Sabahları baş ağrısı ve halsizlikle uyanmanın nedenleri nedir?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Sabahları baş ağrısı ile uyanıyorsanız ve özellikle buna da halsizlik te ekleniyorsa, güne kötü başlamanızın en yaygın sebeplerinden biridir. Uyku öncesi herhangi bir baş ağrısı yok iken, sabah kalkınca ağrıyan başın nedenlerini ve evde yapabileceğiniz basit ve pratik çözümleri sizler için araştırdık.

Eğer sabahları yaşadığınız bu baş ağrısı, sadece başınızın belirli bir kısmında (sol veya sağda) gerçekleşiyorsa ve zonklama veya titreme gibi hislere sebep oluyorsa, muhtemel bir migren belirtisi olabilir.

Alkol sonrası sabahları oluşan baş ağrısı ve halsizlik

Akşamında tüketmiş olduğunuz alkol sonrası vücudunuzdaki su kaybı ile beraber yatıyorsanız, gece uykunuzdayken beyninize akan kan hacmini azaltacağı için sabahında baş ağrısı ile kalkmanıza sebep olabilir.

Çözüm oldukça basit olacaktır; çok fazla içmekten kaçınmak. Eğer belli türde içkilerin size daha fazla baş ağrısı yaptığını fark ederseniz, alışkanlıklarınızı değiştirmek ve geceleri uyumadan önce bol bol su içmeyi deneyebilirsiniz.

Geceleri uykudan baş ağrısı ile uyanma

Düzensiz uyku düzeni, vücudunuzun sağlık bir şekilde dinlemediğinden dolayı baş ağrılarına ve hatta migrene de sebebiyet verebilir ve bir çok ağrı tipi olduğu gibi, baş ağrılarında da uykusuzluktan da kaynaklananları vardır.

Düzensiz uykular sonucu vücudun yeterli dinlenemediği ve bu durumda rahat alınmayan uykuların baş ağrılarına sebebiyet vereceği de bilinmektedir.

Eğer düzensiz uyku alışkanlığınız var ise ve kafein içeren içecekler ya da uykunuzu kaçıracak diğer gıdaları tüketiyorsanız azaltmanızda fayda olabilir ve düzenli uyumanız için zemin hazırlayabilir.

Uykudan uyandıran ve sabahları baş ağrısı yapan uyku apnesi olabilir!

Uyku apnesi çok yaygın bir durumdur. Üst hava yolu akışını azaltarak, uyku sırasında tekrar tekrar bloke olduğunda veya tamamen durduğunda ortaya çıkabilir. Bu obstrüktif uyku apnesi olarak ta bilinir. 

Bu sebeple; insanları uykusundan uyandıran şiddetli baş ağrısının diğer bir nedeni de uyku apnesi olabilir. Bu rahatsızlık Parkinson ve diğer nörodejeneratif bozukluklar yaşayan kişilerde de görülebilir. 

Uyku apnesi yaşlılarda, obezlerde ve septumun anatomik defektleri olan veya bademciği genişleyenlerde de yaygın görülmektedir. Bu kişiler, şiddetli yorgunluktan ve gündüz uyku sonrası baş ağrılarından da şikayet edebilmektedir. 

Rahatsız uyku sonucunda sabah kalkınca yaşanan baş ağrıları

Her şeyin başında; uygunsuz pozisyonda gerçekleşen uykularda da baş ağrılarının gözlemlendiği ve bu duruma çözüm olarak rahat bir yastık ve ortopedik bir yatak kullanılması tavsiye edilebilir.

Çünkü; sabahın erken saatlerinde yaşadığınız baş ağrısı, boynunuzdaki gergin kasların sonucu da olabilir. Sabah erken yaşanılan bu baş ağrısını hafifletmek için uyku pozisyonunuzu ve kullandığınız yastıkları değerlendirmeniz gerekebilir.

Yastıklar, boynunuzu ve omurganızı doğru şekilde destekleyen bir uyku pozisyonunu korumanıza yardımcı olmalıdır. Doğru yastığın bulunması, bazı deneme ve yanılma yöntemleri ile sağlanabilir.

Yastığınız, başınızı ve boynunuzu ayakta durduğunuza benzer bir pozisyonda tutmalıdır. Yumuşak yastıklar boynunuzu ve belinizi dik tutmayabilir, sert yastıklar ise; vücudunuz için çok önemli bir açı oluşturabilirler. Doğru uyku pozisyonunu sürdürebilmek için yastığınızı belirttiğimiz gibi değiştirmeye çalışın.

Sabah kalkar kalmaz yaşanan baş ağrısının nedeni depresyon da olabilir!

Yapılan bir çalışmada, Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde bildirilen, kronik sabah baş ağrıları için en önemli faktörlerin, anksiyete ve depresyon olduğu yönündedir. Ruh sağlığı koşulları da sabah baş ağrısı riskinizi artırabilecek olan uykusuzluğa yol açabilir.

Herhangi bir psikolojik rahatsızlıktan şüpheleniyorsanız, doktorunuzla görüşmenizi öneririz. Sık yaşanan bu koşullar; konuşma terapisi, ilaç tedavisi veya benzer yöntemlerin kombinasyonları ile yönetilebilir. Bu koşulları yönetmek, sabah baş ağrısını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Baş ağrılarını ayrıca; reiki, el ovma ve zencefil gibi yöntemleri uygulayarak dindirebilir ve rahat bir uyku alabilirsiniz.

Yaşadığınız bir çok baş ağrısının herhangi bir ciddi yanı olmasa da, aşırı ve devam eden ağrılar başka rahatsızlıkların da belirtisi olabilir. Bu durumda doktorunuzla görüşüp, etkin bir tedavi yöntemine başlayabilir ve içinizi rahatlatabilirsiniz.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.