Yurtdışına en ucuz nasıl gidilir? Gitmek için gerekli belgeler! 2018 – 2019 Dönemi!

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Yurtdışına gitmek sanıldığı gibi zor bir işlem değil. O yüzden bu güzel yazıyı okumadan önce, arkana yaslanmanı önerir ve her şeyden önce sadece yurtdışına tatil için gitmiş biri olarak değil, aynı zamanda bir çok ülkede çalışmış, yaşamış ve yıllarını geçirmiş biri olarak, tüm samimiyetiyle bu yazıyı yazan biri olduğumu belirtmek isterim.

Günümüz Türkiye’sinde yaşanan dolar ve euro krizlerinden sonra ve ayrıca imkanların günden güne daha da zorlaşması bir yana dursun, ülkede yaşanan problemlerden de bir nebze kalıcı ya da uzun soluklu olarak uzaklaşmak isteğinden sonra bir çoğumuzun istese de istemese de düşündüğü şeyin bir yurt dışı macerası olduğuna eminim. Türkiye’ye her gelişimde; “Oh! Ne iyi yaptın da gittin!” şeklinde yaklaşımların giderek popülerleşmesi üzerine de; sadece yakın arkadaşlarıma değil, herkese bu durumu samimi bir şekilde anlatmaya karar verdim.

Öncelikle yurtdışına gitmek, euroyla beraber giderek pahalı bir hale geldi malumunuz. Bir çoğunuz da bu duruma istinaden her ne kadar para biriktirmiş olsa da olsun, euroya çevirildiğinde pek bir meblah etmediğini fark ediyor ve en ucuza nasıl gidilir, gerekli belgeler nelerdir, istiyorum ama param çok yok ve özellikle öğrenciyken yurtdışına gitmenin ucuz yolları gibi konuları araştırmsı kaçınılmaz bir durum alıyor. Öyle ki endişe edilecek bir durum yok. Olabildiği kadar bilgilerimi aktarmaya çalışacağım.

Her şeyi tek tek, en ince ayrıntısına kadar anlatmak isterim ki gidin bi görün. Yaşayın, gülümseyin, anlayın. Empati ve huzurun yanı sıra her ırka, dine, görüşe duyacağınız saygıyı “Multicultural” denilen rengarenk şehirlerde tanıklık edin ve aralarında hiç yabancılık çekmeden zamanınızı değerlendirin. Ayrıca bu yazıyı yazarken Türkiye’yi yerin dibine soktuğumu da düşünmeyin. Türkiye’den belirli konularda, daha geride ve hatta daha da zor şartlar altında yaşayan avrupa ülkeleri olduğunu da ( Asya, Amerika ve Afrika’daki ülkelerden bahsetmiyorum bile ) biliyorsunuzdur diye düşünüyorum. O vakit; öyle iki büklüm de gidilecek bir durum yok ve ayrıca milliyetçiliğin de anlamı yok.

Elbetteki farklı kültürler herkesin hoşuna gider ve merak edilesi bir durum olur. Kültürün, konuşmalarda en güzel malzemelerden biri olacaktır daha önce farklı bir kültürle kaynaşmadıysan. Neyse, madem yurtdışına gitmek istiyorsun ve bunu en ucuz yoldan ya da sponsor aracılığıyla gerekli belgeleri hazırlayıp gideceğin yoldan, 2018 olsun 2019 yılı olsun kafaya koyuyorsun. O zaman bu yazımı dikkatlice ve sıkılmadan okuyacağını düşünüyorum.

Ayrıca sana bu yazıda; iletişime geçmen gereken firmaların bilgilerini verirken, “Ne kadara mal olacak? ya da “Kaç paraya olacak bu iş?” gibi soruları da sormana gerek kalmadan kaynaklarını belirterek eklediğimi bilmeni isterim. Bütün bunların yanı sıra da; en popüler soruları da tek tek üşenmeden yanıtlamaya da özen gösterdim. Yanıtladım ki; biriniz bu yazıyı okur da paylaşır, bir çok kişiye ulaştırır ya da yurtdışına çıkarken “Vay be! Adam doğru diyormuş!” diyebilin diye.

Şimdi gelelim yurtdışına en uygun yoldan çıkmanın yollarını sizler için araştırdıktan sonra en popüler soruları tek-tek detaylı bir şekilde yanıtlamaya. Her birine olabildiği kadar detaylı cevaplar vermeye dikkat ettim ki aklında daha fazla soru işareti kalsın istemedim. Eksik bir şeyler de olacaktır şüphesiz. Onlara diğer yazılarda değineceğim fırsat buldukça.

