Güneş enerjisini kullanmak için 5 büyük neden!

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Çok basit bir şekilde, “Güneş enerjisi”, güneşten elde edilen enerjidir. Güneşimiz bol miktarda enerji kaynağıdır; ısı ve ışık verir. Güneş, geçmişin çeşitli kültürleri tarafından ve hatta bugün hala mevcut olan birkaç kültür tarafından da saygı görmüştür. Eski Mısırlılar güneşe bir Tanrı olarak bile tapıyorlardı.

Tüm söylenen ve yapılanlar, yanlış bir saygı değildi; Güneş kesinlikle en az birkaç nesil için bol ve sınırsız bir güç kaynağı; Güneş enerjisini kullanmanın yararları ise çok.

Bedava

Her sabah, gün doğarken, güneş tarafından salınan güneş enerjisi, ışık veren ve ısı yaymaya yardımcı olan atmosferinizden süzülür. Bu milyonlarca yıldır gerçekleşiyor, ancak son zamanlarda neredeyse sonsuz güç kaynağından yararlanmaya başlıyoruz.

Geçmişte Yunanlılar ve Mısırlılar, güneşin gücünü, ışımasını yoğunlaştırarak istedikleri her şeyi ısıtmak için kullandılar.

Kirletici değil

Güneşten gelen enerji temizdir ve herhangi bir kirletici içermez; Günümüzde, enerji kaynakları, petrol ve organik yakıtlar gibi şeyler artıklarını geride bırakmakta ve çoğu zaman enerji üretmek için kullanıldığında zararlı gazlar bırakmaktadır.

Son derece güvenilir

Güneş şu anda yaklaşık dört buçuk milyar yıldır yanıyor ve gelecek dört ila beş milyar yıl boyunca yanacak gibi görünüyor. Bu kesinlikle yaşam süremizden ve kesinlikle geleceğin birkaç neslinden daha fazla. Her sabah ortaya çıkarken ve dünyanın başka bir bölümünü yakarken akşam için kayboluyor.

Güneşin parlak bir şekilde parladığını varsayarsak, dünyanın hangi kısmına bağlı olursanız olun, güneş enerjisini, depolamak ya da enerjisini farklı bir şekilde kullanmak için kullanabilirsiniz.

Sınırsız

Güneşten ne kadar enerji kullanabileceğimiz konusunda bir kısıtlama yoktur. Görünüşe göre, başarılı bir şekilde harcanan her birkaç dakikada bir güneşten gelen enerji miktarı, Amerika Birleşik Devletleri’nin tamamına bir yıl boyunca yetebilir. Sadece güneşin muazzam enerjisini kullanabilseydik, tüm dünyanın enerji sorunlarını çözebilirdik.

Neden?

Hiç kimse neden bunun hakkında daha önce düşünmediğini merak etti mi? Nasıl olur da etrafta çok fazla enerji var ve onu nasıl verimli bir şekilde kullanabiliriz diye? Güneş enerjisinin büyük bir kısmı tamamen fark edilmeden geçiyor.

Bu harika güç rezervinin genellikle boşa harcanmasının nedenlerinden biri, aslında aldığımız güneş ışığının, onu kullanmaya çalışırsak, yeterli ölçüde katkıda bulunabilmek için, yeryüzünde zayıf bir şekilde dağıtıldığı gerçeğidir.

Güneşin gücünü kullanabilmemiz için, güneş enerjisini manipüle edebilmek, odaklayabilmek ve depolayabilmemiz gerekir. Bu basit görünmekle birlikte, kolay söylenebilir; Şimdiye kadar güneş enerjisini toplayan kısmen başarılı araçlar geliştirildi.

Yansıma Yöntemi

Yansıma yöntemi, güneş ışınlarının tek bir veya bir ayna seti aracılığıyla bir nokta üzerine yoğunlaşmasına ve daha sonra ihtiyaç duyulması için üretilen konsantre ısı enerjisinden yararlanılmasına dayanır. Güneş ışınlarını yakalamak ve onları tek bir noktaya odaklamak için bir çanak anten gibi bir parabolik ayna kullanılabilir.

Işıma Yöntemi

Güneş enerjili su ısıtıcılarının arkasındaki prensip budur. İki kat cam arasına sıkıştırılmış siyah borular, iç kısımlarında ise güneş ışınları sayesinde ısıtılan su bulunmakta.

Solar Paneller

Daha yeni bir buluş olan ‘güneş pili’, güneş ışınları çarptığı zaman, elektronlarını kendi yörüngesinden koparmıştır. Ve böylece elektronlarla doldurulması gereken bir boşluk yaratmış olan işlenmiş silikon kristallerinden oluşmaktadır. Elektronların dengesizliği dolayısıyla hemen kullanılabilen veya tekrar şarj edilebilir bir bataryada saklanabilen bir akım akışı oluşturur.

Bizi ne engelliyor?

Güneş enerjisi kullanımının belirgin yararlarına rağmen, dünya çapında çok az güneş enerjisi santrali olması en talihsiz durumdur. Ne yazık ki, günümüzün teknoloji seviyesiyle, maliyet ve güvenilirlik, güneş enerjisinin toplu kullanımında hala engel olan iki temel faktör.

Teknolojik sınırlamalar, günümüzde yaratılan en verimli güneş pillerinin, büyük yüzey alanlarını işgal etmeksizin ticari açıdan uygun güç üretme kapasitesine sahip olmadıklarını dikte etmekte. Dahası, henüz pratik olmayan güneş pilleri üzerine dayanmak, eğer bulutlu bir gün olsaydı, üretilen elektrik miktarını azaltabilirdi ve bu enerjiye tamamen bağımlı olan insanlar için felaket olurdu.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.