Kulak ağrısına, iltihaba ve tıkanıklığına evde bitkisel ve doğal çözümler!

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Kulak ağrıları zaman zaman keskin, delici ve çok rahatsız edici olabilir. Ağrıları ya da çınlamaları bu evrelerde sinir bozucu olsa da, çoğu zaman tehlikeli de olabilir. Kulak ağrıları, her yaş grubunda ortaya çıkabilir ve bunun arkasında bir çok faktöre de bağlı olabilir. Genel nedenler başlıca saymamız gerekirse; kulak ve sinüs enfeksiyonları, kaviteler, kulak zarında delik, kulak kiri, bademcik iltihabı ve orta kulakta sıvı birikmesinden meydana gelebilir.

Küçük çocuklarda ise, yetişkinlerden daha sık görülebilen soğuk algınlığı; burun geçişindeki tıkanıklığa ve kulağın iç kısmında fiziksel hasara neden olabilir ve kulakta ağrılara yol açar. Kulak ağrılarındaki enfeksiyonlar, genelde vücudumuzun koruma sistemi tarafından bir kaç gün içerisinde kendiliğinden geçebilir. Televizyonlarda da sık sık görebileceğiniz üzere; kulak ağrıları için genelde tüketilen antibiyotikten de uzak durmalı ve kullanılması gerekiyorsa da doktor gözetiminde uygulanması önerilir.

Ayrıca yaşanan bu kulak ağrıları vücudumuzda gerçekleşen bazı durumların normal olmadığının da habercisi olabilir. Bu nedenle sorunun nedenini bulmak ya da uygun bir çare tedavi yöntemi için uzman bir doktora görünmekte fayda olacaktır. Tüm bunların yanı sıra, doğal ilaçlar ile de evde basit kulak ağrılarınızı giderebileceğiniz ve bakımını daha da dikkatli yapabileceğiniz yöntemler mevcuttur. Çoğu evde yer alan malzemelerle sizlere, kulaklarınızda yaşadığınız bu durumlar için önerilerde bulunmak istedik.

Kulak ağrısı nasıl geçer? evde çözüm yolları!

Öncelikle yaşadığınız bu kulak ağrılarından kurtulmak için evde rahatça bulabileceğiniz zeytin yağından bahsedelim. Doğrudan bilimsel bir kanıt bulunmamasına rağmen, 2001 yılında yayınlanan bir makalede, natikropatik kökenli bir kulak damlası formülasyonu olan Otikon, anestezik kulak damlaları kadar etkili olduğu ve AOM ile ilişkili kulak ağrılarının tedavisi için uygun olduğu gözlemlenmiştir.

Kulak ağrısına iyi gelen ve bitkisel çözümler bulabileceğiniz ayrı bir kaynağa da göre; yapmış olduğumuz incelemeleri sizler için tek tek doğal ilaçlar eşliğinde yöntemleri aktarıyoruz.

Kulak ağrısına zeytin yağı ve çay ağacı yöntemi!

Zeytin yağı ayrıca, yağlayıcı görevi görür ve kulaktaki yaşanan enfeksiyonlardan da kurtulmaya yardımcı olmakla beraber, kulakların içindeki uğultu duyumlarını durdurmada da yardımcı olabilir. Zeytin yağının yanı sıra da çay ağacı yağını da ekleyip kullanabilirsiniz. Sivilceler için yazmış olduğumuz yazıdaki gibi; çay ağacı yağı, güçlü antifungal, antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleriyle iyi bilinmektedir.