Son olarak; bu yazının başlığına da aldanma sakın. En popüler soru; “en ucuz nasıl gidilir” ve “gerekli belgeler neler” idi. Bir yandan da bunların güncel olması istendi. Yani haliyle; 2018 ve 2019 yılı için hazırlanmış bir yazıyı okuyorsun. O yüzden, başlığı da bu iki soruyu yanıtlayacak şekilde oluşturdum. Oluşturdum ki rahat rahat ulaşın diye. Tabii ki de en ucuz yurtdışına nasıl gidildiğini ve belgelere diğerlerinden önce değineceğim. Hadi o zaman! Şimdi soruları yanıtlamaya başlayalım!

Yurtdışına en ucuz nasıl gidilir?

Yurtdışına ucuz yoldan gitmek istiyorsan, onlarca yol olduğunu bunun bir hayalden öte basit bir şey olduğunu ve sadece hazır olman gerektiğini bilmen her şeyden önce seni rahatlatacaktır. Tabii bütün bunların yanında hangi ülke olduğu da önemli. Herhangi bir ücret ödemeden gidebileceğin ülkeler de var. Yani vizeye gerek kalmayan, 30-6-90 gün gibi sürelerde rahat rahat vakit geçirebileceğin yerlerden bahsediyorum. Bunun için Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının bu sayfasını inceleyebilirsin. Böylelikle herhangi bir vize masrafı ödemen direkt gidebileceğin ülkeleri bulabilir yazının kalanını okumaya gerek kalmadan az ve öz şekilde mutlu olabilirsin.

Bu yazıda ben yine en popüler yerden yani Avrupa’da Schengen vizesine tabii ülkelerden bahsedeceğim ve bunun en pratik ve kolay yollarını üstüne basa basa anlatacağım. İlk önce; yurtdışında herhangi bir tanıdığın yok ve iş için de gitmiyorsan gideceğin ülke için bir pasaporta ihtiyaç duyacağını düşüneli ve hiçbir şeye ihtiyaç duymadan en ucuza nasıl gidilir onun yollarını araştıralım. Burada karşımıza çıkan en popüler sorulardan biri aklıma geliyor.

Yurtdışına gitmek için neler gerekli?

Aslında yurtdışına gitmek için sadece pasaport ve gideceğin ülke için vize gerekli. Sen de bunu biliyorsundur pekala ancak bu bakış açısını korumamızda fayda olacak. Neden? Bir kere vize alırsan ve çıkmış olursan istediğin ülkeye, vizen de devam ediyorsa bir daha gitmen için ne gerekecek? Hiçbir şey! 🙂 Yani uzun süreli bir vize aldığını düşününelim. Ve bu vizenin süresi dolmadan geldiğini. O vakit tekrar gitmen için herhangi bir şeye ihtiyaç duymayacaksın pasaport vizen geçerli olduğu sürece.

Bu soruyu es geçiyorum ve sorulması gereken esas soruya yoğunlaşıyorum. Belgeler! İşte esas nokta burası. Bu belgeler ve hazırlanması gereken evrakları yazımızın sonunda detaylı olarak değerlendirelim. Burada esas olarak masraflarımızı kabaca hesaplamak hepimizin genel anlamda bilmesi gereken bir durum.

Öncelikle pasaport alınması lazım ve en ucuz pasaport fiyatı 6 aya kadar hesaplayacaksak, ( şu adresten de güncel fiyatını kontrol etmekte fayda var ) 137.40 TL, artı cüzdan bedeli de 108.00 TL. Bütün bunların yanı sıra da başcuru yapılacak ülkeye göre de değişkenlik gösterecek bedelleri de ortalama 150€ olarak düşünürsek ve şu anki kurla hesapladığımızda 245.40 TL + 150 €’ya bu işlemin kabasını atmış oluyoruz. En sonunda da bankada gösterilen miktar.

