Gece uykudan nefes darlığı sonucu boğuluyormuş gibi kesilme ile uyanmak!

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Özellikle geceleri uykudayken yaşanan bu nefes problemlerinden kaynaklanan uyku rahatsızlığı, en çok merak edilen ve çekilmez bir durum olarak son zamanlarda bir çoğumuzun merak ettiği ve revaçta olan bir rahatsızlıktır olduğu şüphesizdir. Özelikle bu gibi durumlara nelerin sebep olabileceği ve nelerin yapılması gerektiğine dair sizler için ayrıntılı bir araştırma yapmayı uygun gördük. Hatta bu yazı ile beraber bir çok siteden size sunacağımız kaynaklar ve bilgiler doğrultusunda da araştırma yapmış gibi rahatlayacak ve geceleri yaşanan bu nefes kesilmelerinden uzaklaşıp rahat bir nefes alacaksınız.

Her şeyden önce yaşanan nefes alma problemlerinin çoğu; aşırı yorgunluğun yanı sıra ani hava değişimlerinde gerçekleşen çevresel etkenler sonucundan da gerçekleşebileceğini ve olağan bir durum olarak ta karşılanabileceğini belirtmek isteriz. Ancak, özellikle geceleri uyku esnasında ani nefes darlığı yaşıyor, nefesinizde kesilme gerçekleşiyorsa bunu araştırmanız ve doktorunuza görünmenizi öneririz.

Çünkü bu gibi doğal olmayan durumlar sonucunda yaşadığınız nefes darlığıyla beraber ani uyanmalar anemi, kalp damar rahatsızlığı bir yana panik bozukluktan, bronşit ya da astım gibi rahatsızlıklara kadar uzanan durumların nedenleri olabilir. Tabii ki bütün bunların yanı sıra yaşadıklarınızın nedenlerini ve nelerin yapılması gerektiğine dair bilgilendirilmeniz de önemli bir rol oynar.

Bir yandan; genelde yaşanan nefes darlıkları olağan olarak kabul edilir ve kişinin beslenme alışkanlıklarından, uyku düzenlerine kadar araştırılması ve düzenli bir hayat ritmi gerektiği de bilinmektedir. Sizlere anlatacağımız bilgilendirmelerden sonra şikayetinizin devam etmesi durumunda ya da önerilerimiz doğrultusunda doktorunuza danışmak gerektiğini yine de unutmayın isteriz.

Şimdi, gelin başlıklar eşliğinde yaşanan bu nefes sıkıntılarını detaylı bir şekilde inceleyelim ve yapılması gerekenler hakkında bilgi edinelim. Ön sorulardaki açıklamalar, doğal rahatsızlıklarla ilgili durumların anlatımları olacaktır. Ardından da bütün bu doğal durumların aksine başka belirtiler var ise olası hastalıklardan bahsedeceğiz. Böylelikle bilinçli bir şekilde her evreden ve gelişimden haberdar olacaksınızdır. Umarım yazımızı beğenirsiniz.

Gece yaşanan nefes darlığı

Öncelikle; diğer sitelerin aksine çeşitli hastalıklardan bahsetmeden önce normal durumlarda yaşanan nefes darlıklarından bahsetmek isteriz. Çünkü sizlerin de bildiği üzere, en ufak bir rahatsızlığı İnternet’te arattığınızda kansere çıkacak sonuçlar almak hem insanın moralini bozmakta hem de çok farklı yönlendirmelere sebebiyet vermektedir. Tabii ki yaşanılan bir çok durum ağır hastalıkların işaretçisidir.

Ancak; temel bilgilerden de haberdar olma sonrasında yaşanılan rahatsızlıkların doğal olduğunu da anlamak mümkün olabilir. O yüzden içinizi en rahatlatacak yöntemin bir doktora görülmesi olduğunu belirtiyoruz vermiş olduğumuz bilgiler neticesinde de olağan bir durum olup olmadığını zaten anlayacağınız bir şekilde belirtiyoruz.

Şimdi, uyku halinde olmadığınız gece esnasında yaşanan nefes darlığı vücudumuzun bazı sıkıntılarından kaynaklanıyor olabilir. Sadece gece değil, gündüzleri de nefes kesilmesi şeklinde hissedilen bu rahatsızlıkların başında aşırı kilolar, burun ya da üst hava yolu enfeksiyonları, burunlarda eğiklik, et benleri, alerjik ya da iltihabi üst solunum yolu enfeksiyonları, bulunduğunuz ortamdaki oksijen ve nem oranı da gelebilir. Bu saydığımız durumlar nefes darlığına sebep olmasının yanı sıra terleme, aşırı horlama ve sık sık idrar yapma gibi durumlara da neden olabilir.

