Uykuda terleme sebepleri ve alınması gereken önlemler

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Muhakkak çevremizde duyduğumuz rahatsızlıklardan bir tanesi olan uykuda terleme, bir çok insanın sıkça karşılaştığı ve şikayet ettiği bir durumdur ve hafife alınmaması gerekebilir. Sağlıklı bir insanın vücudu bile ortama bağlı olarak tepki gösterebilir ve bu normal bir durumdur. Gün içerisinde sağlıklı bir insan, tahmini olarak 600ml ile 1000ml arasında terler ve bu gereklidir.

Ancak terleme bu değerlerin çok üstüne çıkıyorsa, gündüz veya gece uykusunda giydiğiniz elbiseyi ve hatta yattığınız yastığı ve yatağı ıslatabilecek kadar oluyor ise bunu anormal sayabiliriz. Hatta uykudan uyanırken titreme, kendini ateşli hissetme, üşüme gibi belirtileri de oluşan tepkiler olarak sıralayabiliriz. Uyku esnasında bulunan ortamın ısısına ve havadarlığına bağlı olarak vücuttaki organizmalar deri altındaki damarları büyütebilir ve su kaybına yol açabilmektedir.

Uzmanlar, düşük kan şekeri değerlerinin de yani hipoglisemi kaynaklı anormalliklerin beraberinde getirdiği uykuda terleme belirtilerinin nadir olmadığından bahsetmektedir ve ayrıca aşırı terlemeye neden olabileceğini de eklemektedirler. Ayrıca ilaç kullanımları sonucunda oluşabilecek yan etkiler arasında gece ve gündüz uykusu esnasnda terleme olasılığının gerçekleşmesi de değerlendirmeler arasındadır.

Bunun yanısıra menapoz veya hormon bozuklukları da uykuda terlemeye sebebiyet verebilir. Örnek vermek gerekirse, epinefrin, nöroepinefrin gibi böbrek üstü bezlerinde mevcut olan hormonlar, bir çok farklı neden haricinde, kalp atışını ve kan basıncını kontrol etmeye yaramaktadır. Eğer bu gibi bir hormon bozukluğu olan bir insanın neden uyku esnasında terlediğini düşünecek olursak, kalp atışının hızına göre kan basıncının artması diyebiliriz.

Hormon bozuklukları arasında, akciğerlerden ve bağırsaklardan fazla hormon salgılamasından, bir diğer adıyla karsinoid sendromundan kaynaklı veya tiroit bezlerinin aşırı tiroit hormonu üretmesi de uykuda terleme problemi oluşturma ihtimalini yükseltmektedir. Ayrıca vücudun kötü huylu hücrelere karşı tepkisi de terlemeye neden olan faktörler arasında sayabiliriz. Gündüz veya gece uykusu esnasında terliyorsanız mutlaka erken teşhis için ilgili bir doktora gitmeniz ve bilgi almanız gerekmektedir.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.