Bu konu da seyahat tarihi ile alakalı. Genelde 500€ göstermek yeterli oluyor. Bu parayı harcamak zorunda değilsin. Sadece göstermen gerekiyor. Yani oradaki olayını aşağıda bahsedeceğim üzere karşılayabileceğin bir dayanak göstermek için. O yüzden yakınlarından da çözebileceğin bir durum da olabilir. Gideceğin ülkedeki kalacak yerin de önem teşkil edecek. Yani nerede kalıcan? Otelde ise rezervasyon, arkadaşta ise onun bir yazısı vb. şeyler de eklenecektir haliyle. Tabii tüm bunların yanında gideceğin ülkeye göre değişkenlik gösterebilen yol masrafları. Kafanda bir miktar belirlenmiştir diye düşünüyorum.

Şimdi buraya kadar kabataslak hiçbir şeye ihtiyaç duymadan en ucuza nasıl çıkabileceğine dair kaba taslak bir bilgilendirme yapmış olduk. Ancak bu kısmın bir de tatlı boyutunu olan sponsor vasıtasıyla yurtdışına gitmek var. Sponsor, maddi konulardaki bir çok şeyi aradan çıkarması bir yana bir yandan o çılgınlar gibi uzun evrak, belge listesinden de seni kurtaracak olması da bambaşka bir güzel. Şimdi o konuya değinelim.

Sponsorla vize almak

Şimdi; malumunuz Schengen vizesi için yurtdışına gidilebilecek en ucuz yöntemlerden biri olan sponsor vasıtasıyla seyahatten bahsedelim. Çok tatlı ve acayip derecede yükünüzü atmanızı sağlayan bu yöntem çok kafa karıştıracak bir durum gibi gözükse de hiç değil. Aksi halde vizeye tabi tutacak ülke senden diğer konular için banka hesabında bir miktar ( kalacağın vakit kadar geçinebileceğin hatrı sayılı bir para ) göstermeni ve bunun yanında da Türkiye ile olan bağını gösteren belgeler ( ayrı başlıkta anlatacağım ) gibi bir çok şeyi isteyecek olduğunu düşündüğünüzde hemen bir bakalım diyeceksindir diye düşünüyorum.

Peki işe yarıyor bu sponsor? Diyebilirsin. Dediğim üzere; en ucuza gitme yollarından en popüler olanı olan bu yöntem için sponsor olacak kişi, kurum ya da kuruluş, senin tüm masraflarını karşılayacağını ve bununla da yetinmeyip, seyahatin boyunca herhangi bir sıkıntı yaşadığında da sana kefil olacağını beyan eden yazıları ve evrakları hazırlamasıyla üzerinden çılgınlar gibi yük atacak ve “Melek bu melek!” diyebileceğin bir rolü üstlenecektir. Burada akıllara hemen şu soru geliyor;

Yurtdışına nasıl gidilir çalışmak için?

Sponsor olması durumunda, sponsorun bankadaki parası, mal varlığı ve geçmişi gibi şeyleri ön plana alınır ve gideceğin ülkenin sendeki maddi beklentisini ortadan kaldırmak için güzel bir durum hazırlanmış olur diyebiliriz. Tabii bütün bunların yanında da güven denilen hadise de kazanılmış olur. Özellikle, yurtdışında iş bulup gitmek gibi bir durumun olursa ve bu tür bir yola başvurmak istiyorsan, senin için bulunmaz bir kapı olacaktır ki benim de kariyerimde bir çok işimi firmalar çözmüştür ve herhangi bir şey göstermeme gerek kalmadığı gibi uçak biletimden kalacağım otele kadar firma karşılaşmıştır.

Yani güzel bir işin var ise ve dilin de bu konuda gayet yeterli ise, ( Bu ingilizce gelişime ayrı değineceğim. Ama bu konuda başarılı olan bir adresi önermeden de edemeyeceğim. ) sana vereceğim diğer inceliklerle yurtdışında güzel bir kariyer hayatına başlayabilirsin. Çevremi bu konuda bilgilendirmekten de yorulduğumu düşünmekle ve günden güne bir çok arkadaşımın yurtdışına gitmesine vesile olmanın gururunu yaşamanın arasında kaldığımı düşünüyorum. Garip ama güzel bir durum tabi.

Vize için kimler sponsor olabilir?

