Dünyanın en zengin ülkeleri sıralamasında Türkiye nerede?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Her yıl, IMF verileri ile yapılan bu listede, çeşitli ekonomik faktörler değerlendirilerek ülkeler sıralanmaktadır. Dilerseniz Türkiye’nin 2018’de en zengin ülkeler sıralamasında, dünyada kaçıncı olduğuna bir bakalım.

10. Hong Kong – 64.533 ABD doları
Hong Kong turistler için ünlü bir Asya destinasyondur. 2017 yılında, ülkeyi ziyaret eden yaklaşık 627 bin kişi ile turizmde %6,9’luk bir büyüme rapor edildi. Bu yıl İngilizlerden, Çin yönetimine teslim edilmelerinin 20. yıldönümünü kutladılar. Pek çok yatırımcı, Hong Kong’u bu oldukça küçük şehirde zaten bir çok kurumun bulunmasının sebebi olarak önemli bir finansal hedef olarak görmektedir. Kendi para birimi, HK doları var, ama hala silah ve savunma hizmetleri için Çin’e bağımlılar.

 

9. Kuveyt – 66.673 ABD doları
Kuveyt, petrol üretiminde ve fiyatlarındaki düşüş nedeniyle, önceki yıllarda yavaşlayan ekonomiye rağmen varlıklı bir ekonomiye sahip olan bir diğer petrol odaklı ekonomidir. Ülkenin para birimi Kuveyt dinarı, dünyanın en yüksek değeridir. Bir Kuveyt dinarı yaklaşık 3 ABD dolarına denktir. Caddede beş Kuveyt dinarı bulmayı düşünün, bu bir hazine!

 

8. Birleşik Arap Emirlikleri – 68.662 ABD doları
BAE’nin uzun altyapıları ve estetik şehirleri ile ziyaret etmek gerçekten hayalinizdeki bir yer. Büyük otomotiv endüstrisi nedeniyle burada bir çok lüks otomobil görülebilir. BAE’nin ekonomisi büyük ölçüde petrol ve doğalgaz kaynaklarına bağlı olup, emtia fiyatlarındaki düşüşle birlikte hala varlıklı kalmaktadır.

 

7. Norveç – 74.065 ABD doları
Norveç, yüksek dağlara, geniş sahil şeridine ve güzel manzaralara sahip bir İskandinav ülkesidir. Bu ülkede ekonomi petrol, balıkçılık ve doğal kaynaklar tarafından yönlendirilmektedir. Dünyanın en büyük doğalgaz ihracatçılarından biridir, ancak buna rağmen dünyadaki en yüksek benzin fiyatları, galon başına 9.79 ABD dolarıdır. Hükümetin amacı, insanların arabalarını kullanmasını engellemek ve bunun yerine toplu taşımayı tercih etmektir. Norveç aynı zamanda Atlantik somonunun en büyük ihracatçısıdır ve tüm dünyadaki en büyük ikinci deniz ürünleri ihracatçısıdır.

 

6. Brunei Sultanlığı – 79.726 $
Brunei Sultanlığı, Güneydoğu Asya’da küçük bir ülkedir ve dünyanın en zengin ülkelerinden biri olarak yaklaşık 400.000 kişilik nüfusu ile yer almaktadır. Doğalgaz ve petrol ticareti Brunei’nin zenginliğinin ana kaynağıdır. Ülkenin hükümeti bir aile tarafından yönetiliyor ve Sultan, 100 yıl öncesine dayanan bir kraliyet çizgisinden geliyor. Zengin olarak nitelendirilmesine rağmen, Brunei’de alkol yasaklandı, bu yüzden hiçbir yerde bir gece hayatı beklemeyin.

 

5. İrlanda – 79.924 ABD doları
Dünyanın en zengin ülkeleri arasında 5. sırada yer alan ve dünyanın en büyük bira üreticisi Stout olan Emerald Isle ve Guiness’in evi olarak bilinen, yaklaşık 4,8 milyonluk nüfusu ile en büyük ihracatı yiyecek olarak kullanılıyordu. Ancak, yabancı yatırımcıların yardımıyla, ülke şu anda bilgisayar ve tıbbi ekipmanların yanı sıra elektrikli makineler ihraç ediyor. Ulus ayrıca kimyasal ve farmasötik ürünler ihraç etmek için de bilinir. Bu yatırımcılar IBM, eBay, Microsoft, Google, Dell, Boeing ve Apple gibi büyük uluslararası şirketlerdir.

