Kazalara, gecikmelere ve hatta benzine son noktayı koyan elektrikli yollar denenmeye başladı!

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Dünyadaki ilk elektrikli yol aslında trafikte araba sürerken arabayı şarj ediyor. NCC Infra CEO’su Hans Sall şöyle anlatıyor: “Yolun içine gömülmüş bir ray var. Bu ray ise iki parçadan oluşmakta. Duvar prizi ile aynı şekilde çalışıyor. Aynı prensip fakat sadece iki tane priz deliği yerine iki uzun parça var. Ray ise yolun kenarından beslenmekte. Şu anda sadece 1.5 km uzanırken, İsveç’in geri kalanına yaymak için planlar var. Hans diyor ki: “Bu teknoloji, yoldan beslenebileceği için de kendi başına, her türlü araç, kamyon, otobüs ve binek otomobiller için çalışıyor.”

 

 

‘Menzil Anksiyetesi’, insanların elektrikli arabalar için sahip oldukları temel kaygılardan ve elektrikli araç akülerinin şarj olma saatlerinden korkması. Bu yüzden yöntem başlı başına bir oyun değiştirici olabilir.

Hans ekliyor: “İnsanlar daha uzun mesafeler için gitmek istiyorlarsa, elektrikli arabaya güvenmiyorlar çünkü o zaman bu anksiyeteye sahiplerdi. Eğer elektrikli yollarınız varsa, o zaman bu menzil anksiyetesinden de kurtulabilirsiniz, çünkü yol dinamik olarak şarj ediyor”.

 

 

İsveç, 2030 yılına kadar fosil yakıttan arınmayı planlıyor ve bu da ulaşım kirliliğinde %70 azalma anlamına geliyor. Hans diyor ki: “İsveç dışında, Norveç ve birkaç başka ülkede, ‘fosil yakıtsız bir ulaştırma sektörüne sahip olmak istiyoruz’ diyen hükümetlerin sayısı giderek artıyor. Elektrik yolları haricinde bunu büyük çapta yapabilen birkaç başka çözüm daha var.  Er ya da geç bu tür çözümlere bakmak zorunda olduğunuz sonucuna varıyoruz”.

Daha temiz bir gezegene giden yol hemen köşede olabilir.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.