Kişisel güveninizi ve motivasyonunuzu güçlendirmenin yolları!

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

“Yapmalıyım” demeyi bırakın

Yapmanız gerekenleri düşünerek kendinizi suçlu hissetmeyin. Eğer geçmişte bir şey varsa, geçmişte kalmasına izin ver’. Bunun üzerine düşünmek durumunuzu iyileştirmeyecektir. Her şey için “yapmalıyım” yerine “yapabilirim” kelimesini kullanmayı deneyin. Bu sayede, eylemleriniz seçimleriniz haline gelir ve siz karar vermeye yetkin olursunuz. Mesela, “Çimleri biçmeliyim”, “Çimleri biçebilirim” hanile gelir ki bu daha olumlu bir ifadedir. Görevlerinizin sizin üzerinizde güç sağlamasına izin vermek yerine, zamanınızı nasıl harcayacağınızı aktif olarak seçerek kendinize güç katın.

Kendinize odaklanmayın

Eğer ortamda stresli bir durumdaysanız, diğer kişinin nasıl hissetmesi gerektiğini düşünün. Diğer kişiyi rahat hissettirmek yolunu seçin. Kendinize küçük görevler koyun. Sadece bir görev yapmak bile kendinizi daha iyi hissettirecek.

Yalnız ve endişeli hissediyorsanız, birkaç derin nefes alın. O anki zihninizden kurtulmak için meditasyondan dikkat dağıtmaya kadar çeşitli teknikleri deneyebilirsiniz.

Gerçekçi hedefler belirleyin

Hedef belirlemek, özgüveninizi arttırmanıza yardımcı olacaktır. Ulaşılabilen hedefler belirlemek isteyebilirsiniz. Ölçmek için zor olan bir şey yerine ölçebileceğiniz bir şey seçin, böylece bu şekilde ilerlemenizi planlamanız için bir yolunuz olacaktır. Örneğin, “Victoria dönemi hakkında uzman olacağım” demek yerine, kendinizi Jane Austen’in tüm eserlerini okuma görevini atayabilir veya yerel üniversitede bir derse kayıt olabilirsiniz. İlerlemenizi kaydedin. Nasıl yaptığınızı takip etmek, kendiniz hakkında olumlu hissetmenize izin verecek.

Kendinizi pozitiflerle çevirin

Hayatınızda sizi aşağı çeken şeyler veya yerler varsa, onlardan kaçının. Hayatınızda sürekli olumsuz olan insanlar varsa, bu insanlarla olan arkadaşlığınızı yeniden gözden geçirme zamanı olabilir. Kendinizi iyimser ve şefkatli insanlarla, sizlere saygı duyan ve kim olduğunuz için size değer veren insanlarla kuşatmak istiyorsunuz elbette. Çevrenizdeki destekleyici bir insan ağı olduğunu bildiğiniz zaman kendinize güvenmek daha kolaydır.

Kritik olmayı bırakın

Kendinizi eleştirmeyi ve başkalarıyla karşılaştırmayı bırakın. Her zaman bir başkasının daha iyi olduğu bir şey bulacaksınız. Siz bir bireysiniz, ve başkasının aksine, bu karşılaştırmalar tartışılır. Sürekli kendinizi eleştirmek aynı zamanda da kedere dönüşebilir: Kendinizi daha iyi hissetmek için diğer insanlardaki kusurlara dikkat çekebilirsiniz. Olumlu özelliklerinize ve diğer kişilerin olumlu özelliklerine odaklanmak, özgüven kazanmanıza mutlaka yardımcı olacaktır.

İhtiyacınız olan zamanı kullanın

Kendinize biraz zaman ayırın. Belki tırnaklarınızı boyamak ya da ayakkabılarınızı parlatmak sizi daha fazla güçlenmiş hissettirecek. Genellikle gözden kaçan küçük şeyleri yapmak için zaman ayırın. Bu sefer harcadığınız zaman güven kazanmanıza yardımcı olabilir.

Zaman ayırmaya değdiğini öğrenebilmek önemli. Kendinizle ilgilenene kadar asla başka bir kişiye yeterince ilgi sağlayamayabilirsiniz, bu yüzden gevşemek ve rahatlamak için zaman ayırın.

Olumlu düşünün

Kendinizi olumsuz ya da eleştirel düşünceleri düşünürken bulursanız, “iptal et” ya da “sil” seçeneğini düşünün. Zihniniz bir bilgisayar gibidir ve bu olumsuz düşünce kalıplarını uygulama ile silebilirsiniz. Daha sonra, bu olumsuz düşünceyi sildikçe ve sildikten sonra, pozitif olanla değiştirin. “Bacaklarım çok şişman” derken, “iptal et” deyin ve “Her gün uyluklarım her geçen gün daha da büyüyor” ya da “Bedenimi tıpkı benim olduğum gibi seviyorum.” Bu güzel şeyleri kendinize söylemeyi deneyin.

Bir kağıda en iyi özelliklerinizi, yeteneklerinizi ve becerilerinizi yazın. Sonra kendini ne kadar güzel hissettiğini hatırlamak için bu kağıda geri dönebilirsin. Her gün için minnettar olduğunuz beş veya on şeyi de yazabilirsiniz. Ne kadar şanslı olduğumuzun bilincindeyiz, çünkü özgüven için gerekli olan pozitifliği çevrelememize yardımcı olur.

Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak ve kendinize güven duyma konusunda olumlu düşünmenize yardımcı olmak için görselleştirmeyi deneyin.

Kendinizi yeniden programlayın

Sizi sınırlayan bazı inançlara sahip olabilirsiniz. Bu olumsuz düşünceleri almanın ve onları bir önceki noktada belirtildiği gibi pozitif olarak değiştirmenin zamanı geldi. Yeniden düşünmeniz gereken bazı düşünceler (tam olarak!): “Bunu yapamam,” “Kolayca korkuyorum”, “Benden hoşlanmıyorlar”.

Kendine güvenen insanların bile bazen sersemleştiğini unutmayın. Ara sıra anksiyete dönemleri tamamen doğaldır.

Gülümseyin

Kendinizden emin olmanın nasıl bir şey olduğunu bilmiyorsanız, o zaman kendinize güveniyormuş gibi davranın. Gülümseyin. Sadece gülümseme hareketi bile, endorfinleri beyninize salıverecek ve sonunda sizi mutlu edecektir. Kendinden emin davranmak, güveninizi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Unutmayın,  daha da iyi olabilmek size bağlı. Kendinize olan güveninizi kazanmaya başlayın, böylece hak ettiğiniz yaşam tarzına öncülük etmeye başlayabilirsiniz.

 

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.