Zekâ Gelişimini Destekleyici Gıda Tüketiminin Önemi Nedir? (1)

Lütfenoturum açveyakayıtpaylaşımları beğenmek.
Haberler

Bunun içinde benim için ne var?
Beyninizi sağlıklı tutmaya yardımcı olabilecek düşünce için gerekli ön bilgiler var.

Anlık olarak ve uzman bir doktora danışılmadan alınan diyetler insanı gerçekten kararsız bir sağlık döngüsü için riske edebilmekte. Beslenme söz konusu olduğunda ise, hızlı düzeltmeler, güç sağlamada kısa olabilme eğilimindedir. Çaba harcamadan ve bir sonraki hileyi de yapmaya başlamadan önce, bu yazı dizisinde sağlık ve mutluluğa giden bir durum olarak en yeni gelişmelerin aktarılacağını belirtmekte fayda var.

Bununla birlikte, beslenme önerileri doğal olarak farklı olabilmektedir. Bu, beslenme ve bilişsel sağlığı birleştiren en güncel bilimsel verilere dair on yılın üzerinde derinlemesine araştırma yapılmasının bir sonucudur ve temel olarak uzun vadeye odaklanır. Sonuçları kişiden kişiye değişebilir ve bu yüzden konusunda uzman bir doktora danışmak oldukça faydalı olacaktır.

Doğru yiyecekleri doğru miktarlarda yemek, sizi sadece burada ve şimdi daha mutlu ve daha dengeli yapmaz – aynı zamanda kronik nörodejeneratif hastalıklardan arındırılmış uzun bir zihinsel çevikliğe hazırlık için beyin hücrelerine ince ayar yapabilir. Örneğin, Alzheimer gibi.

Yakında yazı dizimizin daha sonraki bölümlerinde,

  • Salatalarınızı neden bol miktarda zeytinyağı ile süslemelisiniz?
  • Neden kolesterol sizin için mutlaka kötü değil, fakat karbonhidrat ve şeker kesinlikle negatif etki edebilmektedir?
  • Bilişsel sağlığınızı artıracak bir beslenme planının nasıl uygulanabileceği.

Diyetinizi optimize etmek, beyninizin yaşamdaki herhangi bir noktada performansını artırabilir.

Örneğin, 90 yaşındakilerin nasıl bu kadar akıllıca kaldıklarını hiç merak ettiniz mi? Muhtemelen, geçen yarım yüzyıl boyunca ne yedikleriyle bir ilgisi olabilir.

Beynin çalışma şekli hakkında birçok efsane var. Yaygın bir yanılgı, beyinlerimizin 25 yaşına eriştiğimizde gelişmeyi bırakmasıdır. Bundan sonra, çoğu zaman yokuş aşağı bir ivme olduğu iddia edilebilmektedir.

Fakat bu doğru değil. Aslında, beyinlerimiz hayatımız boyunca gelişmeye devam edebilir.

Bilim adamları 1990’lı yılların ortalarında bunu keşiflerinde kanıtladılar. Beyinler, kendi ölümüne kadar değişmeye devam ettiler – nörobilim alanında nöroplastiklik olarak bilinen bir şey – ve gıda beynin sağlıklı kalmasında önemli bir rol oynuyor. Doğru diyetin seçilmesi demans gibi gelecekteki hastalıkların önlenmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda beynin bugünkü işlevini de önemli ölçüde geliştirebilir.

Yazımızın devamı yani 2. bölümü yakın bir tarihte yayınlanacaktır.

Sağlıklı bir gün dileğiyle.

Reactions

0
0
0
0
0
0
Bu paylaşıma zaten etkileşim yapıldı.