NASA, Mars’ta ilk insan olması için 17 yaşında bir kızı eğitim programına aldı!

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Uzay yolculuğunun mümkün olduğu günlerden beri, insanlar “son sınır” ile büyülendiler. Star Trek ve Star Wars gibi popüler filmlerle, ayrıca Elon Musk’ın SpaceX roketi projesine olan küresel tepkiler, gezegenimizin dışındaki kolonizasyona olan ilgiyi hiç bu kadar yüksek tutmamıştı. Ama bazılarımız sadece uzay yolculuğunu hayal ederken, bir kız ise bu yolculuğa çıkacak.

Alyssa Carson, NASA’nın astronot olmak için eğittiği Baton Rouge, Louisiana’dan gelen 17 yaşındaki bir kız. Onun hayali Mars’taki ilk kişi olmak ve 2033’teki Mars’a giden ilk insan misyonunu hedeflemek. Ve kesinlikle oraya ulaşmak için gereken her şeye sahip. NASA Passport Programı’nı 14 NASA Ziyaretçi Merkezine giderek tamamlayan ilk kişi olan Alyssa, aynı zamanda uzay ve astronot stajına giderek sertifikalı hale gelen ve Advanced Possum Academy’de kabul edilen ve mezun olan en genç kişi.

Astronot eğitiminin yanı sıra, tüm okul konularını dört dilde (İngilizce, Çince, Fransızca ve İspanyolca) öğreniyor. “En büyük meydan okuma zaman ve herşeyi böyle erken yaşta gerçekleştirirken aynı zamanda liseye devam etmek. Genç yaşta böyle devam etmek benim için daha da zor olacak ama şimdiye kadar bu konuda çok başarılı oldum.” diyor Alyssa.

Tüm eğitim ve öğretimin yanı sıra, Carson aynı zamanda uzay araştırmasına ilgi çekmek ve herkesin hayallerini aramaya teşvik etmeyi amaçlayan bir kamusal konuşmacı. “Her zaman rüyanı takip et ve kimsenin senden almasına izin verme” diyor. Kişisel ilhamlar sorulduğunda ise, Carson, bütün astronotların özellikle de kadın astronotların takip etmesi için bu yolu açmalarının ona ilham verdiğini söyledi.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.