Uykuda nefes kesilmesi, nefes darlığı çekmek

Uykuda ani nefes kesilmeleri ya da nefes darlığının çok sık olmaması durumlarda öncelikle kontrol etmeniz gereken durumlardan biri de beslenme alışkanlıklarınız olabilir.  Tıp fakültesi profesörü Dr. Jonathon Bernstein,  uyku öncesi aşırı tüketilen yemeklerin, astımınız var ise gecenin ortasında kaldırabileceği gibi uyku öncesi en azından 3 saat yemek yenmemeli yönünde tavsiyede bulunmakta. Bunların yanı sıra;

Kirli olan yastıklardan, yastık kılıflarından kapacağınız alerjik reaksiyonlar da bu duruma sebebiyet verebilir.

Yapılan diğer araştırmalarda da odanızdaki nem oranının fazla olması geceleri uyku sırasında nefesinizin kesilmesine ve nefes almakta zorluk çekebilmenize neden olabilir. Eğer yatak odanızda bitki var ise ve normalden fazla suluyorsanız da aynı etki görülecektir.

Uyku pozisyonunuzda başınız düzgün bir şekilde durmuyor olabilir bunun için de alternatif rahatlatıcı yastıklar deneyebilirsiniz.

Uykuda nefes kesilmesi psikolojik olarak bir durum da olabilir. Bu durumla ilgili; öncelikle sağlık muayenesinden geçilmesi gerekmektedir. Özellikle bu durumu yaşayan kişiler uyurken nefes alamama hissine kapılmaktadırlar.

Uykudan boğuluyormuş gibi uyanmak

Uykuda boğularak uyanma da çok sık yaşadığınız bir durum ise yukarıdaki saydıklarımızı gözden geçirmeniz doğru olacaktır. Eğer, uykudan bogularak uyanma, gece yatarken nefes darlığı, uykuda nefes kesilmesi ya da gece tam uykuya dalarken nefes kesilmesi gibi durumları son günlerde sürekli geçiriyorsanız olası hastalıklardan da bahsetmek isteriz. Hayatta her şey bilgi ile kontrol altına alınabilir olduğunu ve bilinçli şekilde hareket etmenin önemli olduğunu belirtmek isteriz.

O vakit bu gibi durumlara neden olan rahatsızlıkların başındaki astım, KOAH ya da Uyku Apne Sendromu gibi bir çok durumdan da da bahsetmek en doğru davranışlardan biri olacaktır. Tabii ki de bu belirtileri yaşamanız durumunda her türlü şekilde doktora görünmenizi de öneririz.

Aşağıda geceleri yaşanılan nefes darlığının nedenlerini detaylı bir şekilde sizler için derledik.  Derlediğimiz nedenlerin arasında en popüler olanlara da ( Astım ve KOAH ) ayrıca değinmek istedik.

Uykuda nefes darlığı nedenleri

1) Akciğerlerle ilgili problemlerden dolayı gece yaşanan nefes darlığı, örneğin;

 • Kan Pıhtısı
 • Şişme ve Mukus Birikmesi
 • Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)
 • Zatürree
 • Yüksek Tansiyon
 • Diğer Akciğer Hastalıkları

2) Akciğere giden solunum yolları ile ilgili problemler; ( bu da nefes darlığına nefes kesilmesine neden olabilir )

 • Burnunuzda, ağzınızda ya da boğazınızdaki hava kanallarının tıkalı olması
 • Hava yollarında sıkışmış bir şey yüzünden boğulma ihtimali
 • Ses telleri etrafında şişme
 • Astım

3) İçerdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle nefes darlığı;

 • Kalbin, kan damarlarındaki zayıf kan akışının neden olduğu göğüs ağrısı
 • Kalp krizi
 • Doğumdan gelen kalp kusurları
 • Kalp yetmezliği
 • Kalp ritmi bozukluğu

4) Nefes darlığı için diğer nedenler;

 • Alerjiler
 • Havada daha az oksijen bulunan yüksek irtifalar
 • Çevrede toz
 • Duygusal sıkıntı, endişe gibi
 • Panik ataklar

Gece yatarken nefes darlığı Astım belirtisi olabilir!

