Görseller hakkında kötüye kullanım? Resmim, Google arama sonuçlarında!

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Görseller hakkında kötüye kullanımı fark ettiğimizde yapılması gerekenleri ve özellikle yapılan arama sonuçlarında çıkan fotoğraflarınızı, isimleriniz, resimlerinizi de kaldırmak isteyebilirsiniz. Bununla beraber; kişisel bilgilerinizi Google‘dan kaldırmak için izlemeniz gereken bazı yöntemleri de bununla beraber sizler için araştırdık.

Öncelikle; Avrupa Birliği Adalet Divanı’nın Mayıs 2014’ yılında aldığı C-131/12 sayılı karar uyarınca bazı kullanıcıların, arama motorlarına ait sitelerden, kendi isimlerini içeren sorgulara ilişkin belirli sonuçların kaldırılmasını isteyebilecekleri hükmüne varıldığını belirtmek isteriz. Bu durumda; kişinin gizlilik haklarının, web sayfasında görüntülenen arama sonuçlarına ilişkin kamu yararının önüne geçmesi gerektiğidir.

Google ayrıca, yapılan bu başvurular nezdinde; yasal haklarınızı ve gizliliğinizi önemsekte ve sizlerden kaldırılmasını talep ettiğiniz içerik, görsel, isim ve doğum tarihi gibi kişisel bilgileriniz hakkında yasal kanıtlar sunmanızı ve şartlarını öncelikle şartlarını gözden geçirmenizi isteyecektir. Çünkü Google; içerik kaldırma polikasına göre hareket etmektedir.

Aşağıda; sizlere bu konuda başvuruda bulunabileceğiniz formları ve bu formlarla beraber Google’un şartlarından bahsetmeye özen gösterdik. Formlarla işlemleri yapmadan önce sizlerin sormuş olduğu soruları ve yanıtlarımızı okumanızı öneririz. Ardından da ilgili formlardan işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Google arama motorundan kişisel bilgilerim olan isimimi ya da görselleri silme!

Yukarıda da belirttiğimiz üzere; Google’da kendinizle ilgili belirli kişisel bilgilerin gizlilik nedeniyle kaldırılmasını talep etme hakkınız da olabilmektedir. Google tarafından sunulan bu form ( https://goo.gl/rGyKPaisminizi veya kişisel bilgilerinizi içeren sorguların Google Arama’daki belirli sonuçlardan kaldırılmasını sağlayabilir.

Sizlere linkini vermiş olduğumuz bu form, isminizi içeren sorguların Google Arama Motorundaki belirli sonuçlardan kaldırılmasını talep etmeniz için kullanılmalıdır. Bir başka Google ürünündeki kişisel bilgilerinizin silinmesi için talepte bulunmak istemeniz doğrultusunda;  söz konusu bilgileri yazımızın altındaki “Google ürünlerinden resmimi nasıl kaldırabilirim?” başlığını incelemenizi öneririz.

Google, bu form vasıtasıyla talepte bulunduğunuzda, söz konusu sizlerin gizlilik haklarınız ile kamunun bilgiye erişiminizin yararı ve ayrıca, başka kişilerin bilgiyi yayma hakları arasında bir denge bulmaya çalışmaktadır. Örnek verecek olursak; görevi kötüye kullanma, adli hükümler, dolandırıcılık  veya devlet görevlilerinin kamu yönetimi ile ilgili bazı bilgileri kaldırmayı kaldırmayı kabul etmeyebilir.

Bahsettiğimiz olduğumuz bu form dışında olan olan verilerinizin yanı sıra, son zamanlarda internette sıkça rastlanılan ve merak edilen konulardan biri de; özel fotoğraflarınızın başkası tarafından paylaşılmasıdır diye tahmin ediyoruz. Bizlere göndermiş olduğunuz sorular eşliğinde şimdi size yapılması gerekenleri ve bu durum hakkında istenilen şartlardan bahsedelim;

 

Google arama sonuçlarında çıkan fotoğraf nasıl kaldırılır?

Yapmış olduğunuz aramalar sonucu, isteğiniz dışında yayınlanan fotoğrafları kaldırmak için Google belirli şartlar sunmuştur. Her şeyden önce, fotoğrafınızı bulduğunuz internet sitesiyle iletişime geçmenizi ister. Çünkü; fotoğrafınız başkasının sitesinde yayınlandığı için direk kaldırma, o site tarafından yapılacaktır. Yani, siz Google’dan ilgili görseli kaldırsanız dahil, o sitede yer alabilme ihtimali olduğu için Google size bu yöntemi önerir.

