Görme engellilere umut ışığı olan uygulama insanları birbirine bağlıyor!

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Bu program, dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir zamanda görme engelli bir kişinin gözleri olmanızı sağlıyor. Be My Eyes, kullanımı çok kolay bir uygulama. Be My Eyes Topluluk Direktörü Alexander Jensen şöyle diyor: “Gönüllü, ‘birinin senin yardımına ihtiyacı var’ diye sesli bir bildirim alıyor. Ve eğer kabul etmeyi seçerlerse, görme engelli kullanıcı ile görebilen kullanıcı arasında canlı video bağlantısı kuruluyor”. Daha sonra, gönüllüler çeşitli görevlerde yardımcı olabiliyorlar.Be My Eyes Kurucusu Hans Jorgen Wiberg yardımlar hakkında örnekler vermekte: “Fırınınızdaki sıcaklığı ayarlamak, yemek pişirmek, havalandırmayı ayarlamak veya bir posta geldiğinde kontrol etmek”. Alexander Jensen örnekler hakkında öyle diyor: “Süpermarkette alışveriş yapmak, gıdaların son kullanma tarihlerini kontrol etmek, bir küpeyi bulmak, gelinlikte leke var mı kontrol etmek, çocuklarla ev ödevlerini yapmak”. Bazen gönüllüler büyük anları anlatıyorlar. Ve Jensen ekliyor: “Oğlunun ilk basketbol maçını bu şekilde gören bir kadın bile vardı”.

 

Be My Eyes

 

Yardımsever için ortalama eşleşme zamanı 182 dilde 30 saniye. Jensen, saat farkı için de şöyle bahsetmekte: “Eğer İngilizce konuşan biri iseniz ve ABD’deyseniz, ve gecenin yarısında yardıma ihtiyacınız varsa, o zaman gündüz olduğu için sizi İngiltere’deki veya Avustralya’daki birisine bağlıyoruz.”

Ve tüm bunlar ücretsiz olarak yapılmakta. Jensen ekliyor: “Erişilebilirliğin de finansal olarak erişilebilir olması gerektiği felsefemiz” diyor.

Wiberg ise: “Pek çok görme engelli insan için, arkadaşları ve ailesi onlara yardım etmeyi seviyor olsa bile, onları aramak ve yardım istemek zor olabilir, çünkü her zaman yardım isteyen kişi sizsiniz. Ama Be My Eyes ile, karşılaştığınız kişinin size yardım etmek istediğini %100 biliyorsunuz ve yardım etmek konusunda çok heyecanlılar.” diyor. Uygulama, kendisi bir görme engelli olan Wiberg tarafından başlatıldı. Wiberg ekliyor: “Tünel Vizyon’um var. Ve zamanla daha da küçülüyor. En nihayetinde o da gidecek ve Be My Eyes uygulamasına ihtiyacım olacak”.

Şu anda, yaklaşık 80.000 kör ve görme engelli insan, uygulamayı 1.2 milyon gönüllü ile birlikte kullanmakta. Dünyada 200 milyon insan görme engelli ve bu sayı 2050’ye kadar iki katına çıkacak.

Reactions

3
12
2
3
2
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.