Mars’ta hayat var mı? 2018’den kısaca bilgiler!

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Bilim adamları Mars’ta on yıllardır sıvı su arıyorlar. Şimdi, İtalyan araştırmacılar güney kutbuna yakın bir yeraltı gölü bulduğunu iddia ediyorlar. Bir sonraki soruya cevap vermek önemli. Suyun içinde yaşam var mı?

ABD Bilim dergisinde 25 Temmuz 2018 Çarşamba günü yayınlanan ve Roberto Orosei‘nin Bologna’daki Ulusal Astrofizik Enstitüsü‘nde başkanlık ettiği bir ekip tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, Mars’ın yüzeyinin yaklaşık 1,5 km kadar uzağında 20 kilometrelik (12.4 millik) bir göl bulunuyor. Muhteşem keşif, Mars’taki sıvı suyun varlığıyla ilgili uzun yıllara dayanan tartışmalara son veriyor. Sıvı su, Dünya’da olduğu gibi yaşam için önemli bir şart.

Gökbilimciler, Mars’ın gezegenin yüzeyindeki verilere dayanarak milyarlarca yıl önce, nehirleri ve okyanusları olan bir gezegen olduğunu uzun zamandır biliyorlardı. Daha yeni keşifler, kutup bölgelerinde buz varlığını ve gezegenin ince atmosferindeki su buharlarını doğruladı. NASA‘nın Phoenix modülü ayrıca kar ve muhtemel su damlacıklarını 2008’de kaydetti. Ayrıca, Mars yüzeyinin altında ince bir tabakada küçük miktarlarda sıvı su birikmiş olabileceğine dair ipuçları da var. Ancak son buluntu, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından Mars Express misyonu tarafından toplanan radar bilgisine dayanıyor. Veriler, İtalyan araştırmacıların gizli bir göl olduğunu iddia ettikleri Mars’ın güney kutbuna yakın bir bölgesini göstermekte.

Raporda, “Bu bölgenin radar profili, Dünya üzerindeki Antarktika ve Grönland buz tabakalarının altında bulunan sıvı su göllerine benzemektedir, bu da Mars’ta bu yerdeki buzulaltı bir göl olduğunu göstermektedir.” diyor. Bilim adamları, -68 santigrat derece (-90.4 Fahrenheit) tahmini sıcaklığına rağmen, gölün sıvı sudan oluştuğuna inanıyorlar. Bu, gölün donma noktasını önemli ölçüde değiştiren büyük bir tuz içeriğine sahip olması durumunda mümkün.

Orosei liderliğindeki takım, Antarktika ve Grönland’ın altında bulunan Dünya’daki benzer yerlere kıyasla, göldeki yaşamın mevcudiyeti hakkında spekülasyon yapıyor. Araştırmacılar, Antarktika’da, Whillans Gölü adı verilen bir yeraltı gölünde hayat bulmuşlardı, ama sadece mikrop seviyesinde.

Ayrı bir gelişme de, NASA’nın Curiosity adlı aracı geçen ay Mars’ta “organik materyaller” buldu. Organik moleküllerin varlığı yaşamı kanıtlamazken, komşu gezegende “yaşanabilir bir çevreye” işaret ediyor.

Şu anda, NASA, 2025‘te Mars yakınlarındaki bir asteroide insanları göndermek ve 2030‘larda ise gezegene bir insan ekibini karaya indirmek için çalışıyor.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.