Gebelikte WBC yüksekliği bebeğe zarar verir mi?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Öncelikle WBC‘nin ne olduğu konusunda bir bilgi sahibi olmak gerekebilir. İngilizcesi “White Blood Cell” olan WBC, yani Lökosit, diğer adıyla Beyaz Kan Hücresi (Akyuvar), vücuttaki enfeksiyon ve çeşitli rahatsızlıklar, böbrek taşı, idrar yolu tıkanıklığı, hamilelik gibi bazı bir takım durumlar nedeniyle değerinin yükselip alçalabilmesi olasılığına sahiptir. Ve bağışıklık sistemi için önemli bir yerde bulunmaktadır.

Gebelikte WBC yüksekliği normal bir durum olabilir. Ancak, ortalama olarak belirli değerlerin üstünde veya altında olabilmesi, beraberinde bir rahatsızlığın sinyali olarak görülebilir. Örneğin yetişkin bir insanda yaklaşık olarak 4,000 µL ila 10,000 µL arasında bir akyuvar değeri görülebilmekle beraber, hamile bir kadın için değerler daha da yükselerek 15,000 µL gibi bir değere ulaşabilmektedir.

Ani bir artış görüldüğünde bu durum Lökositoz olarak isimlendirilmekte, alerji, stres, depresyon, travma, aşırı halde egzersiz yapmak, sigara, iltihap veya bunun yanısıra lösemi hastalığı da bu değeri arttırabilen faktörlerden birkaçı olmaktadır. WBC değerinin düşük olmasına Lökopeni denmekte, bunun da ortaya çıkabilmesinin nedenleri arasında ise, bir takım ilaçlar veya ilaçların düzensiz olarak kullanılması, radyoterapi veya kemoterapi tedavisi, aplastik anemi, tüberküloz, paratifo, tifo, lösemi, menoraji gibi durumlar bulunabilmektedir.

Hamilelikte lökosit yüksekliği bebeğe zarar verirmi?

Gebelikte ise Lökopeni yerine Lökositoz daha sık görülmekte, ancak Lökosit değeri düşük görüldüğü takdirde, bağışıklık ve aynı zamanda enfeksiyon direnci azalabilir. Bu durum, anne adayının ve bebeğin sağlığı için olumsuz bir gelişme oluşturabilmekte, bununla beraber yalnızca WBC için tahlil sonucu yeterli görülmeyebilmektedir. Bu yüzden muayene ve çeşitli tahlillerin değerlendirilmesi gerekebilmektedir.

Bu konularla ilgili olarak, bir hekim ile görüşmeli ve düzenli şekilde konrol yaptırmak, hem anne adayı hem de bebeğin sağlığı için oldukça önem arz edebilmektedir. Beklenmeyen bir etki görüldüğünde, durumu bekletmeden muhakkak suretle tıbbi destek alınması, özellikle gerekli bir konudur.

Son olarak yinelemek gerekirse, virüs veya bakteri, ayrıca mikropları da elimine edebilmesi açısından Lökosit, bağışıklık sisteminde önemli bir görev üstlenir. Bu yüzden doktordan bilgi almak, Lökosit değerinin ortalamalar dışında yükselip alçalmaması için, özellikle gebelikte veya gebelik dışında bilinçli olarak çeşitli aktivitelerden kaçınmak oldukça faydalı olacaktır.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.