İşimde sürekli hata yapıyorum! İşte hata yapmamak için ne yapmalı?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Gündelik hayatımızın yoğun ve stresli dönemlerinde ve özellikle iş yerlerinde sürekli hata yaptığımızı fark ettiğimiz anları çokça yaşıyor olabiliriz. Şimdi derin bir nefes alın ve bu gibi durumlarda aynı hataları yapmamak için sizlere sunacağımız bu altın önerileri önerileri dikkatlice okuyun.

 

 

“Peki ne yapmalı?” Der demez çalışma masamızı temizlemekten başlıyoruz!

İşinizden sizi uzaklaştırabilecek her türlü faaliyetten ve objeden kaçının. Bunlar; çalışma masanızda bulunan eşyalardan, dikkatinizi dağıtan diğer şeylere kadar bir çok şey olabilir. Çalışma masanızda dikkatinizi dağıtacak herhangi bir şey kalmadıysa, çalışmalarınıza küçük ve kolay işlerle başlamayı deneyin ve zahmetli olanları sona saklayın. Böylelikle erkenden yorulmamış ve kolay işleri daha dikkatli ve eksiksiz bitirmeye odaklanacaksınız. Eğer bu şekilde de aynı hataları yapmaya devam ediyorsanız tam tersini deneyin. Böylelikle sürekli kafanızda büyüttüğünüz o zahmetli işten kurtulmanın dayanılmaz hazzıyla diğer işlerinizi kolaylıkla ve hatasız yapabileceksiniz.

 

 

Aynı hatayı yapmamak için Facebook, Twitter ve Instagram’dan mesai zamanlarında uzaklaşıyoruz!

İş yerinizde Facebook, Twitter ya da Instagram gibi dikkatinizi dağıtacak, daha doğrusu aklınızın kalabileceği her türlü platformdan da gün içerisinde ( Molalar hariç. ) uzak durmaya çalışın. Kafanıza takılacak herhangi bir mesaj ya da gelen arama sonucu; işe olan konsantrasyonunuzda etkilenmeler gerçekleşebilir ve hatta aynı hatayı yapmaya devam etmenize neden olabilir. Sadece bununla da kalmayacak; kız ya da erkek arkadaşınızın herhangi bir postundan negatif ya da pozitif bir şekilde etkilenebilir ve bunun sonucunda yoğun düşüncede olan siz, işlerinize adaptasyonunuzu kaçırabilirsiniz.

 

 

İşte hata yapmak, yoğun çalışmanın nedeni olabilir. Makul molalar verme zamanı!

Eğer çok fazla da çalışıyorsanız, beyninize zarar vermiş oluyor ve beyninizin doğru şekilde çalışmamasına neden olarak daha fazla hata yapmanıza zemin hazırlıyor olabilirsiniz. https://hbr.org/2009/10/dont-overwork-your-brain Harvard Business Review’de yayınlanan bir makaleye göre de; ingiliz memurlar arasında uzun vaadeli yapılan bir araştırmada, aşırı çalışma sonucu bellek ve düşünme becerilerinde düşüş gözlemlendiği belirtilmiş. Yoğun çalıştığınız zamanlarda en azından her 2 saatte bir 10’ar dakikalık molalarla kendinizi şımartmaktan kaçınmayın. Özellikle öğle aralarında yürüyüş yapabiliyorsanız bu harika olacaktır. Yürüyüş sırasında alacağınız oksjiden de cabası!

 

 

Hata yapan insan ne yapmalı? Soru sorarak hatanın nedenini öğrenmeli?

Evet, bu tür konularda çok hata yapılıyorsa mutlaka ama mutlaka, müdürünüze ya da işiniz ile ilgili yardım alabileceğiniz bir iş arkadaşına danışın. Hataları tekrar etmemenin en önemli yollarından biri de nedenlerini araştırıp, küçük-küçük dersler çıkarmaktır. Bu konuların üzerine cesaretinizi toplayıp, çekinecek herhangi bir şey olmadığını, aksine işe olan bağlılığınızı gösterecek sorularla sıkı tutunun ve hataları bir kenara fırlatmaya, şüphelerinizden uzaklaşmaya hazır olun.

 

 

Hata yapamak için harika bir “Yapılacaklar Listesi” oluşturun!

Dünya genelinde To-do list ya da checklist diye tabir edilen yöntem gerçekten temiz bir iş hayatınıza neden oluyor. Yapacağınız işlere, detaylı bir şekilde oynadığınız bir oyun gibi baktığınızda bu listedekileri yapılması gereken görevler olarak düşünebilirsiniz. Hatta bu yapılacaklar listeleri için  güzel uygulamalar bile var. Tavsiye etmemiz gerekirse de; iDoneThis ve Wunderlist uygulamaları bunlar arasında işinizi görecek nitelikte olanlardır.

 

 

Görevinizi iyi tanıyın ve yapılması gerekenleri gözden geçirin!

Tam olarak mesleğinizle ilgili yapılması gerekenleri bir yere ayrıca not alabilir ve günlük, hatta haftalık programlar yapabilirsiniz. Böylelikle iş planınız ile ilgili aklınıza takılacak herhangi bir soru olmayacak. İş yerlerinde oluşan dalgınlıkların çoğu, sonraki zamanlarda yapılacak işlerin belirsizliği olabilir. Mümkün olduğu kadar yapacaklarınızı netleştirip işe daha keskin gözlerle ve yarınızı hesaplayarak başlamaya dikkat edin.

 

 

Yaptıklarınızı gözden geçirmeyi unutmayın!

Son olarak yaptığınız çalışmaları ilgili kişilere ya da makamlara sunmadan önce güzelce bir gözden geçirin. Yapılan hataların büyük bir oranı sağlama alınmadan teslim edilen işlerden kaynaklandığını hatırlayın. Matematik gibi keskin sonuçlarda bile sağlamanın ne kadar önemli olduğunu unutmayın ve yaptığınız işleri tekrar kontrol edip içinizi rahatlattıktan sonra teslim edin.

Söylediğimiz bu önerileri gün içerisinde hatırlayıp uygulamaya başladığınız takdirde işe olan dikkatinizin arttığını ve daha çok keyif aldığınızı fark edeceksiniz.

Reactions

0
0
0
3
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.