen Amerikan atı Morgan, çok güçlü bacaklara sahip ve herhangi bir görevi yerine getirmek üzere eğitilebilen atların cinsidir. Binmek, araba sürmek, ağırlıkları çekmek ve atlamak için kullanılabilirler. Derin etkileyici gözlerle seyretmek için bir güzelliktedir. Bu atların standart boyları 1.4 metre ila 1.5 metre arasındadır. Morgan, genellikle 2000 $ ‘dan 6,500 $’ a kadar olan bir fiyata satılan pahalı bir türdür ve bu da onları 2018 yılında beşinci en pahalı at cinsine dönüştürür.

 

4. Dutch Warmblood

Hollanda’dan çıkan Dutch Warmblood atı, 1.5 metre ortalama bir boyuta kadar yükselen muhteşem atlardır. Atların bu cinsi genellikle iyi bir atlayıcı olmak için eğitilmiştir ve fantezi gösteriler için eğitilebilir. Dutch Warmblood’lar genellikle kahverengi ve siyahın farklı tonlarına sahip ortak bir renk tonu olarak bulunurlar. Onlar da pahalı bir ırktır. Fiyat genellikle 7000-9.500 $ ‘dır, ancak atın niteliğine ve yaşına bağlı olarak 75.000 $’ a kadar yükselebilir.

 

3. Gypsy Vanner

İrlanda ve İngiltere’den çıkan Gypsy Vanner, doğada dost canlısı ve gerçek anlamda güzelliği olan muhteşem hayvanlar üreten tek cinstir. Olağanüstü atlayıcılardır ve dört aya kadar zahmetsizce atlayabilirler. Bu atların başlangıç fiyatı normalde üçüncü en pahalı cinsi oluşturan 8000 dolar civarındadır.

 

2. Paint Horse

Amerikan Paint Horse, çoğunlukla siyah veya kahverengi ve beyaz lekeler olan desenlerinden kolayca ayırt edilebilir. Bunlar, thoroughbreds veya quarter denilen atlardan üretilen melez bir ırktır. Hem sürme hem de sürüş için kullanıldıkları güçlü bir kasları vardır. Hız ve çok yönlülük için barrel racing gibi yarışlarda da görülürler. Paint Horse’u, her zaman ikinci en pahalı at ırkı yapan, güçleri için talep edilen popüler bir ırktır.

 

1. Arabian Horse

Arap atları Arap Yarımadası bölgesinden çıkan ve en eski ırklardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu atlar ortalama 1.4-1.6 m yüksekliğe kadar büyürler. Bu ırk hızları ile bilinir. Normal hızı, at yarışı için uygun bir ırk seçimi  olduğundan saatte 40 ila 48 kilometre civarındadır. 90’ların başlarında savaşlarda veya ticaret amacıyla kullanıldılar. İyi eğitilmiş bir arap atı genellikle 20.000 dolardan fazla satılmaktadır.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.