En uzun ay tutulması ne zaman olacak ve ne kadar sürecek?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

27 Temmuz 2018 Cuma günü, dünya bugüne kadar en uzun ay tutulmasına şahit olacak ve bu da 1 saat 45 dakika sürecek. Buna göre Ay, Dünya‘nın ve Güneş‘in ortasında mükemmel bir uyum içinde olacak. Dünyanın dört bir yanından geçen yıldızların, Ay boyunca mükemmel bir şekilde gölgede kaldığı ve güneş ışığından dolayı kızıltılı göründüğü zaman meydana gelen, bir derin kırmızı Kan Ayı’na tanık olma şansına erişeceğiz.

“Ay, Güneş ve Dünya ile her zaman mükemmel bir uyum içinde değildir, bu yüzden her bir Ay döngüsü, Ay tutulmasına neden olmaz. 350.000 km uzaklıktaki Ay’ın yüzeyinde, onu aydınlatan Dünya’nın gün doğumunu ve gün batımını göreceksiniz” diyor Avustralya Ulusal Üniversitesi Astronomi ve Astrofizik Araştırma Okulu‘na bağlı bir astronom olan Brad Tucker, “Eğer Ay’da olsaydınız, Dünya Güneşi engelleyeceğinden toplam güneş tutulması görürdünüz” diye de ekledi.

Kuzey Amerika hariç, Avustralya, Yeni Zelanda, Avrupa, Afrika ve Asya‘dan en iyi şekilde tutulma dünyada görülebilir. Ay gölgesi, Dünya’nın gölgesi güneşin ışığını engellerken ortaya çıkar, aksi halde aydan yansıyan. Tam, kısmi ve penumbral olmak üzere üç tür vardır – en dramatik olan, Dünya’nın gölgesinin tamamen Ay’ı kapsadığı, tam bir ay tutulmasıdır.

2018 Yılında 31 Ocak’ta yine Tam Ay Tutulması meydana gelmişti. Geçen sene ise, 11 Şubat’ta Penumbral ve 7 Ağustos’ta Kısmi Ay Tutulması gözlemlendi. Önümüzdeki yıl yani 2019‘da ise tahmin edilen Ay tutulması tarihleri şu şekilde: 21 Ocak (Tam) ve 16 Temmuz (Kısmi).

Astrolojiye göre ise, Ay Tutulmaları, Carl Jung’un “gölge benliği” olarak adlandırdığı şeye bir bakış atılmasını sağlar. Hepimiz kendimizi iyi, nazik insanlar olarak düşünmek isteriz, ama aynı zamanda da insanız. Ay Tutulması sırasında kendimiz ve başkaları hakkında keşfettiğimiz şeyler, şok edici hatta zor olabilir. Yine de, bu bize bütünlüğümüzü kucaklama ve yeni yönlerde büyümek için yerimiz olan yeri görme fırsatı veriyor.

Tutulmalar ayrıca kalıpları ve değişme dinamiklerini kırmaya da yardımcı olabilir. Bununla birlikte, çoğu astrolog, ilk önce tutulma enerjisinin yerleşmesine izin vererek, bir harekete geçmeden önce tahmini olarak bir hafta kadar bir süre beklemeyi önerir.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.