Göz kaşıntısına ne iyi gelir? Evde bitkisel çözüm için ne yapılmalı?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Gözlerdeki kaşıntı, kızarıklık, şişme, kanlanma ya da batma gibi durumlara bitkisel çözümlerin yanı sıra belirtilerini, nedenlerini ve nelerin iyi geldiğini tüm detayları ile birlikte ( başka bir yazıya ihtiyaç duymanıza gerek kalmadan ) sizlere araştırmalarımızı sunmak istedik. Umuyoruz da beğenirsiniz. Çünkü Trendun olarak hazırlamış olduğumuz makaleleri büyük bir titizlikle sizlere sunuyor, güzel şeylere vesile olabilme ihtimalinin de  huzurunu yaşıyoruz.

Şimdi; gözlerde yaşanılan kaşıntılar ve bunların sonucunda oluşan kızarma gibi neticelerin çok yaygın durumlardan biri olduğunu her şeyden önce belirtmek isteriz. Tabii bu durum ,sinir bozucu bir hal alabilir. Çünkü bazı kaşıntılar saatlerce sürebilirken bazıları da acı vermekte ve kızarıklık gibi sonuçlara neden olmaktadır.

Göz kaşıntısı neye işarettir?

Her şeyden önce, kaşıntılı gözlere ilişkin semptomlardan da bahsetmemiz gerekirse, en başta gelenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Gözlerde yanma hissi,
 • Sulanma,
 • Göz kapaklarında iltihaplanma,
 • Işığa karşı duyarlılık
 • Gözlerde akıntı

Gözleriniz de vücudunuzun bir çok yeri gibi alerjiye eğilimlidir. Bu duruma istinaden, kaşıntılı gözler de genelde alerjik reaksiyona veya çeşitli enfeksiyonlara işaret olabilir. Özellikle göz alerjileri, vücudunuzun bazı faktörlere aşırı tepki göstermiş olduğunda ortaya çıkar ve bu durumda boşta kalmayan bağışıklık sisteminiz, gözlerin histamin denilen maddeleri salmasına sebebiyet veren antikorlar üretmeye başlar. İşte bu maddeler, yukarıda belirttiğimiz tüm belirtilerden sorumlu olandır.

Gözde kaşıntı neden olur?

Yukarıda belirttiklerimiz dışında; gözlerde kuruluk, kontakt lens, uygun olmayan göz temizliği, kullanım süresi dolmuş kozmetik malzemeler ve kum, toz gibi yabancı maddeler de kaşıntılara neden olabilmektedir. Ayrıca; sık sık gözlerini ovalayanlarda da kaşıntının olabileceği gibi kirli havalandırma sistemi ya da çevreden de kaynaklanabilir.

Çoğu zaman, kaşıntılı gözler alerjiden de kaynaklanır. Polen, toz ve hayvan kepeği gibi tahriş edici bir maddeler, ( –ki bunlara alerjen denir ) göz çevresindeki dokularda histamin ( yukarıda da bahsettiğimiz gibi ) adı verilen bileşiklerin salınmasına neden olur, bu da gözlerinizde kaşıntıya, kızarıklığa ve şişliğe neden olur. Mevsimsel alerjiler ise; alerjik konjonktivit olarak bilinir. Yüksek polen, çim ya da yabani otlar gibi alerjenlerin çok olduğu ilkbahar ve sonbaharda en yaygın şekilde görülebilir.

Yani sizlere kaşıntınız için birazdan belirteceğimiz ve evde uygulayabileceğiniz bitkisel ya da diğer çözümlerden önce bu kaşıntının nedenini bilmenizde fayda olacağını ve kaşıntınızın ciddi boyutlarda olması ya da geçmemesi durumunda ise doktorunuza danışmanızın önemli olduğunu da eklemek isteriz.

Göz kaşıntısına ne iyi gelir? Bitkisel çözümler!

Sizlere bu güzel ön bilgilendirmelerimizden sonra gelelim göz kaşıntınız için evde uygulayabileceğiniz bitkisel çözümlere. Bu yöntemlerle kaşıntınızı azaltabilir, kızarıklık, şişme, batma, yanma gibi hislerden de arınabilirsiniz. Sizlere sunacağımız bitkisel çözümlerden ziyade diğer uygulamalardan da ( Buz ve tuzlu su yöntemleri gibi. ) bahsedeceğiz.

