Yeşil mercimek gaz yapar mı? Gaz yapmaması için ne yapılması lazım?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Mercimek ile ilgili; sağlık açısından oldukça hatrı sayılı yeri olan Evde Çözüm platformu; “Mercimek gaz yapar mı? Evde iyi gelen çözümler!” başlıklı yazısında; mercimeğin içerisinde bulunan şekeleri, insan vücudundaki enzim miktarı yeterli olmadığından parçalayamadığından dolayı; karbon dioksit ve hidrojen salınımın artmasına neden olarak, gaz oluşuma zemin hazırladığı ifade edilmiştir.

Kültürümüzde bir çok çeşidi ve lezzetli yemekleri olan mercimeği seviyoruz. Ancak sahip oldukları şişirtici ve gaz yapıcı özelliğinin de farkındayız ve “Gülü seven dikene katlanır.” misali yemeklerimizde olmazsa olmazların arasına koyuyoruz. Sindirim sorunları olanlar için mercimeği daha da cezbedici hale getirmenin yollarını ve neden gaza yol açtığını araştırdık.

Öncelikle…

Emziren anne yeşil mercimek çorbası içebilir mi?

Mercimek bilindiği üzere; bakliyat yani baklagillerdendirdir ve yeşil, kırmızı, siyah olarak üç çeşitten oluşur diyebiliriz. Mercimeğin içerisinde b vitamini, demir ve diyet liflerinin yanı sıra, sağlığa oldukça faydalı özelliklere sahip olan amino asitlerden oluşan vejetaryen bir protein kaynağıdır. Bu değerli katkıları bir yana ülkemizde de bir çok yerden kolay erişebilen ve diğer gıdalara nazaran nispeten ucuz gıdalardandır.

Söz konusu durumda emziren anneler gaz yapabilen gıdalara dikkat etmesi, yani yeşil mercimek çorbası içip içilmeyeceği bilinen bir durumdur. Ancak sizlere önerdiğimiz yöntemler sonrasında hala gaz yapıyorsa tüketmemenizde fayda olup, gaz yapan gıdalardan uzak durulması uzmanlar tarafından tavsiye edildiğinin unutulmaması gerekmektedir.

Peki…

Mercimek neden gaz yapar ya da yapar mı?

Mercimeklerin şişkinlik ve gaza sebep olmasının ana nedenlerinden biri de yüksek düzeyde lif içerdiği gerçeğidir. ( bkz. fitik asit ya da fitates ) Fitik asitler tüm bitkilerde değişik düzeyde bulunur ve işlevi doğal olarak çevredeki yırtıcılardan korunmasına yardımcı olmaktır. Sizler için mercimeklerde bulunan bu fitat seviyelerinin düşürülmesi için bir kaç ipucu sağlayacağız ve mercimek çorbası daha keyfili bir halde içileceği gerçeğini düşündükçe mutlu olacağız.

Yeşil mercimeğin gaz yapmaması için ne yapılması lazım?

Dikkat edilmesi gerekenlerden biri de; gece boyunca bol miktarda soğuk suda bekletilen mercimeğin fitat seviyesinin ciddi oranda düşeceği ve şişkinliği ve gaz yapma potansiyelini azaltmasını sağlamaktadır. Beklettiğiniz soğuk suyun içerisine biraz limon suyu ve sirke eklenmesi, mercimeklerin dış kaplaması üzerinde fitat seviyerlerinin bozulmasına da yardımcı olacaktır. Bir kez ıslattıktan sonra tatlı suda güzelce çorbanızı pişirin ve şişkinlik etkisini azaltın.

Bu süre zarfında bilinmesi gereken başka bir ayrıntı da; Hindistan’da geleneksel olarak uzun yıllar boyunca şişkinlik ve sindirim rahatsızlıklarını gidermek için doğal bitki ve baharatlar bu tür yemek pişirme durumlarında kullanılmaktadır ve bunlar anason, kimyon, kakule, tarçın, kişniş, kimyon, rezene, sarımsak, zencefil, limonlu balmumu, hindistan cevizi, maydonoz ve nane içeren karışımlardır.

Kırmızı Mercimek çorbası gaz yapar mı?

Yeşil mercimek gibi kırmızı mercimek yemek ya da çorbasını içmek yine aynı oranda gaz yapma potansiyeline sahiptir. Mercimeklerin gaz yapmasının diğer bir nedeni ise; hemaglutininler, oligosakkaritler ve tripsin inhibitörleri gibi vücudun alınan bu gıdalar sonrasında sindirim açısından zorlandığı antinutrisyonel maddelerin yer almasından kaynaklanmasıdır.

Ayrıca; mercimeğinizin gaz yapmaması için yukarıda belirttiğimiz yöntem dışında ( -ki hemen hemen aynı olduğunu fark edeceksiniz. Biz yukarıda daha detaylı ve açıklayıcı olarak belirttik. Aşağıdaki yöntem ise daha pratik ve özet niteliğinde olacaktır. ) uygulayabileceğiniz alternatif yöntem de şu şekildedir;

  • Hazırlayacağınız yeşil ya da kırmızı mercimeği pişirmeden önce 2 ya da 3 dakika boyunca suya koyup kaynatın.
  • Mercimeklerimizi kaynatma işlemini tamamladıktan sonra bir gece de suda bekletin ve doğal fermantasyonla, gaz sorunlarına neden olan özelliğini gidermesini sağlayın. Bu süre içerisinde bir çay kaşığının yarısından az olacak şekilde karbonatı da bu suya eklemeniz, rafinoz şekerlerinin suya geçmesini hızlandıracaktır.
  • Son olarak ta; suyu boşaltıp, mercimeği kısık ateşte uzun süre pişirmeniz de yakındığımız gazı önleyecektir. Şimdiden ellerinize sağlık olsun ve mercimek çorbanız mutfağınızdan eksik olmasın. 😉

Reactions

6
1
0
0
1
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.

2 yorum, “Yeşil mercimek gaz yapar mı? Gaz yapmaması için ne yapılması lazım?

  1. Pingback: Emziren anneye patlıcan gaz yapar mı? Yiyebilir mi? – Trendun

  2. Pingback: Aşırı gaz çıkarmaya, midedeki ağrı ve sancılara evde bitkisel çözüm! – Trendun

Yorumlar kapalı.