Google aynı zamanda kaldırılmasını istediğiniz, yani silinmesini istediğini fotoğrafı, görseli belirli koşullar altında kaldırıyor demiştik. Bunların başında imzanızın ya da kredi kartınızın fotoğrafı gibi unsurları ya da pornografik başvurular sırasında öneme alır. Daha da açmamız gerekirse; Google, görsellerin kaldırma politikasında şunlardan bahseder;

 • Çocuk için cinsel istismarı görüntüleri,
 • Dijital Telif Hakkı Yasası’nın gereksinimlerini karşılayan, telif hakkı bildirimleri gibi geçerli yasal talepler,
 • ABD Sosyal Güvenlik Numarası, Türkiye Cumhuriyeti T.C. Kimlik Numarası, Arjantin Tek Vergi Kimlik Numarası, Brezilya Cadastro de pessoas Físicas, Kore Yerli Kayıt Numarası, Çin Yerleşik Kimlik Kartı, vb. Gibi ulusal kimlik numaraları,
 • Banka hesap numaraları,
 • Kredi kartı numaraları,
 • İmza resimleri ya da fotoğrafları,
 • Sizin onayınız olmadan yayınlanan veya paylaşılan çıplak veya müstehcen fotoğraflarınız,
 • Özel kişilerin gizli ve tıbbi kayıtları gibi.

Google görsellerde resmim çıkmasın istiyorum!

Google’da yer alan görsellerde resminizin ayrıca çıkmasını istemediğinizin farkındayız, yukarıda da belirttiğimiz üzere her şeyden önce resminizin yayınlandığı web sitesi ile iletişime geçmek ve ardından Google’ın sunduğu şartları incelemenizi öneririz. Peki yine de görsellerinizin çıkmasını istemiyorsanız ve Google’a başvurmak istiyorsanız, bu durumda nasıl karar veriliyor? Sorusunu da yazımızda belirtmek istedik;

Google’ın yapmış olduğunuz başvuru ilgili şartları karşılıyorsa bile; kişisel bilgilerin yani kimlik hırsızlığı, finansal sahtekarlık veya diğer belirli zararlar açısından önemli riskler yaratıp yaratmadığına karar vermek için şunları sormaktadır:

 • Sizlere devlet tarafından verilen resmi bir kimlik numarası mıdır?
 • Kullanılan görsel gizli midir, yoksa halka açık bilgiler midir?
 • Bu aynı zamanda ortak finansal işlemler için kullanılabilir midir?
 • Aynı zamanda; mali zarar veya kimlik hırsızlığıyla sonuçlanabilecek bir birey hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanılabilir mi?
 • İlgili çıplak veya müstehcen görsel, kişisel olarak tanımlanabilen ve izniniz olmadan paylaşılıyor mu?

Google ürünlerinden resmimi nasıl kaldırabilirim?

Yukarıda belirttiğimiz şartlar doğrultusunda Google ürünlerinden de resimlerinizi, görsellerinizi ya da kişisel bilgilerinizi kaldırmak için buradaki formu kullanabilirsiniz.  Burada yer alan form, geçerli yasalar uyarınca Google’ın sizlere sunmuş olduğu hizmetlerinden kaldırılmasını istediğiniz içerikleri bildirmek üzere; doğru adımları takip etmenize yardımcı olacaktır. Bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız, yapmış olacağınız başvurunun da hızlı ilerlemesine yardımcı olacaktır.

Tüm bu yasal konular haricinde, Google’ın Hizmet Şartları‘nı veya Ürün Politikaları ile alakalı sorunlarınız da olursa, http://support.google.com adresini ziyaret edebilir, orada diğer tüm sorularınızı sorarak yanıt alabilirsiniz.

Ayrıca; Google ürünlerine ek olarak, aşağıdaki konulardan da bahsedilmiştir;

Google hangi konularda isim ya da görsel silme, kaldırmada yardımcı olabilir?

 • İyi amaçlı olmayan, kimlik avı veya benzeri sorunlarda,
 • Sizleri endişelendiren bir içerik siteden kaldırıldı ama hala google da görünüyorsa,
 • Fark ettiğiniz bir sitenin şüphe uyandıcı aktivite ile ilgili olduğunu düşünüyorsanız,
 • Sitenizdeki bir veya daha fazla sayfa hukuki bir şikayet nedeniyle kaldırılmış ve bunların geri yüklenmesi için talepte bulunuyorsanız,
 • Kişisel bilgilerimin Google’ın arama sonuçlarından kaldırılmasını istiyorsanız,
 • Bilgi Grafiği veya Bilgi Paneli kartları ile ilgili bir sorunuz varsa,
 • Google’daki işletmenizle ilgili yorumlarla, sorularla ya da yanıtlarla ilgili sorunuz varsa,
 • Çocuklara yönelik cinsel taciz içerikli resimleri bildirmek istiyorsanız,

Ya da tüm bunların dışında başka yasal, hukki yollarınız var ise Google, ayrıca yardımcı olmaktadır.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.