Çay ağacının da kulak enfeksiyonlarının neden olduğu kulak ağrıları için yapılan 2005 tarihli bir çalışma da, çay ağacı yağının harici kulak enfeksiyonlarıyla potansiyel rolünü ortaya koyulmuş. Şimdi sizlere hem zeytin yağı hem de çay ağacı yağı ile ilgili yapılması gereken yöntemlerden bahsedelim;

  • 3 veya 4 damla ılık zeytinyağı kulak kanallarınıza damlatabilir ya da kulak pamuğu vasıtasıyla da kulağınıza uygulayabilirsiniz.
  • Diğer bir seçenek ise, yukarıda da bahsettiğimiz gibi; 4 ila 6 damla hafifçe ısıtılmış zeytin yağına 2 veya 3 damla çay ağacı yağı eklenmesi olacaktır. Temiz bir pamuk topu kullanarak bu karışımı birkaç damla kulağınıza uygulayıp, 5 ila 10 dakika bekletmeniz ve ardından başınızı eğer yağı boşaltmanız yeterli olacaktır.
  • Zeytin yağı ya da çay ağacı yağının yanı sıra kulaklarınız için alternatif olarak hardal yağı ya da Hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz.

Kulak iltihabı nasıl geçer evde bitkisel çözümler nelerdir?

Sarımsak, bilindiği üzere; hem kulak iltihaplarının neden olduğu hastalıkları azaltmaya yardımcı olan hem analjezik hem de antibiyotik özelliklere sahiptir. 2001’de yayınlanan bir çalışmada, sarımsak içeren bir natüropatik ilacın, kulak ağrısını tedavi etmek için kullanılan normal kulak damlası tedavisinin yanı sıra, etkili olduğu gözlemlenmiştir. Kulak ağrısı ya da iltihapları için etkili olan sarımsağı aşağıda yöntemlerle uygulayabilirsiniz.

Kulak ağrısına sarımsak

  • 2 yemek kaşığı susam yağının içine 1 çay kaşığı kıyılmış sarımsak koyun. Ardından hazırladığınız bu karışımı soğutun ve filtreleyin. Bu sarımsak yağının 2 veya 3 damlasını ağrıyan kulağınıza uygulayın.
  • Diğer bir seçenek ise, birkaç diş sarımsaktan suyu çıkarmak ve acı veren kulağa az miktarda damlatmaktır.
  • Damlattığınız sarımsak yağını çıkarmak içinde zeytin veya hardal yağı kullanabilirsiniz.

Kulak tıkanıklığına soğan suyu

Soğan kulak ağrıları ve kulak tıkanıklığı için en kolay ve evde çözüm için uygulanan popüler yöntemlerden biridir. Bilindiği üzere soğan, antibiyotik, antioksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve soğanın faydalı özelliklerinden sorumlu olan iki tip bileşik; flavonoid ve alkenil, sistein sülfoksit açısından zengindirler. Ayrıca, soğandaki antiseptik ve antibakteriyel özellikler problemin tedavisi için oldukça iyi çalışmaktadır.

Ağrıyan ya da tıkalı olan kulağınıza soğanı uygulamak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • Öncelik soğanı rendeleyin ve ardından, rendelenmiş halinden 1 yemek kaşığı suyunu alın ve düşük ateşte ısıtın. Daha sonra 2 veya 3 damla suyu etkilenen kulağa, günde 2 veya 3 kez uygulayın.
  • Taze bir soğanı ezin ve temiz bir parça temiz bezle sıkıca sarın. Bezi, enfekte olmuş kulak üzerinde 5 ila 10 dakika boyunca tutun. Bu işlemi günde bir kaç kez uygulayın.
  • 1 veya 2 dakika küçük bir soğan doğrayın ve mikrodalga fırında. Soğuduktan sonra suyu süzün ve ağrıyan kulağa birkaç damla koyun. 10 dakika bekletin, sonra başınızı eğin ve boşaltın. Bunu günde 1 veya 2 kez yapın.

Tabi bütün bu yöntemlere rağmen kulak ağrınızda bir azalma ya da rahatlama olmuyorsa en yakın aile hekimine görünmeniz de fayda olacaktır. Söz konusu ağrılarınızın nedenini netleştirmek ve doğru tedavi yöntemleri için doktorunuzla görüşmelisiniz. Anlatmış olduğumuz yöntemler, çeşitli araştırmalar sonucunda ( kaynak belirtilmiş şekilde ) bilgi amaçlı olduğunu unutmayın.

Tekrar geçmiş olsun.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.