 

4. Singapur – 98.014 ABD doları
Singapur, Asya’nın en zengin ülkesidir ve tüm dünyada 4. sıradadır. Az toprakla ve doğal kaynaklarla, ülke nasıl bu kadar zengin oldu? Ulusların serveti çoğunlukla dış ticaret ve yatırımdan gelir. En büyük sektörleri gemi inşaası, elektronik ve bankacılıktır. Singapur da artık önceki Başbakan Lee Kuan Yew tarafından başlatılan özel bankacılık ta yer alıyor. Singapur, şu anda dünyanın “En Pahalı Ülkesi” olduğu için tanınıyor, bu yüzden ziyaret etmeden önce hatırı sayılır miktarda paraya erişebildiğinizden emin olmanız gerekebilir.

 

3. Lüksemburg – 110.870 ABD doları
Bu küçük Avrupa ülkesi Belçika, Fransa ve Almanya ile çevrilidir ve dünyanın en zengin ülkeleri listesinde 3. sıradadır. Lüksemburg’un doğal kaynakları, onları en zengin uluslardan birine dönüştüren etkenlerden biridir. Ekonomileri çoğunlukla bankacılık, çelik ve sanayi sektörlerine bağlıdır. Ülkedeki düşük vergiler nedeniyle, dünyanın dört bir yanından gelen bankalar, dükkanlarını açmaya teşvik ediliyor ve bu da Lüksemburg vatandaşlarının yaşam tarzını büyük ölçüde etkiliyor. Aslında, Lüksemburg Avrupa Yatırım Bankası dahil olmak üzere 150’den fazla bankaya ev sahipliği yapmaktadır. Lüksemburg, tüm ulus için sadece 2 hapishane ile dünyanın en güvenli ülkelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

 

2. Makao – 122,489 ABD doları
Geçtiğimiz yıl 3. olan Macau, şimdi dünyanın en zengin 2. ülkesi olma yolunda ilerledi. Makao’nun ekonomisi büyük ölçüde turizme ve kumar oynamaya bağlıdır. Çin’in kumar oynamanın yasak olduğu tek ülke olması nedeniyle, Çin’den gelen turistlerin ve kumarbazların birçoğu seyahat ediyorlar ki bu da kişi başına düşen GSYİH’sını büyük ölçüde artırıyor. Dünyanın en büyük – Venedik Makao’larının evi olmasının yanı sıra 30’dan fazla kumarhane ile, bu ülkeyi günde 100.000’den fazla turist ziyaret ediyor, bunların yarısı sadece 24 saattir!

 

1. Katar – 128.702 ABD doları
Bildiğiniz gibi Katar, tüm ülkeleri dünyadaki en zengin ülke olarak geride bırakıyor. Katar’ın servetinin %60’ı zengin doğalgaz ve petrol rezervlerinden gelirken, %85’i üre, çelik ve amonyak gübresi gibi ürünlerle ihracat gelirlerinden gelir. Ayrıca, dünyanın en iyi havayolu şirketi olan Qatar Airways’e de sahipler. Katar, yeryüzünde yaşanacak en güvenli yer olarak görülüyor çünkü doğal afetler az oluşuyor. Ek olarak, ormanları yok ve Katar’ın herhangi bir yerinde ağaç görülemiyor.

55. Türkiye – 28.702 ABD doları

Türkiye, dünyanın önde gelen tarım ürünleri üreticilerinden biridir. Bunun dışında tekstil işleri; motorlu taşıtlar, gemiler ve diğer ulaşım araçları, inşaat malzemeleri, tüketici elektroniği ve ev aletleri alanında da piyasadadır. OECD, 2017 yılında OECD üyeleri arasında 2015-2025 döneminde, Türkiye’nin yıllık ortalama %4,9’luk büyüme oranıyla en hızlı büyüyen ekonomilerden biri olmasını öngördü. Mayıs 2018’de ise Moody’s Investors Service, Türkiye ekonomisinin 2018’deki büyümesini %4’ten yüzde 2,5’a, 2019’da ise %3,5’tan yüzde 2’ye indirdi.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.