Vize için aileniz, arkadaşınız, çalışacağınız firma, gideceğiniz fuar ya da etkinlikler için organizasyon kurumları bile sponsor olabilir. Burada esas olayı sponsorun güvenilirliliği, gidelecek ülkedeki saygınlığı, mal varlığı, yapılan işin boyutu gibi şeyler önemlidir. Para her kapıyı açar denilen hadiselerden de biri bu sanırım. Zaten vizeye şu şekilde baktınız mı hiç bilmiyorum ama vize sadece ama sadece insanların imkanları ve potansiyelleri üzerine kurulmuş bir seyahat öncesi aşama gibi düşünmek olayı farklı bir boyuta itecektir. Yani maddi durum açısından bir sıkıntı yok, sabıka temiz, ruhen uyumlu ve diliniz varsa her ülke kapılarını açacak diyebiliriz.

Ülkeler mantıken bankada senden para göstermeni istemesinin sebebi; 30 gün kalacaksan, 3bu süre zarfında yemeni, içmeni, gezmeni karşılayabilecek misin? Kötü bir durum olduğunda geri dönebilecek misin? gibi şeylerdir. Sponsorun da bu noktada en önemli ibrazlarından biri de maddi olanağıdır eğer sen sağlayamıyorsan. Ayrıca sponsorundan da kişi ise; mal varlığı, sabıka kaydı, iş yerindeki geliri gibi şeyler de istenebilir. Sponsor senin eksiğini kapatacak kısımdır da diyebiliriz.

Sponsorsuz vize almak

Yukarıda bahsettiğim sponsorsuz, hiçbir şeye ihtiyaç duymadan parasını ödeyip gidebileceğin bir yöntemin yanı sıra; aklına gelecek başka bir yöntem var mı diye soracak olursan üzülme. Sponsor bulamazsan yurtdışına ucuz gidemez misin? Gidersin tabi. Bir çok ülkeye sığınabilirsin içinde bulunduğun çok ciddi konular var ise. Hayatınla tehdit ediliyor, düşüncelerin için zarar görüyor ya da yaşantının zor olduğu durumları düşünüyorsan bu konuda da çeşitli yollar var ve bunları da ayrı başlıkta anlatmam daha doğru olacak diye şimdilik bir kenara bırakıyorum. Ama yine de konu ile ilgili bir makale paylaşmadan duramayacağım. Mülteci politikasının, Avrupa Birliği ve Türkiye karşılaştırması ile ilgili bu makaleyi de incelemekte ön bir bilgi olsun.

Diğer bir yandan da; en ucuza yurtdışına gidebilmek için ince bir taktik daha vermek isterim. Malum vize ücretleri ülkeden ülkeye değişiyor ancak herhangi bir Avrupa ülkesinin vize ücreti bir yana dursun istedikleri koşullar ve sizi sıkıştırmaları, araştırmaları bu durumu iyiden iyiye zora sokuyor.

Benim söylemek istediğim öteki yöntem ise; “Bir Yunan adasına gitme zamanı!” diyebilirim!”. Yunan adasına gideceğin seyahatlerda başvuracağın vize ve seni fazla uğraştırdıkları bir durum pek olmayacağı için en kolay vizelerden biri olacaktır senin için. Yani Yunanistan vizesine başvurup, herhangi bir yunan adasında 1 gün kaldıktan sonra alacağın Shengen vizesi ile istediğin Avrupa ülkesine gidebilirsin. E tabi bu bir günlük süresince de bir Uzo balık yapmak farz olacak. Miss, tadından yenmez.

Öğrenciyken yurtdışına gitme yolları

Öğrenciyken de bir çok şekilde yurtdışına gidilebilir. Zaten okul arkadaşlarından bir çok ta bilgi almışsındır bununla ilgili. Ben yine de sana Erasmus programı ile ilgili gereken adres bilgisini bu linkten vereyim bulunsun. Alıntı yapmamız gerekirse; Ön lisans, lisans,  yüksek lisans veya doktora programı boyunca 12 ay’a kadar olan okuun ortaklık anlaşmaları çerçevesinde yurtdışında bir okulda öğrenme hareketliliği faaliyeti veya senin bulacağın veya okulun sunduğu imkanlar doğrultusunda yurtdışında bir işletmede ya da iş yerinde 12 ay’a kadar staj faaliyeti gerçekleştirebilirmişsin. Bu faaliyetlere katılım öğrencisi olduğun yükseköğretim kurumu/üniversite tarafından sağlanmaktaymış ve son olarak ta faaliyetlerden yararlanmak ve faaliyetler hakkında bilgi almak için okulunun Erasmus koordinatörlüğüne başvurabilirmişsin. 

