Yumurta çatladıktan kaç gün sonra gebelik belli olur?

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Kadınlarda, her adet döneminde 1 kere meydana gelebilen Yumurta çatlaması (Ovulasyon) halinden yaklaşık olarak 12 ila 24 saat içerisinde, ve adet döneminin 11 ila 21. günleri arasında yumurtlayabilmelerinden itibaren 1 gün içerisindeki bölümde cinsel ilişki olması durumunda da gebelik şansı artabilmekte, döllenme olduğu takdirde ise, yumurtanın rahim duvarına yerleşim süresi yaklaşık olarak 6 ila 12 gün içerisinde olabilir. Tabi yumurta çatlaması tarihini belirleyebilmek için, ovulasyonu tahmin eden kitler de bulunabilmektedir. Ve yumurtlama gününe yakın seyreden günler içerisinde, LH hormonunun kanda artması sonucu idrarda da görülebileceğinden, bu tarz evde yapılabilen testler ile LH hormonu artışı gözlemlenebilmektedir.

Genelde adet döneminin orta evrelerinde yumurtlama gerçekleşebileceği, fakat duruma bağlı olarak yumurta çatlama gününün dönem dönem değişkenlik gösterebileceği muhtemel olarak bilinmesi gereken bir konudur. Tabi ovulasyon aşaması veya yumurtlama, düzenli adet kanamasının tek bir sonucu olmamakla birlikte, bunlar haricinde çeşitli atılımlardan kaynaklı olabilir.

Daha önce de bahsedildiği gibi ve buna ek olarak, cinsel ilişkinin yumurtlama dönemine yakın bir zaman çerçevesinde haftada 3 ila 4 gün düzenli şekilde yapılması da gebelik şansı yüzdesini arttıran faktörlerden biridir. Çünkü spermlerin birikmesi, sperm sayısını çoğaltabildiğinden, hareketli spermlerin ortaya çıkması olasıdır. Ortalama olarak spermin canlı kalma süresi ise 3 gün civarındadır. Ayrıca erkeklerin cinsiyeti belirlemede başrolü oynamaları, yumurtlama döneminin öncesinde ve sonrasında bebeğin cinsiyetini belirleme de herhangi bir etki etmeyebilir. Sperm, yumurtayı döllerken X kromozomu taşıdığı takdirde bebeğin cinsiyeti erkek olmakla birlikte, eğer Y kromozomu taşıyorsa bu sefer cinsiyet kız olacaktır.

Eğer LH hormonu artışı gözlemlenebiliyorsa, yani ovulasyon tahmin kiti testlerinin kullanımı sonucu durum pozitif çıkıyorsa, tahmini olarak 24 ila 36 saat aralığında bir yumurtlama evresi gerçekleşebileceği demektir ve testin uygulanmasının tahmini olarak 24 saat gibi bir süre ardından cinsel ilişkiye girilmesi, hamilelik şansını yükselten durumlardandır. Çünkü yumurta hücresinin canlı kalma süresi tahmini olarak ortalama 24 saattir. Belirtmekte fayda var, adet düzensizliği yaşayan kadınların ovulasyon gününün tahmin edilebilmesi zor olabilir. Bu ve buna benzer ihtimaller dahilinde, doğru ve yerinde bir tespit için lütfen doktorunuz ile irtibata geçiniz.

Reactions

0
1
0
0
0
1
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.