Bütün bu bahsedeceğimiz çözümler sonrasında göz kaşıntısına ne iyi gelir sorusunu artık rafa kaldıracağınıza inanıyoruz. Ayrıca belirtmemizde yarar olacak durum ise; aşağıda belirtilen yöntemleri sadece sulanma, şişik, yanma ve benzeri durumlar için olarak değil, herhangi birini de uygulayabilirsiniz. Size belirtmiş olduğumuz bu bitkisel çözümler, göz kaşıntısına iyi gelen ve evde uygulayarak ağrılarınızı hafifletmek bir yana kaşıntıların da azalmasını sağlayacak uygulamalardır. Göz kaşınmasıyla beraber baş ağrısı, burun tıkanıklığı ve halsizlik konuların da da sıkıntı yaşıyorsanız, bununla ilgili yazılarımızdan birini de incelemeniz de fayda olacaktır.

Son olarak tekrar bahsetmek isteriz ki; kaşıntınızın geçmemesi, devam etmesi, aşırı kaşınması ve aşırı ağrıması gibi durumlarda ilgili aile hekiminize görünmeniz en doğru karar olacaktır. Vermiş olduğumuz yöntemler bilgi amaçlı ve evde uygulanabilecek basit yöntemlerdir.

Gözleriniz, etrafınızdaki güzel dünyayı gördüğünüz pencerelerinizdir. Onların başına gelen herhangi bir hasar veya en ufak bir tahriş, günlük yaşantınızı etkiler ve sizi mutsuz eder. Kaşıntılı gözler gittikçe yaygınlaşan ve  bir çok sorun için sık sık araştırılan bir durum haline gelmiştir. Bu sorunu çözmek için doğal çözümler ve özellikle bitkisel çözümler arıyorsanız, doğru sayfaya geldiniz. Diğer sayfalarda okuduklarınızı bir kenara bırakın.

Çünkü fark edeceğiniz üzere; hazırlamış olduğumuz araştırma yazılarımız tamamiyle geniş kapsamlı olup, bir çok kaynak belirtilerek sizlere sunulmuştur. Umarım bu emeği beğenir, paylaşır ve neticesinde güzel sonuçlar almış olursunuz.  Şimdi gelelim sizler için özel olarak araştırdığımız bitkisel ve diğer çözümlerin anlatımlarına.

Göz kaşıntısı ve sulanmasına iyi gelen salatalık!

Salatalık, bir çok faydalı özelliğinin yanı sıra güzellik ürünlerinde de aktif olarak kullanılan değerli sebzelerden biridir. Bununla da kalmayan salatalık, antioksidan ve antienflamatuar faydaları olan cucurbitacins denilen kimyasallardan da bolca içerir.

Ayrıca salatalık; cilt iyileştirici özelliklere de sahi olan fitosterol açısından da zengin sebzeler arasındadır – ki bunlar antibakteriyeldir. Sizlerin de fark edeceği üzere; salatalığın bu özellikleri gözlerdeki kaşıntınıza, sulanmasına, kızarıklığa ve düzelmesine iyi gelecektir.

Bütün bunların yanı sıra da serinletici özelliği sayesinde de göz altlarınızda bulunan şişliklere, koyuluklara ve kızarıklar sonucu oluşan yanmaların da ağrılarını azaltacaktır.

Bununla ilgili yapmanız gerekenler ise gayet basit;

 • İyice yıkamış olduğunuz salatalığı dilim-dilim kesin,
 • Buzdolabınızda kesmiş olduğunuz dilimleri 15 ila 20 dakika soğumada bekletin,
 • Çıkaracağınız dilimleri kaşıntı olan sağ ya da sol gözünüzün üzerinde 10 dakika bekletin,
 • Bu işlemi günde 4 ya da 5 kere tekrarlayın.

