Emziren anneye patlıcan gaz yapar mı? Yiyebilir mi?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Patlıcan, özellikle emziren annelerde gaz yapar mı? ya da yiyebilirler mi? gibi popüler olan soruları sizler için araştırdık ve gündelik yaşantımızda bol bol tükettiğimiz, özellikle de emzirme dönemindeyken masamızdan eksik etmek istemediğimiz sağlıklı sebzelerden biri olan patlıcanın gaz yapma nedenini ve ayrıca gaz yapmaması için neler yapmanız gerektiğini tek tek inceledik.

Öncelikle bilmemiz gereken patlıcanın neden gaz yaptığıdır. Tabii ki de patlıcan, vitrinlerde bulunan diğer birçok sağlıklı gıda gibi doğal gazlara neden olabilmektedir. Hem abdominal, hem de bağırsak gazı oluşturması aslında normal bir durumdur. Çünkü gaz, mide ve bağırsaklardaki kalan gıda parçacıklarına etki eden bakterilerin sonucunda vücudumuz tarafından üretilir.

Sadece patlıcan değil, salatalık, fasulye, yeşil mercimek, ( mercimeğin gaz yapmaması için neler yapmanız gerektiğini incelemiştik. ) kuşkonmaz gibi bir çok yiyecek te gaza ve şişkinliğe neden olmaktadır. Patlıcan gibi gaza neden olan bir çok gıda, diyetlerimizin, özellikle belirli dönemlerimizin çok önemli bir parçasıdır. Yani, bu tür faydalı gıdalardan uzak durmak ya da kaçınmak teknik olarak yanlıştır. Patlıcanı seviyorsanız ve gaz yapmanıza neden oluyorsa, onu sizlere belirteceğimiz doğru şekillerde pişirmeye çalışmalı ve yine belirteceğimiz kıvama getirme yöntemleri ile hazırlamalısınız.

Emziren anne patlıcan yiyebilir mi?

Patlıcan emzirme aşamasında mide ve sindirim sisteminizde rahatsızlığa neden olabileceğinden tüketilmesi önerilmez. Gazını düşürmek için her ne kadar bekletme gibi yöntemler olsa da gaz üreten bir sebze olduğu bilinmektedir. Patlıcanın yanı sıra, düşük kalorili ve su açısından zengin sebzeleri deneyebilir ve hatta bu sebzeler, emzirmeden sonraki dönemde fazla kilo vermenize de yardımcı da olabilir.

Sağlıklı bir şekilde emzirmek için, günde en az 2.000 kaloriyi veya ideal olarak, hamileyken yediğinizden 500 kalori daha fazla almayı hedeflemeniz gerekmektedir. Düşük gazlı ve kalorisiz bir meyve olan avokado, sizin ve bebeğiniz için bu sağlıklı olmanıza yardımcı olabilir. Yarım fincan avokado, yaklaşık 200 kalori sağlar. Alternatif olarak ta zeytinler ayrıca sağlıklı yağlar sağlar ve az miktarda gaz üretir.

Patlıcan bebeğe gaz yapar mı? Ne zaman verilir?

Özellikle patlıcanın neden olduğu gaz, bebeğinizde kolik ve diğer rahatsızlıklara neden olabilir ve bundan kaçınılmalıdır. Ancak ve ancak 9 aylık bir periyottan sonra bebeğinize limitli bir şekilde patlıcan yedirebilir ve 1 yıl sonrasında da bebeğinizin reaksiyonlarına göre vermeye devam edebilirsiniz.

Patlıcan , bir brokoli kadar besleyici olmayabilir, ancak hala lif bakımından kendine göre zengindir ve Folat’ın yanı sıra A Vitamini de mükemmel için de bir kaynaktır. Bebeğinize katı yiyecekler vermeye başlayana kadar patlıcanı da denemesini beklemelisiniz.

Emzirme aşamasında tüketilmemesi gereken diğer gıdalar

  • Kavun ve kivi meyveleri gibi doğada soğuk olan yiyecekler
  • Baharatlı yemek
  • Soğan ve sarımsak
  • Çok yağlı ve derin kızarmış olan yiyecekler
  • Şeker ve diğer yapay katkı maddelerinde sıklıkla yüksek korunmuş gıdalar
  • Çikolata (kakaodan fazla teobromin bebeğe aktarılabilir)
  • Bebekte ishale neden olabilecek yüksek asitli (narenciye) meyveler
  • Pırasa, acı biber, patlıcan, nilüfer kökleri, mantar, bambu çekimi ve mantarlar (süt üretimini azaltırlar.)

Emzirirken alkol içmek ya da kafein tüketmek

Babycenter adresinde yer alan bir yazıya göre; Günlük bir ya da iki fincan kahve içilmesinde herhangi bir zarar yoktur ancak çok fazla kafein, bebeğinizin uykusunu engelleyebilir ya da telaşlandırabilir. Kafein kahve dışında bir çok içecekte de yer aldığını unutmayın. Eğer çok kahve tüketen biri değilseniz zaten tüketmemenizde de herhangi bir sakınca olmayacaktır.

Birleşik Krallığın, Ulusal Sağlık Sistemi olarak adlandırılan devlet kurumundaki bir yazıya da göre; günde iki kadehten fazla alkol tüketilmesinin bebeğe zarar verebileceğine dair kanıtların olduğunu ancak ara sıra düşük miktarda içmenin bebeğe zarar verme olasılığının olmadığını belirtiyor ve alkol tüketiminin mümkün olduğu kadar az olmasını öneriyor.

Vermiş olduğumuz bütün bilgilerin yanı sıra en sağlıklı bilgiyi aile hekiminizden alabileceğinizi hatırlatır,

dünyalar güzeli bebeğinizle sağlıklı günler dileriz.

Reactions

1
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.

1 yorum, “Emziren anneye patlıcan gaz yapar mı? Yiyebilir mi?

  1. Pingback: Aşırı gaz çıkarmaya, midedeki ağrı ve sancılara evde bitkisel çözüm! – Trendun

Yorumlar kapalı.