Gerçek olan şudur ki, geceleri ya da sabahın erken saatlerinde aniden nefes darlığı gibi durumların tekrarlanması, astımın ayrıca önemli bir belirtisidir ( Ukena, Fishman ve Niebling, 2008 ). Diğer semptomlar arasında da devamlı öksürük ve yer yer hırıltı bulunur. Araştırmalar, sık sık geceleri yaşanan bu semptomlar varsa, astımınızın günden güne daha da şiddetli olabileceğini bulmuştur ( Lanier ve Nayak, 2015 ). Bu aynı zamanda astımınızın kötü kontrol edildiği anlamına da gelebilir.

Astım , akciğer hava yollarının şişmesine ve hava yolunun daha da dar olmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Bununla beraber, hırıltıya, nefes darlığına, göğüste sıkışmaya ve öksürüğe de neden olabilir. Bir astım atağı olduğunda, hava yollarının yüzeyi şişer ve hava yollarını çevreleyen kaslar sıkılaşır, bu da geçebilecek hava miktarını azaltır.

Sizler de hassas solunum yollarına sahipseniz, astım semptomlarınız “Alerjen” adı verilen maddelerin solunmasıyla tetiklenebilir . Geceleri evdeyken de Alerjen olan bazı hava kirleticileri, astım semptomlarınızı tetikleyebilir.

Genel olarak Astım tetikleyicileri; (aynı zamanda kapalı hava kirleticileri)

Evinizde bulunan havada olabilen bu alerjenleri solumak, astımınız varsa semptomlarınızı şiddetlendirebilir. Hayvanlara olan alerjinizden dolayı da bu tür durumlarla karşılaşıyorsanız doktorun aracılığı ile nasıl yerlerde durmanız gerektiği hakkında yardım alabilirsiniz. Ayrıca listede de belirttiğimiz gibi; polenlerin yanı sıra sigara dumanından da uzak durmanız gerekebilir.

Gece nefes darlığı ile uyanmak KOAH belirtisi olabilir!

Son günlerde geceleri nefes darlığı ile sürekli bir şekilde uyanıyorsanız ve yazdıklarımız dışında bir durum olduğunu düşünüyorsanız, bu durumun normal olmadığını kabullenmeniz gerekecektir. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi’nin bir yazısına göre bu durum Paroksismal Nokturnal Dispne (PND) denilen bir durum olabilceği de yönündedir. PND, gece boyunca aniden uyanmanızı ve nefes darlığı hissetmenize neden olmaktadır. Eğer aniden uyanıyorsanız ve hırıltılı bir öksürükle kendinizi buluyorsanız en belirgin özelliklerindendir. PND konjestif kalp yetmezliği veya KOAH nedeniyle olabilir.

KOAH’ın belirtilerini de özetlemek gerekirse şunları sıralamamız gerekecektir;

 • Özellikle fiziksel aktiviteler sırasında nefes darlığı
 • Hırıltı
 • Göğüste sıkışma
 • Sabahları aşırı mukus
 • Berrak, beyaz, sarı veya yeşil renkli olabilen mukus (balgam)
 • Dudakların ya da tırnak yataklarının maviliği (siyanoz)
 • Sık solunum yolu enfeksiyonları
 • Enerji eksikliği
 • İstenmeyen kilo kaybı (sonraki aşamalarda)
 • Ayak bileklerinde, ayaklarda veya bacaklarda şişme

KOAH’la yaşamak zor olabilir – özellikle de nefesini düzene sokmak zorlaştıkça daha zahmetli hale gelir. Bununla beraber daha önce beğendiğiniz çoğu aktivitelerden vde azgeçmeniz gerekebilir ve hatta aileniz ve arkadaşlarınız bazı değişikliklere uyum sağlamakta zorluk çekebilir. Korkularınızı ve hislerinizi aileniz, arkadaşlarınız ve doktorunuzla paylaşmanız size yardımcı olacaktır.

Son olarak; daha önce de belirttiğimiz gibi; tabii ki de nefes darlığı, nefesinizin kesilmesi, uyuyama gibi nedenlerden ötürü Astım, KOAH ya da diğer hastalıkları geçiriyor olmanız anlamına gelmez. Konu ile ilgili en kesin ve net kararı doktorunuzun vereceğini unutmayın.

Tekrar geçmiş olsun.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.

2 yorum, “Gece uykudan nefes darlığı sonucu boğuluyormuş gibi kesilme ile uyanmak!

 1. Pingback: Geçmeyen kuru öksürük için ne yapmalı? Gece öksürüğüne ne iyi gelir? – Trendun

 2. Pingback: Balgamlı öksürüğün nedenleri ve evde söktürücü bitkisel çözümleri! – Trendun

Yorumlar kapalı.