Nefes alırken göğüs ağrısı neden olur? Sebepleri ve Nedenleri

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Nefes aldığımızda genellikle solunum yollarımızın, diyafram veya akciğerlerimizin farkına varmayız. Bu otomatik bir durum olmakla beraber zaman zaman ağrı hissetmekte mümkün. Bu konuyla ilgili bir çok neden sıralayabiliriz. Nefes alırken göğüs ağrısından şikayetçiyseniz öncelikle vakit kaybetmeden hekiminize ulaşın, bilgi ve tedavi talep edin. Çünkü kalp organı ve akciğerler de göğüs bölgesinde bulunduğı için karşılaşılan ağrılar kendiliğinden geçmeyebilir, hatta karın ve sırt bölgesinde de baş gösterebilir, ve ağrının şiddetine ve süresine bakılmaksızın kritikleşmeye müsait olabilir.

Eğer daha önceden kalp krizi, kalp zarı iltihabı veya kalp ritmi bozukluğu gibi solunum esnasında göğüs ağrısına neden olabilecek rahatsızlıklar ile karşı karşıya kaldıysanız, doktorunuz sizden çeşitli tahliller, röntgenler ve ölçümler talep edebilir. Bu gibi durumlarda, erken teşhis için rutin doktor kontrollerinizi kesinlikle ihmal etmeyiniz. Bunun yanısıra, akciğerlerde bulunan problemlerin de benzer etkileri olabileceğini hatırlamakta fayda var. Örneğin akciğer zarı ilhitabı, zar içerisinde sıvı birikimine neden olabileceğinden dolayı oluşan basınç, nefes darlığından dolayı nefes alırken göğüs ağrısına neden olabilir.

Hatırlatmakta fayda var, akciğerlerde bulunabilecek kan pıhtıları da nedenler arasındadır ve aynı şekilde çok kritik belirtilerdendir. Akciğer kanseri de ölümcül bir hastalık olarak yine solunum esnasında ağrı ve sancıya, kasılmaya sebebiyet verebilir. Erken teşhisten sonra tıbbi müdahalenin hayat kurtarıcı bir rolü olabileceği bilinmektedir. Akciğer fonksiyon bozuklukları arasında ciddi bir yeri bulunan amfizem de bir başka sebeptir.

Ayrıca verem ve faranjit gibi hastalıklar ile kalp yetmezliği, kalpte kan eksikliği, KOAH, astım, zatürre, bronşit, grip, nezle ve sigara içmek, diğer ciddi sorunlar arasındadır ve mutlaka bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir. Nefes darlığı veya nefes nefese kaldığınızı hissediyorsanız, hızlı nefes alıp veriyorsanız, özellikle başınız dönüyor veya bayılma gibi durumlarla karşı karşıyaysanız, bununla beraber nefes aldığınızda göğüs ağrısı hissetmeniz olasıdır, ve bu tür tepkilerin vücudun uyarı sistemine ait ciddi sinyaller olduğunun altını çizmek gerekmektedir.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.

1 yorum, “Nefes alırken göğüs ağrısı neden olur? Sebepleri ve Nedenleri

  1. Pingback: Ücretsiz sigara bırakma ilacı nereden alınır? – Trendun

Yorumlar kapalı.