Salatalığı ayrıca rendeleyebilir, rendeleme sonucu çıkan parçacıkları yine soğuma işlemi yaptıktan sonra bir pamuk yardımıyla gözlerinizde 15’er dakikadan günde yine 4-5 kere tekrar edebilirsiniz.

Bununla birlikte salatada bulunan besin değerlerini de listelememiz gerekirse;

 • Kalori: 45
 • Toplam yağ: 0 gram
 • Karbonhidrat: 11 gram
 • Protein: 2 gram
 • Fiber: 2 gram
 • C Vitamini: RDI’nın% 14’ü
 • K vitamini: RDI’nın% 62’si
 • Magnezyum: RDI’nın% 10’u
 • Potasyum: RDI’nın% 13’ü
 • Manganez: RDI’nın% 12’si

Ayrıca da eklemek gerekirse; %96’sında su bulunan salatalığın besin değerlerini en üst düzeye çıkarmak için, salatalıkları sanılanın aksine soyulmamış olarak tüketmemiz gerekmektedir. Salatalıkları soymak soymak, belirli vitamin ve minerallerin yanı sıra lif miktarını da azaltacaktır.

Gözde kaşıntı ve kızarıklığa iyi gelen papatya çayı!

Papatya çayı, özellikle geleneksel tıpta konu olan göz enfeksiyonları ve göz bozuklukları dahil birçok alanda tedavi amaçlı kullanılmıştır. Güçlü anti-enflamatuar barındıran ve azımsanmayacak derecede anti-alerjik etkileri nedeniyle, papatya çayını soğuk bir kompres olarak veya kaşıntılı gözlerin ve kızarıkların azalmasına yardımcı olmak için press yapılarak uygulanabilir. Sizlerin de işkence olarak düşündüğü gözlerde kaşıntıya neden olabilecek alerjik bir reaksiyonun önlenmesine yardımcı olan histamin salımını inhibe eder.

Papatya çayı aynı zamanda yorgun gözlerinizi de canlandırmanın yanı sıra taze ve ışıltılı hissetmelerini hissetmenizi de sağlayacaktır. Şimdi gelelim papatya çayının uygulanış şekline;

 • Tek kullanımlık papatya çay poşetlerinden bir tanesini, 5 dakika sıcak suda demleyin,
 • Demlenen çayınızdan papatya çayının poşetini çıkarın ve soğumasını bekleyin,
 • Günde bir ya da 2 kere bu çayı bir pamuk ya da bez vasıtasıyla 5 ila 10 dakika arası gözlerinize uygulayın.

Tabi çıkardığınız çay poşetlerini de atmayın. Bir yandan da onları buzdolabında soğumaya bırakabilir, o poşetleri de göz kapaklarınızın üzerinde 10’ar dakika duracak şekilde günde 3 ya da 4 defa tekrar edebilirsiniz.

Ayrıca da belirtmek gerekirse; Papatya doğal temizlik özelliklerine de sahiptir ve doğal cilt parlatma ajanı olarak ta bilinmektedir, bu da akne izlerini, göz torbalarını, jilet sonrası oluşmuş olan yanmaları ve diğer geçici şikayetlerden kurtulmak için harika bir seçim olacaktır. Güçlü aromasıyla sadece yatıştırıcı sürtünmeler için düşünmeyin; aynı zamanda cilt tahrişlerini, güneş yanıklarını ve arı sokmasını büyük bir oranda rahatlatacaktır da!

Gözde kaşıntı ve şişmeye iyi gelen buz!

Her şeyden önce, iyi dezenfekte edilmiş ve yıkanmış olan soğuk ve nemli bir bez içinde olan buz, alerjinizin sonucu olan kaşıntı için en iyi çözümlerden biri olacaktır. Ayrıca gözlerde yaşadığınız kuruluk ve tahrişi de hafifletecektir. Şişmeyi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kolay uygulanabilen ve kolay bulunabilen bir yöntemdir aynı zamanda.

 • Dezenfekte edilmiş ve yıkanmış bir bez hazırlayın,
 • Buzdolabında bulunan buzlardan 1 tanesini bezin içine yerleştirin,
 • Günde üç ya da dört kere tekrar edip 5 ila 10 dakika arası gözlerinize uygulayın.

