Uykusuzluğu gideren yiyecekler nelerdir? Çok çabuk uyku getirenler!

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Son zamanlarda uykusuzluk çağımızın sinir bozucu durumlarından biri oldu ve özellikle günümüz teknoloji dünyasında; dakikaların bile önem taşıdığı bir yaşamın çok azını uykuya ayırırken bizler, uykusuz olduğumuz zamanlar uykusuzluğu gideren ve hatta çok çabuk getiren yiyecekleri buzdolabında arar oluyoruz. İşte size bu gibi durumlarda, mışıl mışıl uyumanızı sağlayacak, uyku getiren yiyecekler! Daha doğrusu uykusuzluğu gideren gece atıştırmaları da diyebiliriz. 🙂

GETTY IMAGES

 

Uykuya bire bir yiyecek; bol tahıllı mısır gevreği ve kaymaksız süt!

Tahılı bol mısır gevreğinin içinde yüksek miktarda bulunan karbonhidrat uykuya dalmanız için harika bir zemin hazırlamaktan kaçınmayacaktır. Ayrıca protein zengini süt te bu duruma doping işlevi görmekte olacak. Nasıl mı? İkisini birlikte yediğinizde, ciddi oranda amino-asit triptofan absorve edeceksiniz. Aynı zamanda sütteki kalsiyum ve magnezyum, vücudunuzda melatonini üretmekle uğraşırken, hormonlarınızı da uykuya hazırlayacaktır. Çok şekerli olmayan bu tahıl ürünlerinden birini seçmeniz ve yarım kap sütle beraber yemeniz yeterli olacak.

 

GETTY IMAGES

 

Uykusuzluğu ortadan kaldıracan yiyecek kombinasyonu yağsız yoğurt ve kavun mucizesi!

Dehidrasyon yani vücüdumuzda kurutma olarak ta bilinen işlem uykunuzun gelmesini sağlayan güzel dönemlerindendir. Yüksek su oranı olan kavun, bir yandan gün içerisindeki eksik su ihtiyacınızı da karşılar. Yoğurtla beraber yenilen bu sulu meyve ( bu arada elma, portakal, armut parçaları da, yoğurdun üzerine serpiştirilebilir. ) vücudunuzdaki işlemleri arttırıp size sakin bir uyku yaşatacak.

 

GETTY IMAGES

 

Uyku getiren atıştırmalıklarda kiraz ve antep fıstığı ikilisi;

Antep fıstığındaki B6 vitamini ve magnezyum birleşimindeki protein, yapılan araştırmalarda da belirtildiği üzere; kirazla beraber melatonin seviyesini arttırıp, huzurlu bir uyku sağlıyor. Sadece 160 kaloriyi geçmeyecek şekilde, fazla tüketmemeniz yeterli olacaktır. Bu da ortalama 1 porsiyon gibi düşünebilirsiniz. Unutmayın, fazla kalori uykunuzu daha çok kaçırabilir. Uyku yapan yiyeceklerle uyumak isterken, uykunuzdan olmanızı istemeyiz.

 

GETTY IMAGES

 

Kraker ve Peynir, çabuk uyku yapan gıdalar arasında!

Sütlü çıtır ve aynı zamanda yağsız proteinli krakerler uyku için mükemmel bir karışımdır. İçerisinde kalsiyum, magnezyum ve triptofan uyku için gerekli olan her şeydir. Yanında da çok fazla olmayacak şekilde ( dikkat uykunuz kaçmasın ) mozeralla peyniri tercih edildiğinde uykusuzluğa elveda diyebilirsiniz.

 

GETTY IMAGES

 

Uyku getiren şeyler nelerdir dendiğinde; ilginç bir karışım olan badem yağı ve muz!

Çok sık bulunmasa da badem yağı temin edebiliyorsanız ya da evinizde var ise, muzla beraber muazzam bir B6 vitaminiyle, magnezyum deposu haline geliyor. Güzel bir uyku için efsane ikiliyi çok fazla olmayacak şekilde uyku öncesi tükerseniz yüzünüz gülümseyecektir.

 

GETTY IMAGES

 

Uyku yapan çay dendiğinde akla gelecek bir şey daha var! papatya çayı ve fıstık ezmeli kraker!

Son olarak listemizde yer alan bu efsane ikiliyi denemenizi öneririz. Eğer evinizde uykusuz gecelere bire bir içeceklerden olan papatya çayı varsa durmayın. Papatya çayı uyku yapar mı? demeyin. Bir de fıstık ezmeli krakerle deneyin. Papatyça çayı ayrıca, yatıştırma ve gevşetme özelliğine de sahip. Kraker de neyin nesi demeyin. Krakerde yer alan protein desteği ile tamamiyle bir uyku ilacınız olacak. 🙂

 

Şimdiden İyi uykular!

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.