Geçmeyen kuru öksürük için ne yapmalı? Gece öksürüğüne ne iyi gelir?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Bildiğimiz gibi; öksürük, en yaygın sağlık sorunlarından biri olarak, özellikle havaların soğuduğunda gündeme gelir. Boğazınızda veya üst hava pasajlarınızda gerçekleşen tıkanıklık veya tahrişler, beyninizin yabancı bir elementin var olduğunu düşünmesine neden olur ve vücudunuzdan bu maddeleri çıkarmak için öksürmeniz için harekete geçer.

Öksürük aynı zamanda; viral bir enfeksiyon, soğuk algınlığı, grip, sigara, astım gibi sağlık sorunlarından da kaynaklanabilir. Tabii ki içinizi rahatlatmak ve doğru neticeyi almak için doktorunuza muayene olmanız gerekir.

Öksürüğün önde gelen bazı belirtileri ise; kaşıntılı boğaz, göğüs ağrısı ve tıkanıklar da olabilir. Reçetesiz satılan öksürük şuruplarını kullanmak yerine ( ki biz ayrıca bol su öneririz ), evde ve marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz malzemeleri kullanarak, sizlere sunduğumuz bu evde çözümleri deneyebilirsiniz.

Gece öksürük krizine ne iyi gelir?

Zerdeçal, genellikle yaşadığınız öksürük krizlerinde, özellikle kuru öksürük üzerinde terapötik bir etkiye sahip olmasıyla bilinir. Aşağıda sizlere söylediğimiz yöntemleri kullanarak bu krizlerin azalmasını sağlayabilirsiniz. Eğer öksürükle beraber nefes darlığı da çekiyorsanız bu yazımızı da incelemenizi öneririz.

  • Yarım bardak suyu bir tencerede ya da fincanda iyice ısıtın. Isınan bu suyumuza, bir çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir çay kaşığı karabiber ekleyin. Bunun yanı sıra; tarçın çubukları da ekleyebilirsiniz. Ardından iki ya da üç dakika demlemeye bırakın. Demleme esnasındayken de bir çorba kaşığı bal ekleyin. Öksürüğünüzde azalma olana kadar günde bir kere olmak üzere içebilirsiniz.
  • Alternatif yöntem olarak ise; bir bardak suya, bir çay kaşığı zerdeçal tozu ve bir çay kaşığı hardal tohumu ekleyerek bir bitki çayı yapabilir ve yapmış olduğunuz bu karışımı yarım bardağa inene kadar kaynatın. Ardından biraz bal ekleyin ve bu bitkisel çözeltiyi günde iki ila üç kez için.
  • Öksürükleriniz için zerdeçal kullanmanın başka bir yolu da; zerdeçal kökünü kızartmak ve pürüzsüz bir toz haline getirmektir. Bu karışımı yine süt ve balla karıştırıp günde 2 kere içebilirsiniz.

Geçmeyen öksürük için ne yapmalı?

Geçmeyen öksürüklerde popüler olan zencefil öksürüklerinizin azalmasında etkili bir rol oynayacaktır. Bunun için aşağıda size belirtmiş olduğumuz yöntemleri kullanabilirsiniz.

  • Almış olduğunuz taze zencefili küçük dilimler halinde güzelce kesin ve hafifçe ezmeye başlayın. Ardından bir bardak suya koyup kaynatın. Boğaz ağrısı, kesintisiz öksürük ve hatta tıkanıklıktan kurtulmak için günde üç ila dört kez bu bitkisel çözeltiyi kullanmaya başlayın. Ayrıca  bu geçmeyen öksürükleriniz için hazırlamış olduğunuz bu karışıma limon suyu ve bal da ekleyebilirsiniz.
  • Diğer bir seçenek ise; öksürüğünüzü azaltmak için gün boyunca taze olması gereken çiğ zencefili çiğnemek olacaktır. Vücudunuzun vermiş olduğunu tepkilere göre en iyi cevap aldığınız yöntemi deneyebilirsiniz.

Balgamlı öksürük kesmek için ne yapmalı?

Aslına bakarsanız yöntemlerimizi uygularken önerdiğimiz tüm yollara deneyebilirsiniz. Hepsinin de öksürüğünüzü azaltmaya karşı faydaları bulunmakta olup, faydaları da bulunmaktadır.  Balgamlı öksürükleriniz için de limon önerilmesi uygun olacaktır. Limonlar, öksürükleri azaltmak için çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Limonlar, inflamasyonu azaltan ve aynı zamanda enfeksiyonla savaşan C vitamini dozunu iyi sağlayan özelliklere sahiptir.

Ayrıca sigara içiyor iseniz, öksürmeye başladığınızda çok daha fazla balgam çıkarabilirsiniz. Sigarayı azaltmanız balgamınızı da azaltacaktır. )

  • Basit bir öksürük şurubu hazırlamak için, iki yemek kaşığı limon suyu ve bir çorba kaşığı balın karışımını kullanabilir ve bu karışımı bir kaç kez içebilirsiniz.
  • Limon kullanmanın başka bir yolu da; limon suyuna biraz bal ve bir tutam acı biber karıştırıp içmek olacaktır.

Öksürük nasıl geçer? Evde çözüm yöntemi!

Size sunduğumuz bu yöntemlerin dışında ayrıca, sarımsağın bir çok şeye faydası olduğu gibi öksürüğe de yaradığını belirtmek isteriz. Çünkü sarımsak, öksürük tedavisinde yardımcı olan hem antibakteriyel hem de antimikrobiyal bileşenlere de sahiptir. Evde tedavi yöntemlerinin başında gelen bu yöntem için aşağıdakileri uygulayabilirsiniz.

  • Bir bardak suyun içinde iki ila üç diş sarımsak kaynatın ve bir çay kaşığı kekik ekleyin. Ardından oda sıcaklığına soğumaya bırakın ve biraz bal ekleyip için. Bu karışım, nefes almanıza yardımcı olur ve diğer öksürük semptomlarınızı hafifletir.
  • Diğer bir yöntem de; birkaç damla karanfil yağını, biraz bal ile karıştırdıktan sonra ezilmiş sarımsak ve karanfil ekleyip içmek. Boğaz ağrılarınıza da iyi gelecek bu yöntemin yanı sıra sarımsakları yemek pişirme işleminde de kullanabilirsiniz.

Evde çözüm için rahatlıkla uygulayacağınız bu yöntemlerin sonrasında öksürüğünüzün devam etmesi ve ciddi olması durumunda doktorunuza danışmayı unutmamalısınız.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.

1 yorum, “Geçmeyen kuru öksürük için ne yapmalı? Gece öksürüğüne ne iyi gelir?

  1. Pingback: Balgamlı öksürüğün nedenleri ve evde söktürücü bitkisel çözümleri! – Trendun

Yorumlar kapalı.