Bir yandan da Interrail diye bir hadise var ki bir arkadaşım yapmıştı ve baya gezmişti. Öğrenciysen ve macera arıyorsan bence güzel nimetlerden biri. Bunda da ufak bir alıntı daha yapmamız gerekirse; Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından yapılan, senin gibi gezmek isteyen öğrencilere özel ucuz ulaşım olanağı sağlamayı amaç edinen bir pas bilet uygulaması. Ayrıca bu biletle, istenen yerde ve zamanda istenen trene de binmeni sağlıyor en güzelinden. Bununla da kalmıyor ve şu şekilde ekliyor; İnterrail herkesin grup olarak yolculuk yaptığı ya da yalnızca İnterrail bileti olanların bindiği özel bir tren olmadığını ve Avrupa’nın 30 ülkesinde 5 gün ile 1 ay arasında, İnterrail Bir Ülke Pass bileti ise seçeceğiniz Avrupa ülkesinden herhangi birisinde 3 ile 8 gün arasında sınırsız serbest dolaşım olanağı sağladığını belirtiyor. Bu durum için de şu adresi incelemeni öneririm. Gayet güzel ve detaylı açıklamalar da mevcut.

Son olarak; bir de AFS denen bir durum var belki incelemişsindir. 99 Ülkeden fazla seçeneği olan bu oluşum uluslararası bir çok alanda öğrencilere eğitimleri açısından kolaylık sağlıyor. Sadece gitmekle de kalmıyorsun, istersen AFS’li birini de konuk ediyorsun. Siteyi detaylı bir şekilde incelediğinde gayet başarılı imkanların olduğunu da fark edeceksin. Benim ilgimi çeken durumlardan biri de Japonya’da bile okul bulmanı sağlaması bir yana, bütün bu süre zarfında da yakinen bir çok şeyinle ilgileniyorlar ve gerekli yerlere seni yönlendirmekle kalmıyor resmi işlemleri de hallediyorlar.

Yurtdışına gitmek için gerekli belgeler! 2018 – 2019 Dönemi!

İşte en can sıkıcı durumlardan biri de bu belge işleri. Bununla ilgili bir çok detay var. Başvuru şekline göre değişkenlik gösteren ve sürekli güncel olması gereken bu belgeleri doğru kaynaktan edinebilmen için sektörde lider firmalardan birini sana öneriyorum.  Bu bu önerdiğim iData firmasında İtalya ve Almanya ağırlıkta. Az bir çok incelediğinde diğer ülkelerinde hemen hemen aynı evrakları istediğini anlayacaksın. Zaten al birini vur ötekine şeklinde bir sistemleri var. Bu konuda her zaman değişik hareketlerde olan bir İngiltere görüyoruz. İngiltere demek te artık doğru olmuyor malum Birleşik Krallık.

Zaten şu Birleşik Krallık’ın evraklarını şuradan incelediğinizde göreceksiniz ki bu iş gerçekten sabır işi. Tabi size bütün bunların yanı sıra güzel bir haberim daha var. Türkiye’de hatrı sayılır çok güzel vize firmaları mevcut. Sizin yerine bu evrakları tek tek ayarlıyor, dolduruyor ve yapmanız gerekenleri size anlatıp yönlendiriyor. Bununla ilgili İzmir’den tüm Türkiye’ye seslenen firmalar da mevcut. Yapman gereken sadece onlardan birilerine ulaşmak. Tabii bunun da bir masrafı oluyor. 50€ Gibi bir ücret alıyorlar yanlış hatırlamıyorsam ama bu tür durumlardan kurtulmak için bire bir de diyebilirim. Hatta gündelik işlerini yapmaya devam ederken bir yandan da birisi senin için bu tür şeylere koşması ayrı güzel.

Avrupa Birliği’ne bir gün girer miyiz bilinmez ama girene kadar bu şekilde işlerin döneceği aşikar. Tüm bunların sonunda tavsiyem ola ki; uzun süreli vize almaya özen gösterdikçe bu vize durumundan da bir o kadar yakınmamaya başlıyor insan. Özellikle yurtdışında okul ya da iş durumları bu tür durumlar için harika bir zemin oluşturuyor. Ama dersen ki kısa süreliğine gidicem, sonra tekrar gidicem, olmadı yine gidicem. Yavaş, yavaş sevmen gereken bir durum olacaktır o vakit.

Haydi güzel yolculuklar! 🙂

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.