Tek yapmanız gereken bahsettiğimiz gibi elde ettiğiniz bir buzlu bezi, 2-3 dakika boyunca bekletin ve bu işlemi günde 3-4 defa tekrarlayın. Aynı zamanda bu işlem çok soğuk gelirse bu bezi soğuk suya batırıp da gözlerinize aynı sürelerde uygulayabilirsiniz.

Buz paketleri kaşıntılı gözler için harika çözümlerden biridir. Bilindiği üzere; inflamasyonu ve tahrişlerini, anti-inflamatuar ve serinletici özellikleri ile gidermeye hızlı bir şekilde yardımcı olurlar. Bütün bunların yanı sıra da alternatif olarak soğuk, sıcak kompresler arasında da geçiş yapabilirsiniz.

Gözde kaşıntı ve yanmaya iyi gelen soğuk süt!

Gözler için yapılan uygulamalarda, özellikle kaşıntılar için süt, popüler olan ev ilaçlarından biridir. Sütün antimikrobiyal ve antiinflamatuvar özelliklerinden sorumlu olan ve azımsanmayacak kadar da değerli olan biyoaktif moleküle sahip olduğu oldukça bilinmektedir. Şişmeyi de mümkün olduğu kadar azaltan soğuk süt uygulamasına bayılacaksınız.

Bu özellikler, gözlerinizdeki yanma hissini yatıştırmanın yanı sıra kaşıntılardaki rahatsızlıkları da hafifletecektir. Sütün ayrıca içerisinde olan yağ da yorulmuş gözleriniz için rahatlatıcı bir durumdur. Şimdi gelelim soğuk sütümüzü gözlerimiz için uygulama kısmına.

 • Temiz ve yağlı sütü buzdolabında soğumasını bekleyin,
 • Ufak bir miktar süte bir tutam pamuğu bandırın,
 • Pamuğu kapalı gözlerinizin üzerinde 10-15 dakika bekletin,
 • Bu işlemi sabah bir, akşam bir olmak üzere iki kere yapın.

Göz kaşıntısına çare olacak diğer doğal yöntemler!

Çözümlerimiz bitmedi. Zaten bu yazıyı okuduktan sonra göz kaşıntısı ile hemen hemen bilmediğiniz kalmayacak diyebiliriz. 🙂 Bu tür bilgiler vermekten gurur duyuyoruz ve güzel geri dönüşler yapan sizlere daima bilgilendirmek için yerimizde duramıyoruz. Şimdi; saymış olduğumuz bu çözümlerin yanı sıra, sizlerden gelen bazı soruları da yanıtlamak istedik. Göz kaşıntısına, kızarıklara ve diğer semptomlara iyi gelip gelmediğini merak ettiğiniz doğal yöntemlere.

Bunların başında limon ve çay geliyor. Ekstra olarak ta doğal olmasa da damla hakkında bilgi vermek istedik ki aklınızda soru işaretleri kalmasın. Ülkemizde de göz sağlığıyla ilgili projeler devam etmekte ve gözlerinizin hassaslığının ve öneminin farkında olunduğu gün güne artmaktadır. Bu vesile ile sizler için en popüler soruları araştırdık ve yanıtladık. Buyurun;

Göz kaşıntısına limon iyi gelir mi?

Limonlar bilindiği üzere flavonoid hesperetin ve yüklü miktarda C vitamini içerir. Bu bileşiklerin her ikisi de antihistaminik özelliklere sahiptir ve antihistaminik özellikler, alerjik reaksiyonun önlenmesine ciddi derecede yardımcı olabilir.

Bu noktada dikkat etmeniz gereken durumun, limonu suyunu gözlerinize direkt olarak uygulamak yerine içmeniz gerektiğidir. Çünkü limonlar, bilindiği üzere sitrik asit içerir ve limon suyunu doğrudan gözünüze uygulamanız durumunda yanma, batma, kızarıklık ve genel tahrişe neden olabilir. Bu nedenle gözlere uygulamak yerine içmenizi öneriyoruz.

