Yatınca başlayan bacak ağrısı neden olur? Tedavisi nedir?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Özellikle son dönemlerde en çok rastlanan ve gece hayatınızı neredeyse çekinilmez bir hale sokan bacak ağrısından uyuyamıyorsanız Huzursuz Bacak Sendorumu’nu yaşıyor olabilirsiniz. Gün içerisinde yorulan vücudunuzun geceleri yatınca evresindeyken yaşanan back ağrısı saatlerce sürebilir.

“Bacaklarınızı istirahat halindeyken hareket ettirmek için bir dürtü hissedersiniz ve sadece hareket ettirerek rahatlatabilirsiniz.” şeklinde durumu tanımlıyor Uyku Bozuklukları Merkezi Müdürü Dr. Nancy Foldvary ve bazı insanların yaşadıkları semptomların hafif ve araklı olmasından dolayı tıbbi yardım almadıklarını ve diğerlerinin de bu ağrıların uyku ve sağlık sorunlarına yol açabileceğini kabul etmediğini de ekliyor.

Yatınca başlayan bacak ağrısı!

Genellikle istirahat halindeyken bacaklarda karıncalanma, yanma ya da sızlama gibi belirtileri ile bacakları hareket ettirmede güçlük ve hatta uyku esnasında sürekli pozisyon değiştirmeye çalışma gibi zorluklar çekildiğinde ortaya çıkan Huzursuz Bacak Sendorum’unu sizler için bir çok kaynaktan yararlanıp bacak ağrısını nasıl geçereceğinize kadar bir çok sorunuza da cevap vermeye çalıştık.

Medicinenet’e göre huzursuz bacak sendorumun geceleri yaşadığınız bacak ağrısından uyuyamıyorum diyor iseniz, bunun başlıca nedenlerinden biri de demir eksikliğinizin olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Aynı zamanda irsi de olabilen bu rahatsızlık, sıkça uykusuzluğa neden olur. Yeterli uyku alamayan bünyeler gündelik hayatında stresli, agresif ve yorgun olabilir. Bunun sonucunda da bu durum yatınca ağrılarınızın daha artmasına neden olur.

Yine MedicineNet’e göre de geceleri bu kabustan kurtulmak ve hatta kontrol altına almak için uyku kalitesini arttırmak, tıbbi tedavi yöntemleri ile ilaç kullanımı ya da evde uygulanabilen önlemler alınabilir.

Hamilelik sırasında da geceleri yaşan bu bacak ağrıları yaygıngır. Özellikle gebeliğin ikinci dönemlerinde görülür.

Sol bacakta kalçadan başlayan ağrı?

Clevelend Clinic’e göre de; geceleri yaşanan bu bacak ağrıları genellikle istirahat halindeyken çıkmakta ve gece boyunca artabileceği yönünde. Genellikle sol bacakta kalçadan başlayan bu ağrılar, tek bacakta yaşanıyor olsa da her iki bacakta da yaşanabilmekte olduğunu ve hatta kollar olmak üzere tüm vücudun da etkilenebileceği Dr. Foldvary tarafından belirtiliyor.

Bacaklarda ağrı ve sızlama neden olur?

Araba ya da uçak gibi uzun yolculuklarda ya da koltukta bolca vakit geçirilen zamanlarda da tetiklenen bu bacak ağrılarının başlıca nedenleri;

1. Sigara ve benzeri nikorin ürünleri kullanımı

2. Aşırı miktarda kafein tüketimi ( sert kahveler, meşrubatlar, koyu çaylar vb. )

3. Ağır kaldırma, ağır işlerle uğraşma

4. Yürüyüş yapmamak, egsersiz halinde olmamak

5. Demir eksikliği, yeterli derecede demir tüketilmemesi olabilir.

Bacak ağrısı nasıl geçer?

Evet, geceleri yaşanan bu ağrıyı gidermek için sizlere bir çok kaynaktan derlediğimiz muhteşem öneriler şunlardır;

