Hamilelikte gaz problemine ne iyi gelir? 3 Temel tavsiye!

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Bu rahatsız edici ve bazen de acı veren gaz, genellikle kabızlıktan kaynaklanır ve hamileliğiniz ilerledikçe daha da kötüleşebilir. Neyse ki, gazla mücadele etmek için yapabileceğiniz çeşitli şeyler de var. Bu yaşam tarzı değişikliklerinde ne kadar tutarlı olursanız, o denli sağlıklı sonuçlar elde edersiniz.

Su hamilelikte gazı hafifletir mi? 

Hamilelikte gaz sıkışmasını hafifletmek için su en iyi öneridir. Her gün sekiz 8 ila 10 bardak hedefleyin, ancak hesaplama yaparken diğer sıvıları da sayın. Buradaki diğer bir kaynağa göre de hamilikte günlük sıvı tüketim miktarın ortalama 2.3 litre olması gerektiğini öneriyor. Eğer gazınız ağrıya veya aşırı şişmeye neden oluyorsa, bağırsak sendromundan (IBS) muzdarip olabilirsiniz; bu durumda, içtiğiniz herhangi bir meyve sularında; FODMAP adı verilen, gaz yapan ve şişirten şekerlerin düşük olduğundan emin olun. Kızılcık, üzüm, ananas ve portakal suyu düşük FODMAP içerirler ve bu konuda değerlendirebileceğiniz alternatif sıvılar olabilir.

Hamilelikte gazı engellemek için harekete Geçin!

Fiziksel aktivite ve egzersizleri günlük rutininizin bir parçası haline getirin. Eğer bir spor salonuna gidemiyorsanız bu ufak egzersizlerinize yürüyüşleri ekleyin. Günlük en az 30 dakika gibi bir zamanlama ile yürüyüşlere çıkarsanız iyi gelecektir. Fiziksel ve duygusal olarak uyum sağlamanız bir yana, aynı zamanda kabızlığı önlemeye ve sindirimi hızlandırmaya da yardımcı olacaktır. Tabii ki de; hamilelik sırasında herhangi bir egzersiz hareketine başlamadan önce doğum uzmanınıza danışmanız önemlidir.

Gebelikte gaz sıkışmasına iyi gelen lifli gıdalara yüklenin!

Kısa vadede gazı daha kötü durumlara getiren gıdalar aslında kabızlığın kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Lifli gıdaların bağırsaklara su getirmesi sonucunda dışkıyı yumuşatması ve daha da kolay geçmesine izin vermesi bu tür sıkıntıların da hafiflemesini ve bağırsaklarda oluşacak olan gaz sıkışmalarındaki problemlere de iyi geleceği yönünde araştırmalar da vardır. Bu tür gıdalar; kuru erik, incir, muz gibi meyvelerin yanı sıra yulaf ve keten gibi tam tahıllı gıdalar da iyi lif takviyeleridir.

Gaz her zaman gülünecek bir şey değildir. Daha ciddi bir şey olmadığından emin olmak için, 30 dakikadan uzun bir süredir devam eden şiddetli ağrılarınız varsa veya bir haftadan uzun bir süredir kabızlığınız varsa hemen tıbbi yardım alın.

Geçmişler olsun.

Reactions

2
0
20
2
1
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.