Limon ayrıca cildinizin kalitesini de arttıracaktır. Limonlarda bulunan yüksek C vitamini, cilt kırışıklığını azaltmaya inanılmaz derecede yardımcı olabilir. Amerikan Klinik Beslenme Derneği’nde yayınlanan bir çalışmada da belirtildiği gibi, daha fazla C vitamini tüketen kişilerin, daha az buruşuk ve çoğumuzun sevmediği kuru cilt riski taşıdığı sonucuna varılmıştır.

Suyun ise cildi nasıl geliştirdiği hep bir tartışma konusu olmuştur ancak cildiniz nemi kaybederse, kuru ve kırışmaya eğilimli olduğu kesindir. Nemlendiriciyi cilde uygularken veya daha fazla su içmek iyi olmasa da UW Health,  cildinizin nemlendirilmesini ve toksinlerin de temizlenmesi için faydalı olacak günde en az sekiz bardak su içmenizi tavsiye eder.

Göz kaşıntısına çay iyi gelir mi?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere; göz kaşıntısına tabii ki de çay iyi gelmektedir. Papatya çayı bu durum için harika bir yöntem olacaktır. ( Ülkemizdeki çayın kalitesini de ayrıca belirtelim. )Çok tüketilen papatya çayının yanı sıra, yeşil çay da göz kaşıntınıza, şişliğe, ağrılara, sulanmasına ve daha bir çok şeye iyi gelecek özelliklere sahiptir. Yeşil çayı gözlerimize uygulayacağımız yöntem de papatya çayı için uyguladığımız yöntemin hemen hemen aynısı diyebiliriz.

 • Bunun için yapmanız gerekenler yine oldukça basittir;
 • Tek kullanımlık yeşil çaylardan bir tanesini 5 dakika sıcak suda demlemeye bırakın,
 • Ardından çay poşetini çıkarıp soğumasını bekleyin,
 • Bulacağınız bir pamuk parçasıyla soğumuş olan yeşil çayımızı gözlerinize 5 ve 10 dakika arası uygulayın
 • Yapmış olduğunuz bu işlemi günde 3 ya da 4 defa tekrar edin

Doğanın güzelliği sizlere bir çok seçenek sunuyor değil mi? Zaten ilaçlar da bu tür doğal malzemelerden yapıldığı için bunları uygulayabilmeniz çok basit bir hale geliyor. Tabii ki de vücudunuzun reaksiyonlarını tahmin etmenin zor olacağından doktorunuza da danışmanızda fayda olacaktır.

Göz kaşıntısına damla iyi gelir mi?

En çok merak edilenlerden biri de göz kaşıntısı için damladır. Damlaların da doğal bitkilerden elde edilen sıvıların karışımları olduğunu söyleyebiliriz. Yapay gözyaşı damlacıkları bunun için ideal olanlardır ve kullanımı, ilaç kullanmayı gerektirmeden göz alerjilerinin tedavi edilmesinde başka bir etkili yolu olabilir.

Bu damlalar eczanelerde bulunur ve gözlerinizi yağlamaya yarar. Yapay gözyaşı damlaları, ayrıca polen veya hayvan kılıcı gibi gözlerde bulunabilecek alerjenleri de temizleyecektir ve buzdolabında saklandığında ve soğuk olduklarında uygulanması daha yararlı olacak ve gözlere uygulandığında hemen bir dekonjestan etkiye neden olacak ve bunun neticesinde yatıştırıcı da olacaktır.

İlaç şekilde olan göz damlaları ise; reçete formlarında yapılan tedavilerde göz alerjisiyle ilişkili olan kaşıntılı gözlerin tedavisi için kullanılır. Antihistamin-dekonjestan göz damlalarının (Opcon-A, Naphcon-A ve birçok Visine ürünleri gibi) uzun süreli kullanımından kaçınılmasına rağmen, gözleriniz için etkili olacaktır. ( Özellikle ketotifen ). Tabii ki de bunun için doktorunuza danışman gerektiğini de biliyorsunuzdur.

