Gece ve gündüz yaşanan bel ağrısı için evde bitkisel ve doğal çözüm!

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Bilindiği üzere; bel ağrısı, neredeyse her yaştan insanı etkileyen en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Özellikle; 40-60 yaş arası ve yaşlı bireylerde kronik olarak daha sık görülmektedir. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi’nde yayınlanan bir makaleye göre; nüfusun% 80’inin yaşamlarının bir noktasında bel ağrısına maruz kalmasının muhtemel olduğu ve bu da günlük aktivitelerde ve çalışma süresinde kayıplarla yol açtığı belirtilmiştir ( 1 ).

Bel ağrısının belirtilerinden de bahsetmemiz gerekirse; arka tarafta bulunan pelvis ya da kalça çevresinde ağrı , bükme kabiliyetini azalması, otururken, ayakta dururken, ya da uyurken yaşanılan bel ağrılarında uygun pozisyonu bulmakta zorluklardır.

Bel ağrısı, fiziksel aktivite eksikliği, düzensiz beslenme, kas gerginliği,  artrit, aşırı fiziksel işçilik, kötü oturma postürü, hatalı vücut yapısı ve gebelik gibi birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir.

Günümüzde de giderek daha fazla sayıda insan bel ağrısından yakınmakta ve alternatif ilaçlar ya da evde çözüm olabilecek bitkisel veya doğal çözümler aramaktadır ( 1 , 2 ). Doğal ve evde uygulanan bazı tedaviler, ağrı ve iltihaplar için hızlı bir rahatlama sağlayabilir ve bu da düzenli aktivitelere daha hızlı bir geri dönüşü mümkün kılabilir.

Şimdi sizlerden gelen ve en çok merak edilen soruları yanıtlamaya geldi sıra. Olabildiği kadar sizleri, evlerinizde uygulayabileceğiniz pratik, bitkisel veya doğal yöntemlerden bahsederek bilgilendirmek istiyoruz.

Belim çok ağrıyor, eğilemiyorum! Ne iyi gelir? Nasıl geçer?

Belinize, çok ağrıdığı zaman ve özellikle eğilemiyorsanız akla gelecek en güzel ve hızlı yöntemlerden biride; evde uygulayabileceğiniz güzel bir bitkisel yağ ile masaj yapmak olacaktır. Yapacağınız bu masaj, kaslarınızın gevşemesine ve ağrıyı hafifletmesine yardımcı olabilir . Bunların başlıcalarından, okaliptüs yağı gibi çoğu bitkisel yağlar, problemin çözülmesine yardımcı olan analjezik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Zeytin yağı bele iyi gelir mi?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere; zeytin yağının bele iyi gelebileceğini ve ayrıca, zeytin yağı karışımı ile yapacağınız bu masajların kalıcı bel ağrılarından kurtulmak için, etkili bir yöntem olduğu da gözlemlenmiş olduğunu belirtmek isteriz ( 3 ). Bel ağrılarınızda kullanmak için oluşturacağınız karışımın formülü aşağıdadır;

 1. Birkaç yemek kaşığı badem yağına zeytinyağı veya hindistan cevizi koyup yağınızı ısıtın.
 2. Sıcak kabınızdaki yağa 5 veya 6 damla okaliptüs veya diğer bitkisel yağlardan ekleyin.
 3. Ağrınızı hafifletmek için, ağrı bölgesine birkaç dakika boyunca bu karışımla hafifçe masaj yapın.
 4. Bu işlemi gün için 2 veya 3 kez tekrarlayın.

Belimin sağ tarafı ağrıyor nasıl geçer?

Bulantı ve kusma için yaygın bir ilaç olan zencefil kökü, bel ağrısının tedavisinde de kullanılabilir. Bu yöntem aynı zamanda belinizin, sağ ve sol gibi spesifik bölümlerine de uygulanabilir. Zencefildeki antienflamatuar bileşikler arka-bel ağrısında rahatlama sağlayabilir olduğunu belirten kaynaklar vardır ( 4 , 5 ).

 • Etkilenen bölgeye zencefil ezmesi sürmeniz yeterli olabilir. 15 dakika bekletin, sonra durulayın. Bunu birkaç günlüğüne günde bir kez olmak üzere tekrarlayın.
 • Alternatif olarak; 4 ila 6 ince dilim taze zencefil kökünü kesebilir ve bunları yaklaşık bir buçuk bardak suya koyup 10 dakika civarı kısık ateşte pişirin. Karışımın oda sıcaklığına olması koşulu ile soğumasını bekleyin ve ardından süzün. Hazır hale gelen bu karışımı balla tatlandırıp içebilirsiniz.
 • Tüm bunların yanı sıra; bir miktar karabiberle karanfili ve 1 su bardağı dilimlenmiş taze zencefil kökü ile 5 veya 10 dakika boyunca  2 bardak suda kaynatarak beliniz için bitkisel çay bir yapabilirsiniz.

Bel ağrısı için evde çözüm olarak uygulanacak bitkisel yöntem nedir?

İlginç gelebilir, ancak sarımsak, bel ağrısının tedavisine yardımcı olabilecek başka bir malzemedir. Her sabah aç karnına iki ila üç diş sarımsak yemekle başlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kokusundan da rahatsızlık çekmeyecekseniz, belinize sarımsak yağıyla da masaj yapabilirsiniz ( 6 ).

 1. Bahsettiğimiz bu sarımsak yağını yapmak için; düşük ısıda biraz hindistan cevizi yağına, hardal yağı veya susam yağı ile beraber ısıtın ve daha sonra 8 ila 10 diş sarımsak ekleyin. Renginin sarı kahverengi olana kadar kızartın. Yağı süzün ve oda sıcaklığına soğumaya bırakın.
 2. Ardından yaşadığınız bel ağrınıza nazikçe bu yağla masaj yapın. 20 dakika bekletin ve ardından ılık suyla banyo yapın.
 3. Bu işlemi bir kaç gün için, günde bir veya iki kez tekrarlayın.

Bel ağrısına evde iyi gelen doğal ve bitkisel çözümler ya da bel ağrısı için egzersiz hareketlerine ulaşmak için bu kaynakları da inceleyebilirsiniz. Tüm detayları ve kaynakları ile beraber sunulan bu kaynakların içinizi rahatlatacağından eminimiz.

Tüm bunların yanı sıra; bel ağrınızla beraber bacak ağrıları da çekiyorsanız ilgili makalemizi yada diğerini inceleyebilirsiniz. Unutmayınız ki vermiş olduğumuz bu yöntemler çeşitli kaynaklar doğrultusunda sizler için detaylı olarak hazırlanmakta ve bilgi amaçlıdır. Bel ağrılarınız için ciddi endişeleriniz ve süreklilik hali içindeyseniz aile hekiminize danışmanız en doğru karar olacaktır.

Tekrar geçmiş olsun!

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.

1 yorum, “Gece ve gündüz yaşanan bel ağrısı için evde bitkisel ve doğal çözüm!

 1. Pingback: Ayak kokusuna evde ne yapılabilir? Bitkisel ve doğal kesin çözümler neler? – Trendun

Yorumlar kapalı.