 1. Uyumak için kendinizi zorlamayın : sızlayan bacağınız, stres yapmanızı sağlayacak durumlarla sizi yüzleştirebilir. Her şeyden önce kendinizi zorlamadan, uykunuzun geleceği vakit derin bir uyku ile bu durumu geç yatarak farklı bir hale getirebilirsiniz.
 2. Uyku öncesi bacağınız için esneme egzersizleri : uyku öncesi yapacağınız esnema hareketleri bacağınız için rahatlamaya neden olacak ve böylelikle kaslarınızın gevşemesini sağlayacaktır.
 3. Sıcak bir banyoda keyif yapın : çok sıcak olmasa da, ideal sıcaklıktaki bir küvette banyonun tadını çıkarmaya başlayın ve ayaklarınızı mümkün olduğu kadar uzatın ve dinlendirin. Gözeneklerinizle beraber ayaklarınızın sağlığını da düşünmeyi unutmayın.
 4. Bacaklarınıza sıcak ya da soğuk masaj yapın : kimileri için buz paketleri etkili olurken, kimileri için de sıcak su torbaları etkili oluyor. Bu noktada bacağınızın ağrıyan bölgesine tutup tatlı masalar yapabilirsiniz.
 5. Egzersiz alışkanlığı edinin : günlük yürüşyler gibi doğal ve harika faydaları olan egsersizleri alışkanlık edinin ve “İşleyen demir pas tutmaz!” atasözünü bol bol anımsayın. Yürüyüşün yanı sıra evde yapacağınız bacak egzersizleri de artı sağlayacaktır.
 6. Beyin egzersizleri yapın : bacak ağrıları, özellikle de huysuz bacak sendromunda beynin de etkisi olduğunu belirten uzmanlar, beyniniz için de bulmaca, alıştırma, hafıza oyunları gibi uğraşlar bulmanızı ve pişirmenizi faydalı buluyor.
 7. Bol oksijenin tadını çıkarın : yapılan araştırmalara göre alacağınız bol miktarda oksijen de bu durumu iyileştireceği yönünde. Gündelik hayatınızda bulunduğunuz ev ya da iş ortamının oksijeni bol olduğundan ya da havalandırıldığından emin olun.

Geceleri yaşanan bacak ağrısından kurtulmak için dikkat edilmesi gereken beslenme önerileri nelerdir?

Tabi bütün bunların yanı sıra yapılması gerekenlerin başı da mevcut kötü alışkanlıklarımızdan ve vücudumuzun ihtiyaç duyacağı gıdalara yönelmek olacaktır. Bunları da sizler için derledik;

 1. Alkol ve sigaradan uzak durun : bir çok rahatsızlığın tetikleyici ve hatta nedeni olan bu uyuşturucular, ( özellikle nikotin ) damarlarınızın sağlıksızlaşması ve ayağına yeteri kadar kan gitmemesinden, deri ve cilt durumlarına kadar bir çok şeyi olumsuz etkilediğini unutmayın.
 2. Demir tüketiminizi orantılayın : huzursuz bacak sendromu yaşayan kişilerin demir eksikliğinden dolayı bu gibi durumları yaşadığını belirten uzmanlar, demir tüketiminizi daha uygun bir duruma getirmenizi öneriyor.
 3. Kullandığınız ilaçları inceleyin : hali hazırda kullandığınız bir ilaç varsa yan etkileri huzursuz bacak sendromunu tetikliyor da olabilir. Kullandığınız ilaçların bu bacak ağrılarını tetikleyip tetiklemediğinden emin olun ya da doktorunuza danışın.
 4. Kafeinle ilişkinizi kesin :  günlük hayatınızda kahve ile olan yoğun ilişkinizden bacak ağrılarınız için uzaklaşamanızı ve hatta diğer kafein içeren gıdarlardan da uzak durmanız ağrıları geçmesi için inanılmaz bir etken olacaktır.

Son olarak; geceleri bacak ağrısı çekenler için bitkisel çözümler, sunduğumuz bir yazımızı da okumayı unutmayın. Bu yazımızda da geceleri bacak ağrısından uyuyamıyorum diyenleri konu almıştık. Tabi bütün bunların sonucunda; sizin de tahmin edeceğiniz üzere; en mantıklı ve yapılması gereken davranışın her şeyden önce doktorunuza danışmak olduığunu ve belki de geceleri sizi uyutmayan bu bacak ağrılarının yanında başka tür problemlerin de olduğunu fark edebilirsiniz.

Tabii ki bilgi her şeyden önce gelir. Size önerdiğimiz bu methotları uygulamaktan çekinmeyin. Tamamiyle evde acınızı dindirebileceğiniz yöntemler üzerinde yoğunlaştık. Sızlamalarınızın artması ya da devam etmesi durumunda da doktorunuza danışmayı tekrardan hatırlatmak isteriz.

Yazımızı beğendiğini ümit eder, arkadaşlarınızla paylaşarak bu durumu yaşayanları bir nebze olsun da bilgilendirmenizi dileriz.  🙂

Şimdiden geçmişler olsun.

Reactions

1
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.

1 yorum, “Yatınca başlayan bacak ağrısı neden olur? Tedavisi nedir?

 1. Pingback: Gece ve gündüz yaşanan bel ağrısı için evde bitkisel ve doğal çözüm! – Trendun

Yorumlar kapalı.