Kediler patilerini neden yere sürter? Anlamı nedir?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Kedi patileri, arkadaşlarımızın iletişim kurmasına, tırmanmasına, koşmasına, serin kalmasına ve hayatta kalma şanslarını artırmasına yardımcı olur. Kedi patileri inanılmazdır. Kedinizin patilerini, özellikle ön olanları inceleyerek birkaç dakika geçirin. Renkli ve sevimli olmanın yanı sıra, çok yönlü ve hayatta kalma ihtimali gibi ciddi işlere sahipler. İletişim sistemleri, çevresel sensörler, av ve tımar araçları olarak işlev görürler. Aynı zamanda şok emici görevi görürler ve vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olurlar.

Kedinizin baskın bir ön patisi olabileceğini biliyor muydunuz? Her ne kadar çalışmalar, sağlak, solak veya iki yönlü kedilerin yüzdeleri farklı olsa da, hepsi kedilerin pati tercihleri olduğunu kabul etmekteler, özellikle zorlu görevleri gerçekleştirirken. Ayrıca sessizce yürüdüklerinden, koştukları zaman hızlarını arttırarak ve adımlarını uzatarak başarılı bir avlanma şansına sahip olurlar. Kediler de daha sessizdir ve avın onları algılamasını zorlaştırır.

Bir diğer yandan, kediler patilerinin altından terler. Bu soğutma sistemi, kedilerin sıcak günlerde aşırı ısınmasını önlemeye yardımcı olur. Korkmuş ve stresli kediler de patilerinin dibinden terlerler. Bir dahaki sefere kedinizi veterinere götürdüğünüzde, muayene masasında küçük ayak izlerini izleyin. Büyük olasılıkla iyi vakit geçirmiyordur.

Tabi kedi patileri inanılmaz derecede esnektir. Bükülme ve döndürme yeteneği, kedilerin tırmanmasına ve avlanmasına yardımcı olur. Kedilerin ağaçlara tırmanma konusunda çok usta olmasının nedenlerinden biri, patilerini dallara batırmak için ön patileri içe doğru dönecek şekilde tasarlanmış olmasıdır. Bu onların istikrar sağlamasının yanı sıra dalları etrafa doğru çekmelerine yardımcı olur. Patileri ağaçları tırmanmak için kullanışlı olsa da, inişe yardımcı olamayabilir. Ayrıca, ön bacaklar ve pençeleri daha kaslı sırt bacaklarından daha zayıftır. Bu yüzden kediler bazen ağaçlara takılıp kalırlar.

Çoğu kedinin patilerini sürtmesinin bir sebebi vardır. Küçük patileri çok hassastır. Yüksek konsantrasyonda sinir reseptörleri içerirler, bu da onlarda avlanmaya ve dengeyi korumaya yardımcı olan, hassas ayarlanmış duyusal organlar oluşturur. Bu reseptörler nedeniyle, kediler patileri aracılığıyla doku, basınç ve olası titreşimleri hissederek, avlarının canlılığını ve yakınlıklarını değerlendirmelerine yardımcı olur.

Hassasiyet bir bedelle gelir. Patileri, kedileri bazı çevresel hasara karşı korumak için yeterince güçlü olmasına rağmen, sıcaklık, basınç ve ağrıya karşı çok hassastırlar. Yumuşak patiler izole olmadığından, sıcak kaldırımlar, donuk kaldırımlar ve düzensiz yüzeyler nedeniyle ciddi şekilde yaralanabilir. Ayrıca kendi kokularını bırakmak ve bulunduğu bölgeyi işaretlemek isteyebilirler. Patilerinin altı kaşındığında veya temizlemek istediklerinden yere sürtebilirler

 

Reactions

0
0
0
1
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.