İçerisinde kimyasal maddeler bulunan damlaların yanı sıra doğal olarak damlaların da yan etkileri olabileceğini ve gözlerinizde alerji olma durumunda ise daha da fazla tetikleyebileceğini unutmayın. Vücudunuzu en iyi sizler tanırsınız ancak bu durumu uzman hekimler doğrultusunda da daha bilinçli bir hale getirebilirsiniz.

Sağ ve sol gözünüzün sağlığı için diğer faydalı bilgiler!

Sağ ve sol göz diyoruz çünkü, yapılan araştırmalar sonucunda bir çok kişinin sadece sağ ya da sol göz için sorular sorduğunu fark ettik. Aslında bu tür yaşanan durumlar her iki göz için önemli rol oynamakta ve her iki göz için de yapılması gerekenler olmaktadır. Sanılanın aksine, tek gözümüzden ziyade iki gözümüzün de sağlığının önemli olduğunu da eklemek isteriz ve sizlere ayrıca gözleriniz için faydalı olacak şu bilgileri de iletelim;

 • Kaşınmayı bırakın. Tabii böyle bir durumda kaşınmayı bırakmanız zor olacaktır. 🙂 Göz kaşıntısından yakınanların, kaşındıkça geçtiği hissi üzerine kaşımalara devam ettiği bir gerçek. Ancak gözünüzü kaşıdıkça tahrişi, kızarıklığı ve bir çok şeye sebebiyet verecek olan rahatsızlıklara da yol açmış olduğunuzu unutmayın. Yukarıda belirtmiş olduğumuz yöntemleri uyguladıkça kaşıntınızın azaldığını hissedecek ve rahatlayacaksınızdır. O vakit; her şeyden önce bu davranışınızdan hemen vazgeçemeseniz bile yavaş yavaş arınmayı düşünmenizde fayda olacaktır.
 • Yüzünü yıkayın. Her sabah kalktığımızda yüzümüzü yıkayarak güne başladığımız bir gerçek. Ancak gün içerisinde de yüzümüzü yıkamamız gerektiğini unutmamak lazım. Çünkü Yüzünüzü yıkamak kaşıntılı, şişmiş gözlerle savaşmak için yapmanız gereken ilk şeylerden biri olacaktır. Bu yıkama aynı zamanda cildinize ve kirpiklerinize yapışan alerjenleri temizlemenize de yardımcı olabilir.
 • Gözlerini durulayın. Biraz zor bir durum olsa da gözlerinizi, yüzünüzü yıkadığınız sırada az miktarda su ile durulayabilirsiniz ve bu genellikle yararlı olacaktır. Yukarıda belirttiğimiz alerjenleri gözünüzün içinden ayrıştıracak ve onları temizlemenize yardımcı olacaktır.
 • Temiz havalı ortamlarda kalın. Hava koşulları gözlerimizdeki alerji için önemli rollerden biridir. Çünkü özellikle ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde havada çok sayıda polen bulunmaktadır ve alerjenlere sürekli maruz kalma dönemine girmiş olabiliriz. Bu vesile ile gözlerinizdeki şişlikleri, kaşınmaları ve kızarıklıkları engelleyebilirsiniz. Açık havalarda ve alerjenlerin yüksek olduğu günlerde, içeride kalmaya özen gösterin ve daha az alerjenin havaların olduğu ortamları tercih edin.

Tebrikler! Artık göz kaşıntısı ve diğer konular hakkında gayet faydalı bilgiler edinmiş oldunuz. Bu gibi yazılarımızın eğitici ve öğretici olmasını dilememizin yanı sıra, internette yer alan bilgi kirliliğinin de önüne geçmek için can attığımızı bilmenizi isteriz! Çünkü son zamanlarda; araştırılan bir çok kusurun sonucunda kanser olma ihtimalinizin sizleri dehşete düşürdüğü ve bu ihtimaller sonrasında internette yer alan yazıların bir çok kaynaklardan ciddi anlamda sizleri zora soktuğunun da farkındayız.

Bilinçlenmek ve bu gibi çalışmaların devam etmesi adına, umuyoruz ki yazımızı beğenir, paylaşır ve bu güzel çalışmalar için birer farkındalık yaratabilirsiniz.

Tekrardan geçmişler olsun!

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.